voua vi s-a-nmuiat?

Creat de felicimond, Iunie 24, 2016, 02:24:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

felicimond

Citat din: Bogdan ion din Iunie 24, 2016, 05:00:18 PM
Eu nu am patit asa, prima canoe pe care am facut-o acum 5 ani a stat numai afara, dupa ce am vandut-o cel care a cumparat-o a vopsit-o gen camuflaj si sta cu burta in sus de 2 ani afara in curte.Daca avea o problema sigur imi spunea.

Inseamna ca sunt si oameni norocosi. Eu nu am avut noroc cu combinatia bait-rasina. Dar nici statul la nesfarsit in soare, nu o sa faca bine rasinii. Tot de la Europlastic?

felicimond

Citat din: dany din Iunie 25, 2016, 08:58:32 AM
Salut.Avand in vedere ca am lucrat cu acelasi epoxi pot sa va spun ca daca pastrezi proportia,totul cantarit electronic nu ai cum sa faci buleala.La o barca aveam trasata,taiata bucata de placaj,pregatita de dat cu epoxi si am stropit-o cu putina apa accidental.Am sters-o bine si peste cateva ore am zis ca e indeajuns de uscata si am lucrat-o cu epoxi.....Am patit aceiasi faza ca tine, Dragos.Nici caldura in excces nu e buna.Chiar acum am dat comanda de rasina si stiind cat costa ,i-mi pare rau de pierderea suferita.Nu mai vorbesc de munca...Cum suporti rasina? Eu am hotarat.Asta e ultima barca pe care o fac.

Salut Dani!

Chiar daca nu am cantarit electronic (nici nu cred ca e nevoie, pentru ca indicatia furnizorului este sa dozezi volumetric), cred ca am nimerit destul de bine proportia. Din 6 kit-uri de 6 kg de rasina cat am folosit la cele 2 canoe, trebuia sa am probleme mai demult, cu prima canoe care a asa cum am spus, a stat in conditii de exterior (inclusiv soare), 15 luni. Nici stropiri accidentale cu apa nu imi amintesc sa fi avut. Deci pana acum, raman la unicul vinovat pe care il banuiesc: baitul.
Rasina fiind epoxy, nu mi-a creat nicio problema personal; am suportat-o destul de bine tinand cont ca am lucrat in spatiul inchis in care am pastrat si filele de lemn.

cosmin91

Eu am patit sa se spele rasina cand am gresit compozitia la ultimul strat de pe exteriorul barcii (cel de sacrificiu doar cu rasina). Am pus cu 50gr mai putin intaritor, din cauza aceasta daca apasam mai tare infigeam unghia un el. Cand am iesit cu ea pe apa simteam cum se spala o parte din pelicula, dupa 2 iesiri nu se mai spala nimic, dar stratul tot sensibil era.Bineinteles ca am reparat aceasta greseala. Eu am folosit un cantar digital ptr mixarea compozitiei si rasina tot de la europlastic. In rest nu am avut probleme cu rasina nici pe canicula.