barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bica77

Citat din: byteworks din Februarie 23, 2014, 09:13:02 PM
Eu nu pot sa cred ca ai luat barca asta doar pentru cele 10 minute de mers la acelasi loc de pescuit, si se consuma atata energie aici pentru asta  ;D
aaaaaa inseamna ca-i obligatoriu sa faci zeci de km daca ai o barca mai teapana si-un motor mai performant ,bine uite ptr linistea unora o sa ma duc la pescuit de la cernavoda-seimeni unde lansez barca, pe la capidava- topalu ,e? e mai bine asa? mai oameni buni ,eu in alea 10 minute fac destul drum sa stiti ,am un brat al dunarii pe care intru si e destul pana acolo ,am locurile mele ,in care momesc crapul ,eu ma duc aproape zilnic ,ca-s semi-somer,si am timp cat de cat ,eu nu-s ca altii care sa plece de-acasa cate o sapatamana si sa rupa barca si motor in astea 7 zile facand mii de km pe dunare s-apoi un an de zile tin barca la pastrare ,sau poate ptr alea 10 min de mers ar trebui sa-mi fi luat o pluta ,pai atunci n-as mai fi facut 10 min ci doua ore  ;) ,hai va pup

corsarul

#181
Citat din: byteworks din Februarie 23, 2014, 09:13:02 PM
Eu nu pot sa cred ca ai luat barca asta doar pentru cele 10 minute de mers la acelasi loc de pescuit, si se consuma atata energie aici pentru asta  ;D

Ca doar n-o lua-o inot ....  ???

Sosoktm

cum spuneau colegii mai inainte si cum au tot descoperit altii deja inaintea noastra, barca si motorul le alegi in functie de utilizare. Pentru pescuit solo, pe dunare, cu drumuri scurte, pentru ce atata tevatura intre 10 si 15 cai? pe bune, simti diferenta la consum? nu cred sa fie cazul de asa ceva. Da, adunat intr-un an, la 3-4 iesiri pe saptamna, probabil ca pierzi in plus cateva ore cu motorul mai mic, dar....nu le simti. Facem un calcul pur orientativ ca sa vedem diferentele
3,5 iesiri (mediu saptamanal) x 40 saptamani (vreme proasta, concedii, alte probleme, etc- doar nu iese cineva in continuu la peste) x 5 minute diferenta castigata cu 15 cai = 700 minute, adica aprox 12 ore/an. Vorbim deci doar sa ne aflam in treaba ;)
Dpdv consum avem 3,5 x 40 x 20 min/iesire =2800 minute adica 47 ore, rotund 50. Deoarece nu se merge in blana, cred ca e decent sa apreciem o diferenta de 1 litru/ora, deci 300 lei/an diferenta. La un ansamblu (braca motor peridoc ) ce costa aprox 3000 euro.Pe bune, e un subiect de interes?
Sper sa nu se jigneasca nimeni, dar asa vad lucrurile.
@bica...in alea 10 minute faci maxim 6-8 km la vale si la blana cu 15 cai ;)

bica77

Citat din: Sosoktm din Februarie 24, 2014, 11:38:55 AM
cum spuneau colegii mai inainte si cum au tot descoperit altii deja inaintea noastra, barca si motorul le alegi in functie de utilizare. Pentru pescuit solo, pe dunare, cu drumuri scurte, pentru ce atata tevatura intre 10 si 15 cai? pe bune, simti diferenta la consum? nu cred sa fie cazul de asa ceva. Da, adunat intr-un an, la 3-4 iesiri pe saptamna, probabil ca pierzi in plus cateva ore cu motorul mai mic, dar....nu le simti. Facem un calcul pur orientativ ca sa vedem diferentele
3,5 iesiri (mediu saptamanal) x 40 saptamani (vreme proasta, concedii, alte probleme, etc- doar nu iese cineva in continuu la peste) x 5 minute diferenta castigata cu 15 cai = 700 minute, adica aprox 12 ore/an. Vorbim deci doar sa ne aflam in treaba ;)
Dpdv consum avem 3,5 x 40 x 20 min/iesire =2800 minute adica 47 ore, rotund 50. Deoarece nu se merge in blana, cred ca e decent sa apreciem o diferenta de 1 litru/ora, deci 300 lei/an diferenta. La un ansamblu (braca motor peridoc ) ce costa aprox 3000 euro.Pe bune, e un subiect de interes?
Sper sa nu se jigneasca nimeni, dar asa vad lucrurile.
@bica...in alea 10 minute faci maxim 6-8 km la vale si la blana cu 15 cai ;)
ia-ma usor ca n-am inteles nimic ,deci sa inteleg ca e de putin interes discutia atunci cand distanta de parcurs pe dunare e f mica sau insignifianta ptr unii? ,mai oameni buni ai s-o spun altfel, c-un motor de 5 cp sau de 6 cp faceam cam 20-25 min numai dus si intors cam tot atat daca nu mai mult ptr ca urcam ,am omis sa zic ,cu cel de 8 cp faceam 10 min dus, na si intors vreo 15 ,deci total 30 min ,greseala mea ,scuze ,....nu sunt genul sa ma plimb pe dunare din loc in loc decat f rar cand intr-adevar nu vrea deloc in locul ala sa traga ......

Sosoktm

bica, nu am luat in considerare decat ce ne-ai spus tu iar din postarile anterioare spuneai ca aveai un 10 cai pe care l-ai vandut. Nu cred ca te mai ajuta sa compari cu 5-6 cai, probabil ca nu glisai cu puterea aia, deci mai mult de 12-14 km/ora nu aveai ca viteza fata de apa. Opinia personala e ca nu vei sesiza diferente de timp sau consum intre 10 si 15, insa din modul in care ai pus problema reiesea ca parcurgi pe apa distante mai mari, unde timpul si consumul pot face o diferenta. Deduc tot din postarile tale ca de fapt nu e cazul, deci...tot acolo ai fi fost si cu 10 si cu 15, nu cred ca poti prinde atat incat sa nu glisezi singur cu un 10 cai pe sl410.
Cum spuneau colegii, nu te stresa cu maruntisuri, e mai important sa probezi intai sa sa vezi daca e ok, din specificatii suna bine.

In alta ordine de idei, am pus o elica solas cu pas 11 (fata de 9,75 cat aveam), acum sunt la 43-45 km/h singur cu 30 kile bagaj in barca. Belea, insa deja trebuie grija, acceleratia laterala la viraje stranse e deja f mare, garantat ma pot rasturna :D
Turatia in blana nu a scazut, ceea ce ma face sa cred ca sunt in limitator si cu asta, dar  si ca e loc de un pas si mai mare, din pacate insa mai sus e doar pas de 12 care e disponibil doar pe elica originala, prea scumpa de noua.
Deci, vinde cineva elica de yamaha 15 cai cu pas 12 ? :-*

romica

SL410 gliseaza cu 2 persoane si 6 cp  ;). Aveti aici un video facut de un client cu barca mea, cand a venit asta toamna in delta.

https://www.facebook.com/photo.php?v=455997377854354&set=vb.100003322872851&type=2&theater

Mihaif99

#186
QED Romica +(inca)1

@Soso  Gluma gluma, dar nu te-ai da inapoi :)
Eu nu as pune cu pas si mai mare pentru ca s-ar putea sa nu mai intre in glisare cand merg cu ea incarcata.  45 km/h e o viteza respectabila.

Sosoktm

#187
adevaru e ca sunt praf, am mers cu a mea cu 8 cai si ceva bagajel cu aproape 30km , deci e clar ca sl410, mai usoara, are ce ii trebuie sa salte cu 6 cai, frumos, urati, oricum ar fi ei, 6 sa fie :)
mihai99....stii cum e daca te mananca pielea (insa nu m-am lasat de moto, fac extrem enduro, evident, tot pe 2 timpi    ;D   ). Treaba buna e ca atunci cand mi-e lene sa ma duc dupa bagaj in prova, tre doar sa plec la blana si adun tot in pupa :)))
La cum salta in glisaj acum nu am nici un dubiu ca nu va avea greturi la pas mai mare. Oricum, nu dau 150 euro pe elica de 12p iar asta de 9,75 o sa o car dupa mine de rezerva sau daca va avea probleme incarcata. Sincer, nu am sesizat diferenta la intrarea in glisaj, tot in 2-3 secunde si 10 metri de cand pungazu se intampla in ambele cazuri.
Ce vreau e sa pot sa am viteza maxima la turatie decenta -60-80%.

gabos

#188
asa spui tu acum ca vei merge numai 10 minute la locurile tale de crap.....cand o sa vezi cum merge barca si cand o sa ai zile in care nu prinzi nimic in acele locuri ai sa vezi cat de departe ai sa ajungi cu barca. In afara de asta ai sa vezi cat e de placut sa te plimbi cu barca asta vara cand este foarte cald, si cate locuri frumoase si bune in capturi, ai in delta.
Mai ales cand ai sa mai ai si un prieten doi cu tine, dispusi sa plateasca benzina. Ai sa descoperi cu timpu cat de distractiva este o iesire in delta de doua trei zile, cu cortul, gratare, bors de peste cu apa din Dunare, si binenteles mult pescuit. Atunci ai sa iti dai seama ce bine ai facut ca ai ramas cu cel de 15 cp.
Mie imi place sa ma plimb cu barca, imi place sa vizitez locuri din delta pe unde nu am fost, si nu in ultimul rand imi place sa pescuiesc. Deci incerc sa le combin pe toate intr-o singura iesire.
Despre consumul motorului......am repetat de mai multe ori si mai repet o data.
Cu un motor de 15 cp poti merge fie cu puterea lui maxima, fie cu doar o parte din puterea lui maxima. Daca tu turezi motorul de 15 undeva la 70%(dupa ureche), vei merge la fel de repede cum ai fi mers cu cel de 10 cp turat la maxim. In aceasta situatie nici o data nu vei consuma mai mult decat cu cel de 10 cp, inclusiv este posibil sa consumi mai putin. Deci poti folosi foarte usor un motor de 15 ca pe unul de 10(din privinta consumului) dar cu avantajul ca va avea mai putina uzura in timp.
Acum e logic ca daca ii dai gaz la maxim la asta de 15 vei consuma ceva mai mult /ORA decat cu cel de 10 (ca doar aia 5 cai in plus nu sar de pe camp la tine in barca), dar vei pargurge distanta mai mare in ora aia, deci consumul / distanta parcursa nu va creste mult nici in aceasta situatie.

Sunt zeci de topicuri pe forumuri, unde multi experimentati recomanda achizitionarea unui motor mai puternic decat cel necesar pentru nevoile tale, pentru a nu fi nevoit sa il turezi la maxim, pentru a avea mai putina uzura si mai putina galagie in barca.
Ai sa vezi ca cel de 15 turat la 70% face mult mai putina galagie decat cel de 10 sau cel de 8 turat la maxim.
Sper sa se fi inteles bine totul despre consum si diferenta dintre cele doua motoare pe barca asta

bica77

Citat din: Sosoktm din Februarie 24, 2014, 04:08:48 PM
bica, nu am luat in considerare decat ce ne-ai spus tu iar din postarile anterioare spuneai ca aveai un 10 cai pe care l-ai vandut. Nu cred ca te mai ajuta sa compari cu 5-6 cai, probabil ca nu glisai cu puterea aia, deci mai mult de 12-14 km/ora nu aveai ca viteza fata de apa. Opinia personala e ca nu vei sesiza diferente de timp sau consum intre 10 si 15, insa din modul in care ai pus problema reiesea ca parcurgi pe apa distante mai mari, unde timpul si consumul pot face o diferenta. Deduc tot din postarile tale ca de fapt nu e cazul, deci...tot acolo ai fi fost si cu 10 si cu 15, nu cred ca poti prinde atat incat sa nu glisezi singur cu un 10 cai pe sl410.
Cum spuneau colegii, nu te stresa cu maruntisuri, e mai important sa probezi intai sa sa vezi daca e ok, din specificatii suna bine.

In alta ordine de idei, am pus o elica solas cu pas 11 (fata de 9,75 cat aveam), acum sunt la 43-45 km/h singur cu 30 kile bagaj in barca. Belea, insa deja trebuie grija, acceleratia laterala la viraje stranse e deja f mare, garantat ma pot rasturna :D
Turatia in blana nu a scazut, ceea ce ma face sa cred ca sunt in limitator si cu asta, dar  si ca e loc de un pas si mai mare, din pacate insa mai sus e doar pas de 12 care e disponibil doar pe elica originala, prea scumpa de noua.
Deci, vinde cineva elica de yamaha 15 cai cu pas 12 ? :-*
,aveam cum v-am spus inainte o laguna 410,pe ea au fost motoare de 4cp 5si 6cp,pana am descoperit motorul de 8cp cu 2 bujii, am ramas incantat cat de rotund merge motorul si cat e de silentios si m-am hotarat sa nu mai pun motor mai mic de 8 cp pe barca ,merci gabos inca o data pentru rabdarea de care dai dovada ,multumesc si celorlalti de interventie ,cred ca cel mai castigat din toata convorbirea este romica, el are reclama non stop la sl410 ;) intr-adevar au fost n zile fara sa traga pestele ,in locurile momite de mine si mi-as fi dorit sa ma las mai la vale dar cu mersul meu incet pierdeam toata ziua pe drum ,acum sper sa ma misc rapid in ce loc vreau ,multumesc cap compas de gazduire si inca o data useri-lor care m-au sprijinit

Ciby

Citat din: bica77 din Februarie 24, 2014, 09:44:28 PM
.....
multumesc cap compas de gazduire si inca o data useri-lor care m-au sprijinit
Pai cum, acuma vrei sa pleci? Povestea abia a inceput!
Ai barca ce ti-ai dorit-o, ai motor bun pe ea, trebuie sa ne impartasesti impresiile de pe apa. Si nu ne suparam daca ne destainui din secretele tale la pescuit de crap!  ;)

Mihaif99

Citat din: Ciby din Februarie 25, 2014, 08:00:22 AM
Citat din: bica77 din Februarie 24, 2014, 09:44:28 PM
.....
multumesc cap compas de gazduire si inca o data useri-lor care m-au sprijinit
Pai cum, acuma vrei sa pleci? Povestea abia a inceput!
Ai barca ce ti-ai dorit-o, ai motor bun pe ea, trebuie sa ne impartasesti impresiile de pe apa. Si nu ne suparam daca ne destainui din secretele tale la pescuit de crap!  ;)
Exact asa gandeam si eu. Dar daca vrea sa isi puna coada pe spinare....
Asta e. Prieten doar la nevoie  :-X

bica77

#192
Citat din: Mihaif99 din Februarie 25, 2014, 08:11:11 AM
Citat din: Ciby din Februarie 25, 2014, 08:00:22 AM
Citat din: bica77 din Februarie 24, 2014, 09:44:28 PM
.....
multumesc cap compas de gazduire si inca o data useri-lor care m-au sprijinit
Pai cum, acuma vrei sa pleci? Povestea abia a inceput!
Ai barca ce ti-ai dorit-o, ai motor bun pe ea, trebuie sa ne impartasesti impresiile de pe apa. Si nu ne suparam daca ne destainui din secretele tale la pescuit de crap!  ;)
Exact asa gandeam si eu. Dar daca vrea sa isi puna coada pe spinare.... 
Asta e. Prieten doar la nevoie  :-X
ho ho ho fratilor ,n-am cum sa plec ,nu mi-a dat asa ceva prin cap ,voiam sa pun oarecum capat discutiei, s-am multumit celor care m-au citit si intervenit, bineinteles ca voi reveni cu impresii despre barca si motor numai ca s-a cam racit afara si nu prea ma incumet sa ies cu barca pe vremea asta, mai mult am capatat o sensibilitate la frig dupa o raceala zdravana de sarbatori si astept sa se incalazeasca nitel, despre secrete la crap voi stiti cum e ,fiecare isi face secretul sau si-s invata crapul cu el ,dar daca pot sa fiu de folos cu ceva cu cea mai mare placere 

Sosoktm


Mihaif99

Citat din: bica77 din Februarie 25, 2014, 08:31:41 AM
Citat din: Mihaif99 din Februarie 25, 2014, 08:11:11 AM
Citat din: Ciby din Februarie 25, 2014, 08:00:22 AM
Citat din: bica77 din Februarie 24, 2014, 09:44:28 PM
.....
multumesc cap compas de gazduire si inca o data useri-lor care m-au sprijinit
Pai cum, acuma vrei sa pleci? Povestea abia a inceput!
Ai barca ce ti-ai dorit-o, ai motor bun pe ea, trebuie sa ne impartasesti impresiile de pe apa. Si nu ne suparam daca ne destainui din secretele tale la pescuit de crap!  ;)
Exact asa gandeam si eu. Dar daca vrea sa isi puna coada pe spinare.... 
Asta e. Prieten doar la nevoie  :-X
ho ho ho fratilor ,n-am cum sa plec ,nu mi-a dat asa ceva prin cap ,voiam sa pun oarecum capat discutiei, s-am multumit celor care m-au citit si intervenit, bineinteles ca voi reveni cu impresii despre barca si motor numai ca s-a cam racit afara si nu prea ma incumet sa ies cu barca pe vremea asta, mai mult am capatat o sensibilitate la frig dupa o raceala zdravana de sarbatori si astept sa se incalazeasca nitel, despre secrete la crap voi stiti cum e ,fiecare isi face secretul sau si-s invata crapul cu el ,dar daca pot sa fiu de folos cu ceva cu cea mai mare placere

Auzi Bica, cat de adanca e apa in care ancorezi?