First Lady !

Creat de modi, Noiembrie 17, 2013, 08:46:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

home made

modi!exista o singura varianta,daca vrei barca:incepe de pe acum.

ionpescarul

Ai ca te mai zapacesc si eu  ,poate te intereseaza si ceva de aici  asta e o barca care mi-a placut mult ,suficienta viteza si economica .

http://www.ncboatbuilder.com/midnight-oil.html
http://www.ncboatbuilder.com/double-take.html
http://www.ncboatbuilder.com/six-sheeter.html
http://www.ncboatbuilder.com/videos.html


domnul AGIC  ,replica  , Fi Dumnezeul propiei barci!!!! ,,, e  o vorba mare .

modi

Citat din: Rumpi din Noiembrie 21, 2013, 03:42:03 AM

P.S. daca te-am innebunit de tot cu optiunile si linkurile imi cer scuze si promit ca ma opresc.

Fratioare , uite care-i treaba : ...... daca cumva te opresti din a ma sfatui .... te dau in judecata !!!  ;D ;D ;D Sa mor io !
Eu sunt cel ce trebuie sa-si ceara ( cumva ) scuze pentru faptul ca va tot amagesc cu acest topic si nu ma apuc odata de treaba ......

Citat din: cristiantutuianu din Noiembrie 21, 2013, 08:40:10 AM
Modi sincer din suflet iti doresc ca visul pe care il ai s-a prinda viata ,asa cum iti doresti tu sa fie.
==================================================================
Si vorba aia "Vezi ce iti doresti ca s-ar .....putea indeplini" ;D ;D ;D ;D ;D

La fel , tot din suflet , iti multumesc mult !

Citat din: ionpescarul din Noiembrie 21, 2013, 10:25:40 AM

domnul AGIC  ,replica  , Fi Dumnezeul propiei barci!!!! ,,, e  o vorba mare .

Nu mare , nene ! E absolut monumentala ! Cand am citit-o ..... am cazut cu scaunu' !

...................................................................................................

Iar acum , ca sa fie treaba oabla si sa nu credeti ca bat campii , ...... va spun ca m-am apucat de treaba !  ;)
Nu in sensul propriu al cuvantului , ci deja am purces spre a-mi achizitiona primele materiale :

- niscaiva capriori necesari confectionarii jigului ,
- doua foi de PAL nemelaminat din care confectionez frame-urile ,
- 5 dulapi de 4000x50 pe care urmeaza sa-i trag si sa-i sparg in sipci de 35x10 ,
- si oaresce mici acareturi pentru asamblare .

Da , v-ati prins , ultima strigare este ..... STRIP PLANK !  ;)

cristiantutuianu

simplu ................................ pentru "inspiratia".... STRIP PLANK

modi

Mersi Cristi !

De cateva ore stau pe net cautand metode de lucru in strip plank .
Din ce-mi recomanzi tu , din poza , agreez de departe "U clamp". Insa este o metoda de lucru cu multi clesti si cu randament scazut / zi. Poti indeparta clestii abia dupa ce stinghiile au aderat unele la altele. Iar ritmul asta ti-l impune adezivul.

O alta metoda, extrem de eficienta, este fixarea cu capse. Insa presupune un pistol "profi" si cateva mii de capse. Mai presupune ca frame-urile sa fie dintr-un material dens si implicit mai scump.
Cum spuneam, pentru frame-uri am ales PAL nemelaminat. Am luat doua foi in format 2750 x 2050, arhisuficient pentru ce am de facut cu ele. Iar in PAL, pe axa grosimii astuia, cel mai bine fixezi un holzsurub. Insa ma gandesc sa nu gauresc stinghiile, ci in felul urmator ( practica isi va spune cuvantul, asta este clar) . Eventual vreun tip de holzsurub cu "guler" generos sau chiar cu o saiba :

modi

Planuri, socoteli, .... si alte chestii :

..................................................................

1 - Cat de repede posibil construiesc jigul  si pozitionez frame-urile. In timpul asta mi se vor debita dulapii in stinghii de 30 x 8 mm.
Insa chiar si cu jigul construit ma indoiesc ca am sa ma apuc sa bat stripurile. Prefer sa las lemnul la uscat ( debitat fiind, chiar cu riscul deformarii acestuia) pret de 2 - 3 saptamani. Asta a fost o provocare, obtinerea dulapilor uscati. N-am reusit ......

2 - Dupa stripuri fibrez doar exteriorul si las sa se usuce in continuare pret de alte 2 - 3 saptamani. Intorc barca si pot lucra la podina si la stelajul acesteia, insa fara a-l fixa definitiv. Asta am s-o fac, evident, abia dupa fibrarea interioara.
Tot in timpul asta pot confectiona consola.

3 - Problema cea mai mare este faptul ca vine frigul si trebuie sa asigur - la fibrare - o temperatura constanta de 18 - 22 grade pret de 48 ore pt fiecare strat aplicat. Va presupune sa stau aproape in permanenta la atelier si sa mentin focul in soba.

4 - Mi-e groaza de etapele de slefuire si finisare. Ori gasesc o varianta de ventilatie eficienta, ori pandesc zile frumoase in care sa pot da jigul afara in fata atelierului ( spre disperarea vecinilor , categoric!  ;D )

5 - Pana acum n-am facut decat sa incerc sa esalonez in timp etapele de lucru. In paralel cu toate astea incerc sa estimez greutatea totala a barcii calculand greutatile tuturor materialelor folosite . Doar din ce-am reusit pana acum, se pare ca "visul" meu ca barca sa nu depaseasca 80 - 90 kg este utopic.
Categoric, sunt doar estimari. La final cantarul platforma al tiganilor de la Fiare Vechi va da Ultima Strigare. Si probabil am sa vad stele verzi adaugand inca 5 - 10 HP la ceea ce m-am gandit eu pentru motorizare .

6 - Costurile finale iarasi imi vor depasi estimarile sau disponibilul. .... Cred .
Aici insa, faptul ca esalonez executia pe mai multe luni, practic pe toata iarna, este un avantaj. Mai imi lasa timp sa ma ocup si de altele. De "produs" , dracului ! ;)

7 - Tot la capitolul costuri, dar si la cel al esteticii si functionalitatii barcii, ramane de vazut cat de mult si cum am sa o "tunez". Iar din toate astea cel mai mult ma sperie gandul ca am sa ajung la elementele de inox : furcheti, balamale, mantinela, etc.

........ Si mai sunt ! Am capul "varza" de atatea ganduri. Insa nu mai am loc de-ntors ..... Vad eu unde ajung .... ( prefer in Mila 23 ,  ;D ;D ;D )

byteworks

Metoda cu holzsurub e tot cu randament mic, cat despre capse, nu stiu ce marime ar trebui ca sa tina sipcile in loc, caci atentie nu e vorba doar de o pozitionare oarecare, ci trebuie obtinute goluri cat mai mici, ideal doar cele date de inclinarea canturilor! Eu am folosit in zonele cu forte mici, insa in punctele critice doar clestii cu surub m-au ajutat - m-au durut mainile o luna cum nu m-au durut niciodata, e drept e distanta mare de la taste la construit barci  ;D

Exista metodele care evita forte mari, potrivite lucrului cu capse, insa implica mult lucru de bricolaj pentru umplerea zonelor rezultate intre sipcile continue. E o varianta totusi, mult mai rapida decat "doua sipci pe zi".

La o adica daca ai loc in atelier, pana in primavara sunt multe zile!

cristiantutuianu

Citat din: modi din Noiembrie 22, 2013, 03:07:04 AM
Mersi Cristi !

De cateva ore stau pe net cautand metode de lucru in strip plank .
Din ce-mi recomanzi tu , din poza , agreez de departe "U clamp". Insa este o metoda de lucru cu multi clesti si cu randament scazut / zi. Poti indeparta clestii abia dupa ce stinghiile au aderat unele la altele. Iar ritmul asta ti-l impune adezivul.

O alta metoda, extrem de eficienta, este fixarea cu capse. Insa presupune un pistol "profi" si cateva mii de capse. Mai presupune ca frame-urile sa fie dintr-un material dens si implicit mai scump.
Cum spuneam, pentru frame-uri am ales PAL nemelaminat. Am luat doua foi in format 2750 x 2050, arhisuficient pentru ce am de facut cu ele. Iar in PAL, pe axa grosimii astuia, cel mai bine fixezi un holzsurub. Insa ma gandesc sa nu gauresc stinghiile, ci in felul urmator ( practica isi va spune cuvantul, asta este clar) . Eventual vreun tip de holzsurub cu "guler" generos sau chiar cu o saiba :
O alta metoda, extrem de eficienta, este fixarea cu capse  Sunt convins ca un capsator electric ar fi foarte util ,ok capse dar sunt ca niste cuie de sita asa ceva ca in poza ,sunt de 19mm lungime si 1000 de bucati cutia

modi

Cristi , ..... si cum le scot ulterior ?  :o :o :o Cum le agat sa le extrag ? Macar capsele "U" le agati cu un varf de surubelnita .

M-am gandit la ele . Nu-s bune decat in cazul unei fixari permanente .

cristiantutuianu

Citat din: modi din Noiembrie 22, 2013, 09:27:21 AM
Cristi , ..... si cum le scot ulterior ?  :o :o :o Cum le agat sa le extrag ? Macar capsele "U" le agati cu un varf de surubelnita .

M-am gandit la ele . Nu-s bune decat in cazul unei fixari permanente .
DA ai dreptate ........m-a luat valu ;D ;D ;D ;D Modi ce dimensiuni o sa faci strip-urile? .........am un beculet care palpaie si vre sa stie ce dimensiuni folosesti la strip-uri

modi


cristiantutuianu

Stai asa am schimbat bateria  si becul straluceste trebuie putin timp sa desenez ceva

cristiantutuianu

punctele negre sunt holsuruburi  ;D ;D ;D ;D ;D scapi de 1001 de cleme
...................................................................... si mai desenez ceva

cristiantutuianu

clema home made "U clamp" pentru "prima doamna"
Tija filetata metric .....(cat vrea muschiul tau) doua saibe pe calibru si doua piulite fluture .Daca ai prin "gradina "suruburi suficient de lungi se reduce la jumatate cantitatea necesara de piulite fluture si saibe
cum ziceai 
Citatagreez de departe "U clamp"
"Cubuletul"  rosu il fixezi de care bucata doresti , trebuie sa fie mai gros in carne decat coasta pe care fixezi strip-urile

cristiantutuianu

Tot "modelul doi"..............top wieu  ;)