barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabos

Eu folosesc trimul la a doua si a treia gaura numarand dinspre oglinda,cu mercury de 15 cp in functie de cum e incarcata barca.
Cu doua persoane si bagaje distribuind greutatea cat mai mult spre mijlocul barcii  prefer a treia pozitie a trimului, chiar daca intarzie vreo 3 secunde mai mult sa iasa in glisaj. A doua pozitie o folosesc doar cand sunt singur in barca si mai dau o fuga pana la tulcea dupa bere atunci cand raman fara ;D

Sosoktm

Citat din: WBF din Aprilie 30, 2015, 10:40:29 PM
Geanta cu 2 Zillion, un Metanium MG DC, un T3Air si niste mezelicuri de Certate Vintage Custom 1503. Alea la fund, direct
Plus giugelele mele, plus minunile de craparit ale morsei.
aproape ca imi vine sa dau report post, mi se zbarleste pielea....
aia cu delta...sper sa traiesc destul incat sa imi schimb parerea. De la an la an se strange surubul pe netrebnicii mici, dar viitorul e extrem de neclar pana nu se umbla la "aspiratoarele de peste".  Sunt la mijloc  banii multi tare pt meleagurile astea iar delta ramane o zona izolata si mai greu accesibila, adica fara expunere in constiinta civica. Intervin si restul factorilor antropici la care nu prea ai cum sa schimbi ceva, iata deci profilul clar al dezastrului.
Ciudat insa ca ai reusit sa "ingropi" pupa la SL. Eu am incercat sa am intotdeauna placa antiventilatie paralela cu partea din spate a chilei (pe ultima treime a barcii). La aia cu bordaj mare esti boier, treaba e "digitala" :)

AdrianZUZ

https://www.youtube.com/watch?v=tdJyBOXOxuQ

Pe la minutul 1.05 ... nu arata prea departe de ingropat prova, si valul de siaj pe care face surf nenea e minuscul.

Fritz

 Probabil ca e foarte grea ...poate incarcata in exces . Merge aprovata ...Motorul nu pare a avea trim-ul negativ...Impinge apa ...e intr-o glisare fortata ... Nici viteza nu are ...si cand accelereaza afunda prova mai mult.  Probabil are concavitate pe fund cazanul ...Merge prost. :'(

WBF

@Sosoktm

Ciudat, neciudat, am reusit ghidusia sa ingrop un colt, dupa care restul a fost balaceala.

Legat de Delta, partial de acord.
Decat ca obisnuiesc sa merg pe Chilia, care e frontiera de stat si deci impanzita cu camere.
Chestie care scade drastic apetitul electicienilor si braconierilor.
La asta se mai adauga faptul ca zona era/este concesionata de Raduta si nu zburda nici hotii nici bizonii, ca la rechinul ala nu-i place sa fie furat.

pisica

Va salut!
Vad ca nu s-a mai postat aici de ceva vreme, dar sper ca cineva sa gaseasca timpul si bunavointa sa-mi raspunda.
De un an si ceva, folosesc la pescuit pe Dunare o gonflabila de 3 1m si un motor Suzuki de 5 cai, modificat in 6 cai.
Vreau insa sa imi iau o rigida din aluminiu, dar sa pastrez motorul de 6 cai, ca nu am permis.
Am tot citit pe forumuri, pana am gasit discutiile de aici, despre SL410, care pare exact ce-mi trebuie. E usoara, gliseaza cu motor de 6 cai, se preteaza a fi transportata pe masina.
Am totusi cateva temeri, legata de asamblarea prin nituire..Din ce am citit, unii spun ca jn timp acestea s-ar slabi.
Va rog sa-mi spuneti daca ati avut o astfel de problema la sl410 si daca da, dupa cat timp a aparut.
Pe de alta parte, vad ca nu se mai fabrica acest model, fiind inlocuit de Motocraft 420, putin mai mare si mai grea.
Sunt posesori ai modelului nou, care folosesc barca cu motor mic, 5-6 cai?
Gliseaza ca si vechiul model, cu un astfel de motor?
Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns!

pete

nu stiu mare lucru despre barca aceea dar vezi ca la 6 cp ai nevoie de permis cat d cel putin. pana in 5 cp nu ai nevoie

Don Basilio

in mod real, pe apa, la un randament mediu (nu maxim) 1CP poate glisa cu 20kg sarcina totala. cu 5-6 CP vei glisa cu adevarat cu o greutate de pana la 100-120 kg. restu; e semiglisare. sau cancan

pete

cat priveste raportul acesta pomenit anterior adica ~1cp/20kg , la a mea , care e din fibra , cu modificarile aduse ma astept la greutatea ei undeva la 120 cu rezervor plin , baterie motor etc. momentan am o rasnita veche de 4 cp pt deplasament dar urmeaza sa pun cam 15-20cp pe ea . nu de alta dar mai trebuie sa mai urc si eu in ea cu ceva bagaje. fa un calcul sumar si vezi cam de cat ar fi nevoie la tine si pe urma compara cu ce ai , dar sincer sa nu te astepti la minuni

mdascalu

Buna, eu am folosit sora mai mica SL380, cu 5 transformat in 6 de la Mercury, singur in barca ajunge la 26 km la ora in aval pe bratul vechi de la Uzlina. In amonte pe Sfantu, mergeam singur in barca cu 23-24 km/h singur (1.97m si 98.9 kg plus motor, rezervor). Doua persoane, eu 100 si un prieten pe la 80 de kg, mergea in semiglisare, iar aceleasi persoane plus bagaj pescuit la crap, merge in deplasament.

pisica

Citat din: pete din Ianuarie 14, 2021, 12:27:05 PM
nu stiu mare lucru despre barca aceea dar vezi ca la 6 cp ai nevoie de permis cat d cel putin. pana in 5 cp nu ai nevoie
Motorul e de 5 cai in acte, dar e modificat ...

pisica

Citat din: mdascalu din Ianuarie 14, 2021, 02:57:53 PM
Buna, eu am folosit sora mai mica SL380, cu 5 transformat in 6 de la Mercury, singur in barca ajunge la 26 km la ora in aval pe bratul vechi de la Uzlina. In amonte pe Sfantu, mergeam singur in barca cu 23-24 km/h singur (1.97m si 98.9 kg plus motor, rezervor). Doua persoane, eu 100 si un prieten pe la 80 de kg, mergea in semiglisare, iar aceleasi persoane plus bagaj pescuit la crap, merge in deplasament.
Cam aceeasi viteza ating si eu, singur in barca, cu motorul de 6 cai, tot asa, unul de 5 cai modificat..
Acum am o gonflabila de 3,1m vreo 45 de kg.
Noul Motocraft 420, are vreo 70kg, dar ma gandesc ca fiind mai lunga, gliseaza mai usor .
Spune-mi te rog daca ai avut ceva probleme cu barca ta, vis a vis de asamblarea prin nituire, daca s-au slabit, daca au aparut eventuale infiltratii.
M-am gandit si eu la sl370, chiar erau cateva de vanzare, dar am inteles ca pe Dunare se recomanda de la 4 metri in sus.
N-am avut nici-o rigida, doar gonflabile.

pisica

Citat din: Don Basilio din Ianuarie 14, 2021, 12:44:41 PM
in mod real, pe apa, la un randament mediu (nu maxim) 1CP poate glisa cu 20kg sarcina totala. cu 5-6 CP vei glisa cu adevarat cu o greutate de pana la 100-120 kg. restu; e semiglisare. sau cancan
La pagina patru, postarea nr 52, e un filmulet cu un sl420, propulsat cu 6 cai, care gliseaza cu doua persoane.
Te rog sa te uiti si sa-mi spui daca e glisare, sau semiglisare, eu estimez putin peste 20km/h.

mdascalu

Salut, la mine, cand am luat-o, anul trecut, a contat mult lungimea, intentionam sa o transport pe masina si 420 depasea lungimea masinii. Ulterior, dupa ce am mers cu ea pe masina m-am convins ca trebuie peridoc pentru 326 de km cat am eu de mers pana la Mahmudia. Cu toate astea nu renunt la ideea de a o transporta pe masina pe distante mai scurte sau cand am alta remorca speciala agatata.
Probleme cu niturile nu am avut, singura problema care a aparut, acea ramforsare care vine de pe chila pe oglinda, in barca, are o ureche care se prinde separat pe lemnul oglinzii. Acea ureche s-a fisurat si am inlocuit-o cu doua "L-uri" din inox. Acum folosesc barca cu DF 20 AS. La ambele motoare acea tabla de aluminiu vibra. Dar ea este prinsa pe chila si oglinda cu nituri. Acum nu mai am nici o problema.

mdascalu

Daca la postarea lui Romica faci referire, da aia e glisare, barca merge bine, dar sunt doua persoane usurele si au bagaj se spinning.
P.S. Stai linistit ca tot de la gonflabila vin si eu (Kingfisher 300).