barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pisica

Citat din: dany din Ianuarie 20, 2021, 06:03:26 PM
barca mai lunga..
Ma numar printre cei care au facut multe experimente si incercari de tot felul,si ma aliniez celor scrise de Vali si Cristi.As mai spune ca o pneumatica buna bate o conserva de aluminiu oricand la capitolul stabilitate si siguranta pe dunare,daca ma intrebi,...
[/quote
Sa-mi fie cu iertare, dar aici, pe 24 de pagini, tot despre "conserve" de aluminiu s-a discutat, mai precis despre una anume, SL410. Din ce am citit, sunt cativa colegi de forum care au folosit-o pe Dunare si chiar s-au declarat multumiti.

dany

Iarta-ma!Sincer ,nu am vrut sa ofensez .Am un obicei,se vede ca prost pt.unii,de a denumi barcile conserve sau tigai.In postarile mele poti vedea acest lucru de f.multe ori.De cele mai multe ori tigai....Daca te-ai suparat ,mea culpa!.
Chiar si la barcile prietenilor, la care am mai lucrat ,tot tigai le numeam chiar de fata cu ei....si nu s-au suparat.Se mai folosesc cuvinte de astea intre noi barcagii pescari,cel putin aici in zona mea.
Si da,parerea mea este proasta vizavi de barcile de aluminiu de categoria asta, pe care o vizezi tu.Ai cerut pareri.Nu toate pot fi la fel,bune!Tu alegi.Stima.

crysty

@pisica,
Ambele barci sunt din aceeasi "clasa" dar uneori cei 5 cm fac diferenta; si aici depinde de experienta fiecaruia de conducere a barcii. Trebuie avut in vedere ca acest tip de barca se conduce diferit de o gonflabila. Daca esti un conducator de barca experimentat nu iti ridica probleme, altfel posibil sa iti ridice ceva probleme. Aici am vorbit despre ambele barci de aluminiu vs gonflabila. Chiar daca cei 5 cm uneori fac diferenta pe apa, cei 2-300 euro vor inclina balanta mereu cum vor vrea ei. Interesant ar fi sa vedem parerea unui posesor de SL sau 14M sa vedem puncte tari/slabe ale celor doua modele din punctul de vedere al celor ce au asa ceva.

byteworks

Iti dau solutia: eu am trei barci, toate de lemn - 25 kg (Motorca) o pun singur pe masina; 50 kg (Broscuta) o punem in doi pe masina sau singur pe peridoc (roti pe oglinda); 200 kg (Bouboulaki) pe peridoc evident. Fiecare cu misiunea ei!
Daca ar fi sa am una singura as alege una inspre mare si peridoc. Oricum tot acolo ai sa ajungi daca vizezi o utilizare cat de cat regulata.

<--- in stanga e Bouboulaki.

pisica

Citat din: dany din Ianuarie 20, 2021, 11:24:49 PM
Iarta-ma!Sincer ,nu am vrut sa ofensez .Am un obicei,se vede ca prost pt.unii,de a denumi barcile conserve sau tigai.In postarile mele poti vedea acest lucru de f.multe ori.De cele mai multe ori tigai....Daca te-ai suparat ,mea culpa!.
Chiar si la barcile prietenilor, la care am mai lucrat ,tot tigai le numeam chiar de fata cu ei....si nu s-au suparat.Se mai folosesc cuvinte de astea intre noi barcagii pescari,cel putin aici in zona mea.
Si da,parerea mea este proasta vizavi de barcile de aluminiu de categoria asta, pe care o vizezi tu.Ai cerut pareri.Nu toate pot fi la fel,bune!Tu alegi.Stima.
Nu ai de ce sa iti ceri scuze, nu ai ofensat pe nimeni.
N-am decamdata nici tigaie, nici conserva, am doar ...o besica, ca sa-mi alint si eu gonflabila cumva.
Doream doar sa spun ca sunt si posesori de conserve de aluminiu, multumiti. Multi au posrat chiar aici, pe topicul acesta.

pisica

Citat din: crysty din Ianuarie 21, 2021, 07:12:39 AM
@pisica,
Ambele barci sunt din aceeasi "clasa" dar uneori cei 5 cm fac diferenta; si aici depinde de experienta fiecaruia de conducere a barcii. Trebuie avut in vedere ca acest tip de barca se conduce diferit de o gonflabila. Daca esti un conducator de barca experimentat nu iti ridica probleme, altfel posibil sa iti ridice ceva probleme. Aici am vorbit despre ambele barci de aluminiu vs gonflabila. Chiar daca cei 5 cm uneori fac diferenta pe apa, cei 2-300 euro vor inclina balanta mereu cum vor vrea ei. Interesant ar fi sa vedem parerea unui posesor de SL sau 14M sa vedem puncte tari/slabe ale celor doua modele din punctul de vedere al celor ce au asa ceva."


SL410, e cam identica cu Marine 14M, nu ma astept sa se comporte diferit una de alta.
Eu spuneam ca e cu 5cm mai inalta, tot un model de la cehi si anume Marine 370s.
Au cam aceeasi greutate, doar ca 14m e mai lunga cu 40cm ca 370S, iar ultima, e mai inalta cu 5 cm ca prima.
Aici e nelamurirea mea, e bine sa fie mai lunga cu 40cm, sau mai scurta si mai inalta cu 5 cm? Aia mai scurta, e ceva mai scumpa, are tabla de 1,4 fata de 1,2 mm, cst are 14m
O sa caut si doua filmulete cu ambele modele.
https://youtu.be/mLXOpAiwi_Y
https://youtu.be/RwbPTZjuSdI
   https://youtu.be/RZfPrPlin1s

diles

alege pe cea cu fundul cel mai lat pentru o mai buna stabilitate,cat despre dunare si delta nu te stresa ca nu e asa grav,eu am batut delta si dunarea in lung si lat cu o copaie de 3m si motor de 5 cai fara nici o problema,barca avea bordul liber de 40cm,si nu am luat apa niciodata,trebuie doar sa inveti cum sa iei valurile de siaj.spor

pisica

Citat din: diles din Ianuarie 21, 2021, 06:20:04 PM
alege pe cea cu fundul cel mai lat pentru o mai buna stabilitate,cat despre dunare si delta nu te stresa ca nu e asa grav,eu am batut delta si dunarea in lung si lat cu o copaie de 3m si motor de 5 cai fara nici o problema,barca avea bordul liber de 40cm,si nu am luat apa niciodata,trebuie doar sa inveti cum sa iei valurile de siaj.spor
La latime e diferenta de doar 2cm, cea de 4,1m are 140cm latime, 55cm inaltime, grosimea tablei, 1,2mm. Cea de 3,7m are 142cm latime, 60cm inaltime, fundul ceva mai gros, 1,4mm iar restul de 1,2mm. Cea de 4,1m costa 1800 de euro, cea de 3,7 2000 de euro.
Eu as alege-o pe cea mai lunga, dar astept si parerea altora mult mai experimentati.
Ce sa zic, mare curaj sa mergi cu o barca asa micuta, dar probabil conteaza mult si experienta.

Vali

Mai e o chestie de urmarit ca sa faci cea mai buna alegere.

Barcile de aluminiu sunt usoare, si la unghiul de stelaj (unghiul fundului) sunt potrivite pentru glisare si pentru stabilitate in stationare la sarcina medie.
O barca avand fund in V, cum sunt cele in discutie, este maxim de stabila in stationare atunci cand are ambele gurne imersate. (Gurna e muchia de intersectie intre fund si bordajul lateral.)

Asta inseamna ca barca va fi suficient de stabila in stationare atunci cand va fi suficient de incarcata.
Ca exemplu, in 2014 cand am construit prima mea barca de 4,30, am facut-o asa de usoara, incat cu o persoana la bord topaia continuu de pe o gurna pe alta, si devenea super-stabila abia cu inca o persoana in barca.
La urmatoarele barci am ingrosat varangele, paiolul si oglinda, asa ca se asezau altfel, si in mars, si in stationare.

Din cauza asta, e bine de facut o proba pe apa ca sa vezi cum se comporta o barca usoara de aluminiu, inclusiv din acest pdv, al stationarii. Proba pe apa (daca bineinteles ai cum) iti va da raspuns la majoritatea incertitudinilor actuale.

Apropo, barca de care scrisesem pe acel topic era o barca pentru vasle, deci pentru regim de deplasament. Insa toate acele cerinte ar fi la fel de valabile si pentru o glisoare, deci daca se incadreaza, cu atat mai mult "go for it".
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

diles

va fi mai instabila decat gonflabila in mod cert,barcile astea mici si usoare de aluminiu nu exceleaza la stabilitate.

pisica

Pana la urma am ales un model nou facut de Motocraft, e putin mai mica fata de SL410, are doar 4m...in rest carcateristicile sunt cam aceleasi.
Am platit avansul, in max 30 de zile, barcuta ar trebui sa fie gata.
https://www.motocraftboats.com/ro/motocraft-fish/

momaul

Super barcuta,am avut una de 3,6m se comporta foarte bine cu 2 persoane si 8cp zbura.

pisica

Saptamana viitoare e gata, o sa revin cu impresii imediat dupa ce intru in posesia ei.
Daca initial ma gandeam la un 10 cai, ma uit acum si dupa 15, cat e maximul reckmandat de producator.

stefand600

Daca tot se doreste motor de 15 CP eu as alege 20 CP deoarece au aceiasi greutate si o rezerva de putere nu strica.
Stefan D

pete

Stefan , el e limitat de producatorul barcii la 15 cai maxim. si euas opta in locul lui cred la 20 daca mi-ar permte barca