First Lady !

Creat de modi, Noiembrie 17, 2013, 08:46:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

#105
Asa cum spune home made, in varianta a doua a cazului al doilea sunt tot doua bucle impartite la cele doua jumatati:)
Una singura pe fiecare parte, inconjurand filele pe partea convexa si strangand cu clichetul pe linia ce uneste copastia cu ultima fila montata.

home made


modi

Va spuneam ca ma "screm" .....
Ei bine , cam asta fac ! Imi CONCEP barcuta !

Florio

Citat din: modi din Noiembrie 28, 2013, 09:22:27 PM
Va spuneam ca ma "screm" .....
Ei bine , cam asta fac ! Imi CONCEP barcuta !
Daca vrei un ajutor CAD, dupa cum vorbeam zilele trecute, te astept la mine.

modi

O sa vin . Vb la tel si saptamana viitoare , intr-o zi mai libera pt amandoi , vin . Mersi !  ;)

Ciby

#110
De ce nu incerci Free Ship-ul. Este gratis, specializat pe barci, mai face si niste calcule hidrostatice, de rezistenta, etc. proiectie in toate cele trei dimensiuni, plus 3D. Scoate desfasuratele bordurilor pentru metoda Stich&glue, si tot asa.
Pentru nevoile noastre este o "super scula"!

Aici ai un model de prezentare a "produsului finit" http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,607.15.html

cristiantutuianu

Citat din: Florio din Noiembrie 29, 2013, 12:12:34 AM
Citat din: modi din Noiembrie 28, 2013, 09:22:27 PM
Va spuneam ca ma "screm" .....
Ei bine , cam asta fac ! Imi CONCEP barcuta !
Daca vrei un ajutor CAD, dupa cum vorbeam zilele trecute, te astept la mine.
Modi eu am invatat sa lucrez in AutoCad cu ajutorul unor tutoriale ,daca esti interesat spune .Intersect iti poate confirma daca sunt bune tutorialele

modi

Citat din: Ciby din Noiembrie 29, 2013, 08:05:32 AM
De ce nu incerci Free Ship-ul. Este gratis, specializat pe barci, mai face si niste calcule hidrostatice, de rezistenta, etc.

Asta chiar m-ar interesa . Cum il obtin ?

cristiantutuianu

Pai modi da o adresa de emai-l pe privat si ......  >:( marimea la bocanci si iti trimit  ;D ;D ;D

modi

Citat din: cristiantutuianu din Noiembrie 29, 2013, 08:26:09 AM
Pai modi da o adresa de emai-l pe privat si ......  >:( marimea la bocanci si iti trimit  ;D ;D ;D

Done !  ;)

Ciby

#115
Incearca aici http://www.softpedia.com/get/Science-CAD/Freeship-Plus.shtml

L.E.
Privesc pozele cu schitele facute de Modi si admir inginerul de moda veche, cel cu hartia si trusa de desen.
Multa stima Maestre!

cristiantutuianu

Scuze TUTORIALUL PTR CAD il ofer la toti membri interesati acum il ridic pe wetransfer asa ca adresa si vine
cadoo de Sfantul Andrei

Ciby

#117
Multumim!
Pt. Modi:
Daca tot ai cotele pe schita desenata, introducerea in Freeship o sa fie simpla.
Dand clic pe butonul New, o sa apara o fereastra de interogare unde vei introduce datele ambarcatiunii, lungime, latimea maxima (cuplul maestru), draftul (nivelul liniei de plutire), numarul de puncte de lucru pe verticala si pe orizontala.
Lungimea o stii, latimea si draftul la fel.
Nr. de puncte de lucru pe orizontala este dat de oglinda + numar coaste + prova, adica 16 dupa desenul tau (cam multe!).
Nr. de puncte pe orizontala este de 4 (chila, gurna, marginea inferioara a copastiei si marginea superioara).
O sa-ti apara o barca ciudata care nu are de-a face cu ce ai tu in cap. Asa ca trebuie corectat.
Incepi din prova, sau din pupa, cum vrei si introduci coordonatele fiecarui punct din desenul tau de pe hartie pentru fiecare coasta, (chila, gurna, copastie 1 si copastie 2) si o sa-ti apara o frumusete de barca.
Mai departe daca nu te descurci mai intrebi.
PS pentru formele rotunjite sau drepte ale muchiilor exista un buton Edge. Selectezi muchia care te intereseaza si apesi butonul Edge din partea dreapta-sus a ferestrei. Colturile drepte sau rotunjite le setezi din fereastra de modificare a coordonatelor punctelor de lucru. Daca vrei alta forma a curbelor se pot introduce pe muchii puncte intermediare prin selectarea muchiei si apasarea butonului "Create new control point ..."
Succes!

cristiantutuianu

Cu placer Ciby .
Chiar asa daca membri forumului cauta ceva isi doresc ceva am convingerea ca trebuie sa ne sprijinim (doar asa visele noastre capata viata ).Iar atunci cand ne contrazicem sa o facem constructiv nu gen cearta ;)

Ciby

#119
Foooarte de acord cu tine Cristi!
Modi, dupa ce vei invata programul asta, n-o sa mai joci Freecell pe calculator, o sa joci FreeShip!  ;D