Design naval pentru un kaiac

Creat de bogdanbuciu, Iunie 16, 2011, 11:09:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Ma bag peste topicul domnului Profesor si vin cu un plan (design): echilibrarea unei vele latine (triunghiulare) pe greementul unei feluci. Atasez o poza in care am considerat verga sus si jos i-am zis ghiu. Incerc sa tin caiacul echilibrat (presupunand vantul constant) prin reglarea ghiului Bb-Tb din şcote, astfel încât centrul de presiune pe velă (considerat în centrul de greutate al velei) sa fie pe catarg sau in apropierea lui. Dacă ideea este intrucâtva bună, singura problemă ar fi ce manevre mobile ar trebui sa folosesc si cum să le poziţionez la bord?
Ganduri bune !

n.adrian

Eu cred ca va complicati.
Este clar ca lipsa derivorului duce la multe neajunsuri la folosirea velelor. Ca atare eu m-as gandi sa folosesc velele acolo unde nu am nevoie de derivor, deci la vant de mare larg. Si m-as orienta catre o vela din aceasta raza de actiune. Cum spinneaker-ul simetric necesita tangon, il scoatem din calcul si ramane spinneaker-ul asimetric. Asta trebuia in schimb invergat pe un strai prova si nu permite decat ampanari sau volte sub vant, cu putina ingeniozitate se pot face si volte in vant dar, respectand raza de actiune, dincolo de 100 grade, tot la ampanari ajungem.
Acum, cum sta un catarg pe caiac....lucrul darcului in casa popii. Ma gandisem la un pseudo grement dar nu cred ca merge fara sarturi.
Ideea creed ca poate sa fie exploatata oarecum si nu pare complicata. Un strai pupa fix cu 2 sarturi la fel de fixe, un catarg articulat pe punte, cu un strai prova ce trece printr-un scripete din prova. Catargul sta culcat catre pupa la mersul cu vantul din fata, iar cand e vantul bun, tragi de straiul prova, ridici catargul, il fixezi si dai drumul la spinneaker-ul asimetric. Atentie trebuie sa aiba 2 scote mai lungi decat uzual, ca sa puteti sa faceti ampanarea.
Acum daca am aberat.....scuze

Thor

De ce nu va uitati putin si la caiacul cu vele de la "Barci in bagaje"? Este echilibrat si are solutii la o multime de probleme inclusiv la derivoare laterale usor de montat si utilizat. Nu sunt sigur dar parca am vazut si un suport pentru motoare electrice pentru caiace. Solutiile sunt pentru caiace gonflabile dar cred ca daca cineva este in stare sa construiasca un caiac din fibra atunci sigur poate sa adapteze si solutiile de la gonflabile.

blue marlin


Greementul de la Barci-in-bagaje pare foarte complicat pt un caiac. Eu as folosi o vele mica tip windsurf cu catargul infipt intr-un suport in partea din fata a cockpit-ului, intre picioarele capitanului  :), si un derivor lateral fixat tot de rama cockpit-ului. Pt vant din pupa o scota simpla e suficienta, pt bolina sau travers ar merge tinuta si cu mana
Nothing is impossible...

Captan

Nu ar merge fara ghiu? Se evita accidentele.