*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Ce am uitat sa mentionez este ca a aparut si a doua parte necesara si anume MOTORUL ( YAMAHA 60HP 2004 carburatie.). Nu mai stiu exact cand s-a intamplat dar acum asteapta la coada :) intins pe terasa, saptamana aceasta imi sosesc toate cele de trebuinta( uleiuri, filtre, bujii, furtune, para, tremostat...) . O sa urmeze si poze!

M-am oprit la 60 cp, nu am vrut sa ma duc mai sus din diverse motive pe care nu le mai enumar...sau poate at trebui?
2
Cand am vazut ca este aliniata treaba si ca totul iese cum trebuie m-a luat "flama" rau de tot, parca vedeam cum era deja gata si eram pe apa :) Drumul era inca lung pana la finalizare dar eu nu il mai vedeam.
in momentul asta am zis ca trebuie sa vad cum va arata la final si m-am apucat de masurat de taiat placaje, am facut lateralale despartitoare ale cabinei si puntea in loc sa imi vad de treaba si sa progresez cu rasinile si vopseaua care necesita anumite temperaturi de lucru mie imi ardea cum arata plajele alea....infine.

Mai jos rezultatul, eram super incantat atunci dar acum regret ca am pierdut o zi de caldura ca sa vad doar cum va arata.
3
Dupa ce am fixat stringherii am trecut la modificarea si ansamblarea ramasitelor din interiorul cabinei, am taiat chiuveta si dulapiorul paralel din zona intrarii in cabina. Nu am nevoie de ele, am nevoie de un spatiu cat mai mare pentru dormit, marimea cabinei fiind destul de mica.
Am facut prima proba sa vad cum se alinieaza "planetele" :)

Podeaua a fost initial taiata (asa am luat-o), am refacut placajul si am legat-o ulterior. Aici va trebui sa reconstruiesc o parte din spatiile de depozitare si banchete in locul chiuvetei si dulapului.
4
Bun, inteleg ca nu at trebui sa imi fac mari probleme vis-à-vis de acest subiect.
Mai jos cateva poze unde se vad spatiile pe unde va circula apa din compartimente spre pupa si gaura de scurgere in dreapta centralului. Pompa de santina vine in partea stanga.
Pozele sunt din timpul unor probe, ulterior multe elemente au fost ajustate :)

P.S Dupa editarea pozelor si marcarea spatiilor vad ca pozele au ramas cam mici....nici nu se mai vad.
5
Literatura, muzica, film, arte plastice pe tematica / Re: muzica
« Ultimul mesaj by Sam Azi la 10:08:02 am »
Excelent, intr-adevar!
6
Intretinere si reparatii instalatii si echipamente / Re: 1973 Marina 16' (Inter 500)
« Ultimul mesaj by Vali Septembrie 24, 2018, 09:48:58 pm »
Vizavi de "hard spots" si combaterea lor, la o asemenea barca nu e o foarte mare bataie de cap. Asta deoarece barca a fost facuta intr-o epoca in care fibra se batea sanatos, adica din belsug. Din cauza asta si din cauza ca barca nu e de super-viteza, solicitarile fundului nu afecteaza in mod deosebit carena de fibra.

Problemele cu hard spots apar atunci cand distanta dintre elementele de osatura e prea mare in raport cu grosimea fundului. Asta face ca fundul sa flexeze prea mult, si in timp sa apara cedari de material, de obicei fisuri.

Am intalnit o singura data acest fenomen, la o barca la care distanta dintre varange era in jur de 1 metru - 1 metru 20, iar longitudinal avea doar o chila centrala, in rest doar redanele. Din cauza flexarii, un redan a crapat exact in dreptul varangei, si pe acolo se prelingea un firicel de apa.

Am rezolvat prin reparatia crapaturii, plus adaugarea unor varange suplimentare intre cele principale. In prezent barca e in stare perfecta, nemaiavand vreo problema.

Prin urmare, daca osatura de fund e facuta bine, in sensul de a nu permite flexari excesive, nu e asa mare bataie de cap cu hard spots, la barci de glisare utilitare precum avem noi. Problemele apar la barcile rapide, cu motorizari mari, unde intr-adevar e important de asigurat o prindere elastica a elementelor de osatura la interiorul carenei.
7
Caiac - Canoe - Canotaj / Re: Canoe solara
« Ultimul mesaj by bogdanminitehnicus Septembrie 24, 2018, 09:21:03 pm »
Salut!
Am trimis acum câteva zile un mesaj privat. Nu a ajuns?

Salutare, din pacate nu am primit niciun mesaj. Se pare ca oala motorului e crapata, iar cativa magneti sunt usor desprinsi, cu ochiul liber nu-ti dai seama, insa cand il montezi pe stator se simte un zgomot specific. Lucrarea e cam greu de indreptat, sper totusi la un ajutor Divin, caci motorul este unul mai vechi si nu se mai fac piese de schimb.

8
Intretinere si reparatii instalatii si echipamente / Re: 1973 Marina 16' (Inter 500)
« Ultimul mesaj by dany Septembrie 24, 2018, 09:12:27 pm »
OK,Tox!Stiu ce inseamna munca asta si te apreciez.Abia astept sa vad finalul!Ce bine ai sa te simti!
9
Literatura, muzica, film, arte plastice pe tematica / Re: muzica
« Ultimul mesaj by Razvan Evergreen Septembrie 24, 2018, 09:02:57 pm »
De asta am uitat . E bun si el
https://www.youtube.com/watch?v=hhq7fSrXn0c
10
« Ultimul mesaj by tox Septembrie 24, 2018, 08:59:42 pm »
Salut Dany, ai mare dreptate cu detaliile pe care le-ai dat, stiu ce vrei sa spui.
Dezbatem Maine in detaliu, 90% din ce ai spus am facut, mai Putin partea cu centralul pe oglinda. Nu am vrut sa modific proiectul initial prea mult exact ca sa nu creez acele hard spots sau alte probleme si sa rigidizez prea mult.
Multumesc
Bogdan
P.s. Dar nu am lasat mai mult de 3-4 mm intre elemente si corpul barcii
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 46718
  • Total Subiecte: 2401
  • Online Today: 88
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Forumul CapCompas este gazduit la Hangar Hosting - hosting, email, si cloud