barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bica77

#120
am suport ,mai am si prelata de acostare daca va intereseaza ,o sa afisez preturile transmise pe mail de romica ptr perne=167eur,prelata=159eur,eu va las pe voi sa-mi spuneti ,daca vreti bineinteles,pretul pe care il dati ,afisez si poze, pernele sunt impecabile ,prelata la fel ,culoarea pernelor e moron inchis, o poza am facut-o afara, una la interior

gabos

Nu stiam ca sunt asa scumpe pernele, desi stiu ca sunt de foarte buna calitate. Momentan nu dispun de bani pentu achizitia lor chiar daca am posibilitatea de a le achizitiona la un pret mai redus... Am multe cheltuieli programate pentru aceasta primavara. si anume:
Vasle, si aici as dori sa cumpar rame pescaresti facute la mana de catre pescari deoarece cu ele am crescut si cred ca sunt superioare celor moderne din magazine.
Inca o vesta de salvare obligatoriu, sau eventual doua.
Lanterna profesionala( imi cer scuze fata de toata lumea, si mai ales bica, pentru acest off topic), si aici vorbesc de una destul de scumpa.... am studiat diferite modele si am avut sansa de a lucra cu, modelul "led lenser m7r" despre care pot spune ca este o lanterna foarte buna, sau cel putin a fost la vremea ei... pentru ca acum lanternele tactice au evoluat foarte mult si prin cautarile mele am ajuns la un model mai nou si mult mai performant, si anume "olight m22 warrior" care este o lanterna folosita de armata, indestructibila si rezistenta la apa, cu o capacitate impresionanta de luminare de 950 lumeni. Practic se face ziua in padure cand o aprinzi, iar la dimensiunile ei foarte reduse pare destul de inofensiva.
Cine este interesat pentru perne poate sa faca oferte pentru ca la mine nu vor ajunge

aditm

 Va salut domnilor, am vazut ca cineva este interesat de turometru-huormetru digital, v-as putea ajuta la cumpararea de pe ebay, mi-am cumparat si eu unulsi este valabil, chiar vreau sa mai cumpar http://www.ebay.de/itm/Betriebsstundenzahler-Drehzahlmesser-Job-Timer-2-4-Takt-/190637063708?pt=Modellbauwerkzeuge&hash=item2c62dabe1c#ht_1122wt_1037

Sosoktm

bica....inca o data felicitari pt barca. Legat de sonar, vezi ca modelul nou de 4x-dsi este 230 euro ;)
@aditm...pe aici costa 150 lei, daca la pretul de ebay adaugi transport, taxa de cumparatura, iesi tot pe acolo. Nu prea e afacere sa te complici.

in alta ordine de idei, pun in link glisajul filamt cu motorul in 2 ipostaze, cu placa anticavitatie la aprox 4 cm sub chila , respectiv cu placa la aprox 1 cm sub chila. In a 2 a situatie parca turatia e o idee mai mare, sau cel putin asta aude urechea mea, dar sar mai multi stropi din placuta de deasupra celei de anticavitatie.

https://d.transfer.ro/transfer_ro-17feb-d397effd2e.zip


Ochiul vostru de expert ce zice, pe care varianta sa merg?
Pasul urmator este sa pun un turometru digital, sa vad daca sunt la turatia maxima. Daca da, atunci pot pune o elica cu pas mai mare.
Singurel, in barca, cu  aprox 25 kile de bagaj, urc pe dunare cu 35 si cobor cu 42(motor 15 cai 2 t). Cu un pasager in barca coboram cu 35.
Cu 8 cai 2t viteza e cu 5-6 km / h mai mica, singur glizez fara probleme.
Sunt extrem de placut impresionat de barca, gliseaza instant, practic nu poti merge la deplasament. Nu stropeste de loc , ramane de vazut cum e cu val mai mare si vant lateral. Foarte stabila in stationare si de loc zgomotoasa in mers. Super ok pentru pescuit in 2 la rapitor.
Una peste alta, o surpriza foarte placuta, iar scurta experienta m+a facut sa imi schimb putin ideile privind modificarile ce vor urma.

mustatza

Citat din: aditm din Februarie 16, 2014, 10:37:23 PM
Va salut domnilor, am vazut ca cineva este interesat de turometru-huormetru digital, v-as putea ajuta la cumpararea de pe ebay, mi-am cumparat si eu unulsi este valabil, chiar vreau sa mai cumpar http://www.ebay.de/itm/Betriebsstundenzahler-Drehzahlmesser-Job-Timer-2-4-Takt-/190637063708?pt=Modellbauwerkzeuge&hash=item2c62dabe1c#ht_1122wt_1037

cat a costat livrarea in romania?

bica77

#125
Citat din: Sosoktm din Februarie 17, 2014, 10:04:17 AM
bica....inca o data felicitari pt barca. Legat de sonar, vezi ca modelul nou de 4x-dsi este 230 euro ;)
@aditm...pe aici costa 150 lei, daca la pretul de ebay adaugi transport, taxa de cumparatura, iesi tot pe acolo. Nu prea e afacere sa te complici.

in alta ordine de idei, pun in link glisajul filamt cu motorul in 2 ipostaze, cu placa anticavitatie la aprox 4 cm sub chila , respectiv cu placa la aprox 1 cm sub chila. In a 2 a situatie parca turatia e o idee mai mare, sau cel putin asta aude urechea mea, dar sar mai multi stropi din placuta de deasupra celei de anticavitatie.

https://d.transfer.ro/transfer_ro-17feb-d397effd2e.zip


Ochiul vostru de expert ce zice, pe care varianta sa merg?
Pasul urmator este sa pun un turometru digital, sa vad daca sunt la turatia maxima. Daca da, atunci pot pune o elica cu pas mai mare.
Singurel, in barca, cu  aprox 25 kile de bagaj, urc pe dunare cu 35 si cobor cu 42(motor 15 cai 2 t). Cu un pasager in barca coboram cu 35.
Cu 8 cai 2t viteza e cu 5-6 km / h mai mica, singur glizez fara probleme.
Sunt extrem de placut impresionat de barca, gliseaza instant, practic nu poti merge la deplasament. Nu stropeste de loc , ramane de vazut cum e cu val mai mare si vant lateral. Foarte stabila in stationare si de loc zgomotoasa in mers. Super ok pentru pescuit in 2 la rapitor.
Una peste alta, o surpriza foarte placuta, iar scurta experienta m+a facut sa imi schimb putin ideile privind modificarile ce vor urma.
ala este mult mai slab sosoktm, te-ai uitat la cel cu 4x eu am simplu fara x ,asa am zis si eu ca e mult mai ieftin cand am vorbit cu tipul de la care am luat barca , dar asa cum am eu lowrance elite-4 dsi cu gps este 2054 ron am cautat crede-ma inainte ptr a ma convinge ,multumesc de urare

andreas

Citat din: Sosoktm din Februarie 17, 2014, 10:04:17 AM


https://d.transfer.ro/transfer_ro-17feb-d397effd2e.zip


... ramane de vazut cum e cu val mai mare si vant lateral. ...

Felictari ptr achizitie, glisajul e fenomenal cu 5CP, eu unul nu-mi dau seama de diferente in cele doua ipostaze. Rugamintea este sa ne comunici si noua cum s-a comportat pe valuri si vant lateral.

Sosoktm

pai la val mic (30cm) e senzatie, avand totusi prova destul de corpolenta nu intra prea tare in val. Inaltimea provei e cam 80 cm iar barca e f usoara. Revin cu impresii dupa primele valuri mai serioase.
Si mie imi place cum gliseaza, doar ca motorul e 15 cai 2t, asa cum scriam in postare. Ultimul proprietar al motorului nu prea avea permis de navigatie :D

Daca e de interes pot sa pun si filmarea cu glisajul la 8 cai.

gabos

Citat din: Sosoktm din Februarie 17, 2014, 10:04:17 AM
bica....inca o data felicitari pt barca. Legat de sonar, vezi ca modelul nou de 4x-dsi este 230 euro ;)
@aditm...pe aici costa 150 lei, daca la pretul de ebay adaugi transport, taxa de cumparatura, iesi tot pe acolo. Nu prea e afacere sa te complici.

in alta ordine de idei, pun in link glisajul filamt cu motorul in 2 ipostaze, cu placa anticavitatie la aprox 4 cm sub chila , respectiv cu placa la aprox 1 cm sub chila. In a 2 a situatie parca turatia e o idee mai mare, sau cel putin asta aude urechea mea, dar sar mai multi stropi din placuta de deasupra celei de anticavitatie.

https://d.transfer.ro/transfer_ro-17feb-d397effd2e.zip


Ochiul vostru de expert ce zice, pe care varianta sa merg?
Pasul urmator este sa pun un turometru digital, sa vad daca sunt la turatia maxima. Daca da, atunci pot pune o elica cu pas mai mare.
Singurel, in barca, cu  aprox 25 kile de bagaj, urc pe dunare cu 35 si cobor cu 42(motor 15 cai 2 t). Cu un pasager in barca coboram cu 35.
Cu 8 cai 2t viteza e cu 5-6 km / h mai mica, singur glizez fara probleme.
Sunt extrem de placut impresionat de barca, gliseaza instant, practic nu poti merge la deplasament. Nu stropeste de loc , ramane de vazut cum e cu val mai mare si vant lateral. Foarte stabila in stationare si de loc zgomotoasa in mers. Super ok pentru pescuit in 2 la rapitor.
Una peste alta, o surpriza foarte placuta, iar scurta experienta m+a facut sa imi schimb putin ideile privind modificarile ce vor urma.

Eu cu 15 Cp merg cu vitezele mentionate de tine cu inca o persoana in barca, deci 100 Kg eu 80 colegu si 52 motorul, dar barca este ceva mai usoara decat a ta.
Eu te as sfatui sa mergi cu placa de anticavitatie la 1 cm sub chila. In acest mod ai un randament mai bun viteza/consum. Motocraftul este construit pentru cizma scurta, iar eu am masurat distanta dintre placa si chila, care nu este mai mare de 1 cm.
Si la mine sar stropi in forma de evantai, dar cand m-am aplecat si m-am uitat mai atent placa de anticavitatie este in intregime deasupra apei, defap ea gliseaza pe apa, iar acei stropi ies de sub placa, probabil de la elica care este la limita de a nu iesi din apa

bica77

Citat din: bica77 din Februarie 15, 2014, 06:01:26 PM
am suport ,mai am si prelata de acostare daca va intereseaza ,o sa afisez preturile transmise pe mail de romica ptr perne=167eur,prelata=159eur,eu va las pe voi sa-mi spuneti ,daca vreti bineinteles,pretul pe care il dati ,afisez si poze, pernele sunt impecabile ,prelata la fel ,culoarea pernelor e moron inchis, o poza am facut-o afara, una la interior
le-am vandut, anuntul nu mai e valabil

Sosoktm


bica77

spuneti-mi va rog cei cu motoare de 15 cp daca le purtati la balta pe oglinda barcii si ma refer la cei cu sl 410 ,n-ati avut probleme cu oglinda din cauza greutatii motorului ,din cate am inteles trebuie un suport care preia oarecum greutatea motorului pe peridoc sau cum procedati sa stiu si eu merci

romica

bica, asa cum ti-am spus in mail, pentru a nu avea probleme cu oglinda la transportul pe peridoc se pune un suport de motor care fixeaza motorul de peridoc. punct.

recomandarea este valabila pentru toate ambarcatiunile (indiferent ca sunt de lemn, fibra, aluminiu , gonflabile etc), chiar daca unii producatori nu specifica asta clientilor. mai departe este decizia fiecaruia cum procedeaza, daca asculta de cel care produce barcile sau de betivul satului.

gabos

Citat din: Sosoktm din Februarie 18, 2014, 07:56:04 AM
Gabos, ce pas ai la elica?
Nu am reusit sa gasesc pe elica pasul acesteia inscriptionat. Eu am cumparat motorul nou de la American Nautics din Tulcea, si pe site-ul lor am gasit specificatiile motorului meu in care este trecuta si elica de
9 pitch / 3-blade aluminum

http://www.american-nautics.ro/motoare-mercury-outboard-four-strokes-15hp.php

Motorul meu este cel din stanga, nu ProKicker.

Cu doua persoane in barca , daca accelerez brusc barca iese in glisaj instantaneu...in cativa metrii, iar motorul ajunge la turatie maxima in cateva secunde. Sunt sigur ca este turatia maxima deoarece, pe alt forum cineva mi-a calculat viteza de inaintare a elicei fata de apa si nu prea ajungea la 40 Km/ora cum imi arata mie gps-ul. Am doua explicatii posibile, ori motorul ajunge la turatii mai mari de 5500 (turatia maxima specificata este intre 5000 si 6000), ori am eu o elce cu pas mai mare de 9 cea ce nu cred.

romica

pe butucul elicei ar trebui sa ai un cod stantat. codul cuprinde informatii despre elice (diametru, pas)