barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

pai eu am motor dar.... nu as vrea sa cedeze motorul in mijlocul Dunarii si io sa am tot furcheti de plastic. strapazane sun bine, si pot sa le transform si in ceva suporti de undite....trag o teava peste ele si gata.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Ciby

Citat din: bbl81 din August 06, 2014, 09:32:29 AM
... strapazane sun bine, si pot sa le transform si in ceva suporti de undite....trag o teava peste ele si gata.
Chestie de imaginatie tehnica!  ;)

bica77

ma fratilor ce se intampla cu colegii nostrii de-si vand barcile de aluminiu si sunt sl 410 ? oare au gasit ceva mai bun, e unul tanase cornel pe care cred ca a dat-o , altul e in curs s-o vanda , inseamna ca au dat ei de ceva mai bun , poate ne spun si noua

iulian_cioclin

Cred ca i-au speriat pozele puse de Fritz intr-un alt topic, cu barci de aluminiu fulgerate.

romica

Nu se intampla nimic deosebit. Au trecut la modelele mai mari (SF430T si SF490T).

ovidiu66

#245
In curand voi fi posesorul unei barci Motocraft SF 490T, o sa va trimit poze.
SL 410 este o barca excelenta, foarte bine lucrata, usoara, gliseaza si cu 6cp, personal m-am indragostit de barcile din aluminiu.
De fapt sunt barci Starcraft, pe care americanii le produc de zeci de ani si care rezista in timp fara intretinere.

Motivul pentru care trec la SF 490T, este ca "vreau sa o am mai mare!".

O poza si un videoclip recente:
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/MotocraftSL410Mercury9902#6055141155047936594

https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/MotocraftSL410Mercury9903#6055141986660523058

bica77

#246
e fratilor tot o sa apara barcii de aluminiu pai ce facem le schimbam in fiecare an , am sa va arat un suport din inox pentru lansete atasat la o barca sl 410, special pentru sl , asta in caz ca cineva e in pana de idei , eeee ce ziceti ? pun 5 lansete pe suport si stau f bine nu ma incurc in fire nu nimic e perfect

ovidiu66

#247
SL 410 se pare ca suporta si 20 cp.
Sa mergi cu 45 km/ora, 2 persoane+bagaj,....foarte tare! ;)
Starcraft 410+Suzuki 20 hp

ovidiu66

Citat din: bica77 din Septembrie 06, 2014, 02:52:46 PM
e fratilor tot o sa apara barcii de aluminiu pai ce facem le schimbam in fiecare an , am sa va arat un suport din inox pentru lansete atasat la o barca sl 410, special pentru sl , asta in caz ca cineva e in pana de idei , eeee ce ziceti ? pun 5 lansete pe suport si stau f bine nu ma incurc in fire nu nimic e perfect

Motorul are insolatie?....  ;D ;D ;D

Sosoktm

Romica, de ce nu se publica info despre specificatiile modelelor SF? Nu este inca "oficiala" vanzarea lor prin firma ta? M-ar interesa in special pt 490, eventual pe PM sau la sorin.stroe@yahoo.com
Cred ca SF ul e o alegere mai buna mai ales pe valuri sau in varianta cu pasager/incarcatura. Bord liber mai inalt, latime ceva mai mare, mai spatioasa si nu cu mult mai grea. Caratul sl410 fara peridoc nu cred ca e o optiune pe termen lung ...deci bigger is better :)
Chiar sunt curios ce viteza reala are barca din filmul cu 20 cai , eu as zice ca e spre 50 kmh

romica

Nu am avut timp sa lucrez la site si nici prea multe barci disponibile. O sa urmeze ceva detalii dar mai dureaza pana atunci.

Sosoktm

Adica anul asta nu prea s ar mai putea livra?

romica


WBF

#253
Citat din: bica77 din Septembrie 04, 2014, 07:51:02 AM
ma fratilor ce se intampla cu colegii nostrii de-si vand barcile de aluminiu si sunt sl 410 ? oare au gasit ceva mai bun, e unul tanase cornel pe care cred ca a dat-o , altul e in curs s-o vanda , inseamna ca au dat ei de ceva mai bun , poate ne spun si noua

Barca lui Tase a ajuns la mine, pe post de barca de pescuit. Tase a trecut la ceva mai mare, eu aveam mare si vroiam sa pensionez Zodiacul de 3.4m pe care il foloseam la spinning.
Am reusit sa folosesc barca cateva zile pe Bicaz si pot spune ca e ok, cu un Mercury de 15cp si doua persoane am mers cam cu 34-36 la ora.

Ah, si e garantat nescufundabila :)
Am testat :)

Cat despre cum se misca in Delta/Dunare revin in 2-3 saptamani, sa se mai limpezeasca.
Ma ingrijoreaza putin bordajul dar nah, om trai si om vedea



bica77

wbv, stai linistit ca am prins niste valuri pe dunare cu ea ,sl, de m-am ingrozit si n-am patit nimic, se comporta f bine , te vei convinge