*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Monococi / Re: Olanda-Romania pe mare
« Ultimul mesaj by Bogdan Decembrie 13, 2018, 09:08:23 pm »
De aceea am subliniat partea cu călătoria ca scop în sine :) . Și cu experiența, desigur, că dacă ai, poate fi doar greu. Dacă n-ai, e groasă.

De asta omul cauta persoane cu experienta. Numai ca, tocmai cineva cu experienta nu cred ca se aventureaza in halul asta.
2
« Ultimul mesaj by Florio Decembrie 13, 2018, 08:26:06 pm »
Eu am vazut doar un anunt prin care colegul takeabit isi cauta echipaj pentru navigatia pe mare. Daca l-ar fi interesat doar transportul barcii - rutier, pe apa etc, cred ca ar fi specificat acest lucru.

De aceea am subliniat partea cu călătoria ca scop în sine :) . Și cu experiența, desigur, că dacă ai, poate fi doar greu. Dacă n-ai, e groasă.

@ DBR: Eu văzusem lățimea de 2,49m, dar într-adevăr aceasta este la Gibsea 77. Se pare că GibSea 76 deși e mai mică la nume, e mai mare la statură :D . Rămân la părerea că transportul pe șosea chiar în limitele acestea de agabaritic, este de preferat transportului pe apă.
Dacă e vorba doar de transport.
Dar cum spuneam, dacă noaptea e un sfetnic bun, o iarnă întreagă e cu atât mai mult.
E timp de cântărit lucrurile.
3
« Ultimul mesaj by Bogdan Decembrie 13, 2018, 06:11:26 pm »
Nu l-a specificat, dar toti l-am intuit. Pana la urma, scopul forumului asa cum l-ai declarat este acela de a servi drept platforma de comunicare intre pasionati si implicit posibilitatea de a obtine sfaturi mai mult sau mai putin pertinente de la membrii lui.
Problema mare este aceea ca takeabit, nu are experienta in navigatie, nici in barci cu vele si nici in ceea ce presupune asa ceva d.p.d.v. al costurilor. Ori pana la acest moment toti i-am spus ca barca nu se preteaza la asa traversade. Bun, curaj curaj, dar nu inconstienta. Costier e chinul dracului in zona aia de navigatie. Parerea mea! :)
4
Echipamente si accesorii / Re: Busola Plastimo a facut buba!
« Ultimul mesaj by AdrianZUZ Decembrie 13, 2018, 04:33:58 pm »
Cred ca au trecut 17 ani de la fabricatie. O sa incerc si varianta asta ... oricum un curier dus intors Franta, cred ca vrea cat una noua de pe ebay.
5
« Ultimul mesaj by Intersect Decembrie 13, 2018, 03:46:27 pm »
Ar fi sfarsit de drum pentru ea, nu se gaseste kit de reparatie! Cred ca o sa o desfac sa vad ce este pe acolo, poate este ceva tip o-ring...
De ce nu le trimiți un email celor de la Plastimo cu poze atașate apoi vezi dacă te ajută.
6
« Ultimul mesaj by AdrianZUZ Decembrie 13, 2018, 03:14:26 pm »
Ar fi sfarsit de drum pentru ea, nu se gaseste kit de reparatie! Cred ca o sa o desfac sa vad ce este pe acolo, poate este ceva tip o-ring...
7
« Ultimul mesaj by Zodiac Decembrie 13, 2018, 02:51:59 pm »
Parerea mea e ca a luat aer pe la garnitura , deci garnitura nu mai e buna si oricum va trebui inlocuita deoarece va lua aer in continuare .
8
Despre pescuit in general / Re: Propunerea de ordin de prohibitie 2019
« Ultimul mesaj by Zodiac Decembrie 13, 2018, 02:43:08 pm »
Exista multe idei bune pe forum dar din pacate majoritatea sunt utopice :
- cei de prin zone...care cred ca e Delta lor si nu numai vor incerca permanent sa nu respecte cantitatile si restrictiile
- cei cu rol de control...si ei cred ca Delta e a lor...vor permite , daca nu chiar incuraja hotii sa scoata peste din zonele interzise...sa-si ia spaga
- cei care repopuleaza vor fura banii de repopulari
- taxele din permise nu se duc ...la repopulari , trebuie platiti din ele o gramada de hoti

Acum Delta seamana cu o vaca de pe camp gasita de localnici pe DOMENIUL PUBLIC , acestia avand interese diferite . Pentru a da lapte unii o mulg cu forta , altii o bat cu ranga iar altii o tortureaza cu curent . Cei care vor carne ...taie bucati din ea...pe viu . La beneficii/drepturi se inghesuie/sar toti , vor din ce in ce mai mult dar NICIUNUL nu ii da de mancare sau o ingrijeste .

Singura solutie e responsabilizarea+munca+investitii(nu foarte mari) . Fiecare comuna sa-si ia in administrare o balta , sa o populeze , sa angajeze paznici si administrator si sa produca BANI ! Nu ajutoare de la stat . In balta respectiva sa se organizeze pescuit sportiv iar oamenii se vor ingramadi sa plateasca taxa pentru a prinde peste...e plina Romania de balti si rauri fara peste distruse de talhari . In plus sa distribuie peste in piete din productia lor . In acest mod nimeni nu trebuie sa verifice popularile , au peste...fac bani , nu au ...PA !
Iar apele publice fara NICI O PLASA ! Doar pentru turism , plimbare si chiar un pescuit reglementat la maximul 5 kg zi de persoana .

Austriecii produceau sute de mii de euro pe an din turism cu lebedele , au venit romanii si le-au mancat . Cam asta se petrece si in Delta .

Eu sunt total impotriva ajutoarelor sociale . Saraci sunt o gramada pe toata suprafata Romaniei . Doar daca persoanele respective sunt in incapacitate demonstrata de munca . Am vazut zeci de emisiuni in care se ofera locuri de munca in zonele sarace dar nimeni nu vrea munca ...toti vor bani de la stat...sa fure...lemne , peste , vanat , curent , benzina , sine de tren si cabluri , etc. si sa stea prin carciumi . Sa nu mai vorbesc de aia care nu au un leu dar "toarna" cate 10 copii...sa traiasca din alocatiile lor , tot fara sa munceasca .

Nu vreau sa intru in discutii politice dar sunt foarte contrariat de cei multi care se...dau de DREAPTA ! Curios e faptul ca politicienii DE DREAPTA de dupa '89 au venituri DOAR de la buget...din politica , rezistentii au venituri DOAR din fundatii neimpozitate ...din fonduri tot de la stat , artistii de 2 lei si cantaciosii de la primarii , propagandistii tot de la buget via servicii , ce...mai... numai "CAPITALISTI"  :'( ! Parerea mea e ca toti acesti "capitalisti"...bineinteles "de dreapta" , in conditii reale de piata concurentiala ar muri de foame pe marginea santului .
Spor !
9
Echipamente si accesorii / Busola Plastimo a facut buba!
« Ultimul mesaj by AdrianZUZ Decembrie 13, 2018, 10:18:39 am »
De fapt a facut bula nu buba!

Va rog daca stie cineva cum / unde se poate repara o busola Plastimo 105 offshore.
Simptomele sunt - bula de aer maricica si cadran intepenit.
In manual scrie sa nu incerci sa o repari ci sa o trimiti la producator >:(.
Parca imi e mila de 140euro sa nu incerc sa o resuscitez.
10
Despre pescuit in general / Re: Propunerea de ordin de prohibitie 2019
« Ultimul mesaj by teo pes Decembrie 13, 2018, 10:07:54 am »
SUSTIN IN TOTALITATE!!! :)
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Octombrie 24, 2018, 07:19:46 pm
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:32:41 pm
cica functioneaza

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:31:19 pm
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47808
  • Total Subiecte: 2470
  • Online Today: 56
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 pm)
Utilizatori Online
Users: 0
Guests: 39
Total: 39