*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Monococi / Re: June e acasa
« Ultimul mesaj by draken Azi la 04:09:46 am »
Gandeste-te la asta: nu orice ciuruc ajunge marfa de muzeu. Tre' ca are ceva "de spus".
Barcuta ta e demna de tot respectul. Stiu ca-s subiectiv - in secret, a fost una din optiunile mele. Maestrul Vali poate confirma cate ceva.
2
Veliere / Re: Achizitie velier / Initiere in sailing
« Ultimul mesaj by draken Iulie 15, 2018, 11:09:05 pm »
cum 2000 ron? nu e 3000 euro?? wow....
daca nici omul asta nu stie ce spune, nu stiu cine altcineva ...
3
« Ultimul mesaj by Bogdan Iulie 15, 2018, 10:46:14 pm »
Cu alte cuvinte, ai o barca buna de dus la muzeu.
Oricum cred ca e o barca ce mai are cate ceva de spus si acum. Depinde doar de tine.
O iau ca un compliment!  Asa mi-au spus si copiii: Tati, barca asta e de la muzeu, nu-i asa?! Pai, noi nu mergem cu ea, eventual dormim la hotel!
Bineinteles ca se refereau la interior, care la momentul ala arata exact ca decupat din anii 70.
Fata de barcile noi, este extrem de solida avand o fibra groasa de 2,5 cm. De fapt asta m-a interesat: starea corpului, arborada ( am si sarturi noi de schimb in inventar) si velatura. La restul m-am inhamat eu sa schimb sau sa pun pe ea, asa cum imi doresc. 
4
« Ultimul mesaj by home made Iulie 15, 2018, 10:33:13 pm »
Un 12 m.3+1 cabine,baie cu dus+wc,bucătărie,frigider baban(home made. 😁)apa calda și rece,etc.,..samd, pina in 2,5 l/h consum,diesel,1200ture/(turația max. la motor fiind de 2400 )peste 6'5 nd.o data la 2ani trebuie scoasa,curățată și data cu antivegetativa și eventuale retusuri,facturi in jur de 2000 roni,asta in marea neagra,probabil în Mediterana mai rar cu antivegetativa ! daca te ocupi singur de barca,,cheltuielile pot fi reduse pina la 80% la intretinere.asa că trage singur concluziile !
5
« Ultimul mesaj by Bogdan Iulie 15, 2018, 10:32:55 pm »
Salut. Pe site-ul de mai jos gasesti imagini cu planuri de constructie si asamblare la Albin Vega 27. Sunt informatii publice, suedezii au avut grija sa digitizeze planurile lui  Per Brohäll. Sper sa iti fie de folos aceasta resursa, exista oricum pe net o groaza de informatii cu privire la barca si la experienta celor care au navigat cu ea. Spor la treaba si la renovat!

https://digitaltmuseum.se/search/?q=albin+vega+27
Multumesc! Sunt multe informatii pe internet despre acest model.
6
« Ultimul mesaj by draken Iulie 15, 2018, 09:24:59 pm »
Cu alte cuvinte, ai o barca buna de dus la muzeu.
Oricum cred ca e o barca ce mai are cate ceva de spus si acum. Depinde doar de tine.
7
« Ultimul mesaj by draken Iulie 15, 2018, 09:09:10 pm »
Oh! si-am mai uitat ceva, super-important.
Consumul.
Cat consuma?
Cat ai vrea sa "consume" ? :D
8
« Ultimul mesaj by draken Iulie 15, 2018, 09:05:27 pm »
Poate trebuia deschis un topic nou - sau nu.
Dar pentru ca ma zgandare treaba cu mult blamatele dimensiuni, aduc in vedere ce spune wiki:
" In modern use of the term, yachts differ from working ships mainly by their leisure purpose. There are two different classes of yachts: sailing and power boats. With the rise of the steamboat and other types of powerboat, sailing vessels in general came to be perceived as luxury, or recreational vessels. Later the term came to encompass large motor boats for primarily private pleasure purposes as well.

Yacht lengths normally range from 10 metres (33 ft) up to dozens of meters (hundreds of feet). A luxury craft smaller than 12 metres (39 ft) is more commonly called a cabin cruiser or simply a cruiser. A superyacht generally refers to any yacht (sail or power) above 24 m (79 ft) and a megayacht generally refers to any yacht over 50 metres (164 ft). This size is small in relation to typical cruise liners and oil tankers.'
https://en.wikipedia.org/wiki/Yacht
Si-mi fac "mea culpa" : poate am inteles gresit. Poate nu era vorba de vreun yacht.
Poate era vorba doar de RIBs sau lotci.
9
« Ultimul mesaj by draken Iulie 15, 2018, 08:45:55 pm »
Eu nu insist pe marime. Eu insist pe opusul ei.
Daca as avea suficienti bani, acum sau in viitorul apropiat, maine m-as baga la un 40'. Si inca m-as considera "submediu".
In marina in care imi tin barca sunt vreo 3-400 de "rezidente". A mea (30') e in top 10 "minione". Nu stiu pe ce loc, dar n-am vazut mai mult de 10 barci sub 30' pe-acolo. Oricum, sunt mai putine cele de sub 30' decat cele de 50'+. Mari fraieri - le place sa iroseasca.
Tocmai am incercat sa gasesc o barca de charter (bareboat) cat mai mica. Din ce am reusit in urma cautarilor, cea mai mica e un Elan 310. Hm ... oamenii astia or avea simtul masurii?
Exista pe lume Varianta18 (Dehler). Si cica n-a murit nimeni de la ea.
Nicu Homemade a construit un 40. Nu mai putin. Poate si pentru ca avea de facut un efort iesit din comun si trebuia sa aiba o recompensa.
Ursuletul (Andrei) si-a vandut Etap-ul 23i. Avea (si poate inca are) o barca de 30'+.
Florio cocheteaza si el cu ideea de a mari. Inca n-a facut pasul, dar e suficient gandul.
Sebba s-a bagat la un 43. De ce oare nu la un 28?
Pelicanul (un tip remarcabil, oricum l-ai percepe), spune c-ar vinde 660-ul. Pentru un 500?
In fine ... lumea buna a planetei se joaca pe la de-alde 60'-80'-100' samd. Si nu vorbesc de de-alde Abramovici.
Nu cred ca e o idee buna sa te sperii de dimensiuni, inainte de-a verifica la cent ce presupun, in fix zilele noastre. A verifica Personal, pe liste si centi! Sa nu te trezesti ca te-ai speriat degeaba, ca fraierul.
Dar daca iesi doar ocazional, la plaja in largul coastelor romanesti, uita de tot ce e peste 7m. Dar pentru asta nu-ti trebuie un velier - e suficient si un RIB mai pricopsit.
10
« Ultimul mesaj by kir_gutzakis Iulie 15, 2018, 01:58:19 pm »
Salut. Pe site-ul de mai jos gasesti imagini cu planuri de constructie si asamblare la Albin Vega 27. Sunt informatii publice, suedezii au avut grija sa digitizeze planurile lui  Per Brohäll. Sper sa iti fie de folos aceasta resursa, exista oricum pe net o groaza de informatii cu privire la barca si la experienta celor care au navigat cu ea. Spor la treaba si la renovat!

https://digitaltmuseum.se/search/?q=albin+vega+27

Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 45656
  • Total Subiecte: 2337
  • Online Today: 85
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 2
Guests: 74
Total: 76