*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Iar când pleci în concediu, rogi un vecin să aibă grijă? :))
E bun topicul, deşi piaţa este atât de mică încât nu cred că vor exista asigurători decenţi. Asigurarea este o afacere a numerelor mari, altfel statistica este distorsionată.

Pai cand mergi in concediu nu cu barca maergi?..eu nu mai concep concediu fara barca ...Eu ca si asigurare am asa : Acasa  2 buc Belgian Malinois + 2 Mioritici ..pe apa una bucata urs brun 1,88 m inaltime ,110 kg forta bruta + maceta (no runing no escape scrie pe ea )   :))) , deci are dreptate Vali  : ochii si acareturile
2
Echipamente si accesorii / Re: GPS/ antifurt barci-motoare
« Ultimul mesaj by bbl81 Ianuarie 20, 2018, 08:11:51 pm »
Acesta este site-ul. Eu inca nu am luat legatura cu ei, dar stiu pe cineva care si-a montat un sistem de la ei, si este foarte multumit.
3
« Ultimul mesaj by bbl81 Ianuarie 20, 2018, 08:10:31 pm »
Pai in cazul asta:.   Furat.ro
4
Eu am avut anul trecut asigurare la Astra parca.
Era asigurata impotriva a cam toate(si sparturi si lovire alte barci sau corpuri submerse si cel mai.important furt)
Dar aici era o super smecherie romaneasca
Erai despagubit la furt doar daca diaparea dintro incinta inchisa:)
Deci nu pe balta unde ma interesa pe mine
Si am intrebat daca imi dispare barca pe balta sau imi fura motorul ce fac?
Au zis ca nu.ma despagubesc
Apoi am intrebat asa ca exercițiu de imaginatie :sa spunem ca ma trezesc dimineata si.am o gaura facuta cu drujba in oglinda in locul motorului.
Ma sui in barca ,o duc mai.la adanc si ii sparg fundul sau pur si simplu o innec .
Raspunsul lor: in acest caz va despagubim integral :)
Nah
5
Iar când pleci în concediu, rogi un vecin să aibă grijă? :))
E bun topicul, deşi piaţa este atât de mică încât nu cred că vor exista asigurători decenţi. Asigurarea este o afacere a numerelor mari, altfel statistica este distorsionată.
6
Vanzari / Re: Magazin dedicat exclusiv pescarilor de somn! www.pescardesomn.ro
« Ultimul mesaj by bradutzu Ianuarie 20, 2018, 02:36:11 pm »
salut!
Ce spuneti de un belly boat?
O pneumatica ce se guverneaza cu ajutorul picioarelor!
Este perfecta pentru pescarii de clonc sau spinning sau pur si simplu pentru a explora o balta in cea mai pura comuniune cu natura pe care o barca o poate oferi!
Este o barca extrem de stabila proiectata pentru pescarii de somn, capabila sa asigure suficienta stabilitate incat sa te poti lupta cu un somn de 100 kg!

https://www.pescardesomn.ro/produs/barca-belly-boat-unicat-extreme-boat/
7
Eu ca de obicei ajung la concluzia ca asigurarea cea mai buna e sa-ti tii barca si motorul acasa, si sa stai permanent cu ochii pe ele cat timp esti in balta :).
8
Mare atenţie la clauzele de excludere şi de limitare a răspunderii. La o barcă veche e posibil ca să fie evaluată la valoarea reziduală (ceva infim) iar în clauzele de asigurare să scrie că se despăgubeşte la valoarea reală (adică aia expertizată post mortem) dar nu mai mult de cât se declară la semnarea poliţei.
9
« Ultimul mesaj by Vali Ianuarie 20, 2018, 10:08:53 am »
Orice e de interes comun se poate pune fara probleme pe forum.

Punctul 11 din regulamentul forumului se refera strict la entitatile care-si fac singure reclama.
10
Mari si oceane / Re: Primul român trecând solitar Atlanticul
« Ultimul mesaj by Florio Ianuarie 20, 2018, 08:25:51 am »
Atlantic4 mai are puțin și ajunge la destinație.  Dar de Sorin Drugan are cineva stiri noi?
Se pare ca are probleme tehnice, ca altfel ar fi avut viteza mult mai mare. Succes!

Echipajul din Talisker Whisky (nume foarte interesant pentru această cursă :) ), mai are într-adevăr 100 mile și ajunge la destinație. Parcursul mediu din zilele anterioare, de circa 65 mile pe zi, arată că mâine dimineață vor putea trece linia de sosire. O încercare grea și temerară, să parcurgi un ocean într-o barcă cu vâsle.

Despre Aiax nu știu ce să spun. Parcursul bărcii după trecerea de Canare a marcat zilnic viteze extrem de mici, la limita unei derive. Știm că a avut axul cârmei îndoit în două situații, lucru plauzibil mai ales prin prisma faptului că Aiax nu e o barcă de ocean sau traversade (clasă A).  Oricum, la bord există eche de rezervă.
Skipperul nu dă informații despre o eventuală avarie sau alte cauze care ar determina parcursul greoi. În comunicări a făcut câteva glume, despre faptul că Aiax ”merge bătrânește”, nu există nici o grabă :) .
Oricum, oceanul a fost blând până acum, fronturile locale sporadice nu au pus multe probleme.
Personal cred că poate fi vorba de oboseală accentuată, dată de un parcurs solitar foarte lung, care-i limitează posibilitatea de guvernare. Aceasta alături de faptul că barca nu are pilot automat, iar sistemul clasic ( eche legată într-o parte cu o saulă la foc, iar în cealaltă parte, cu o coardă elatică, la copastie) pare că nu-i funcționează.
   Unii mai cred că ar putea avea probleme la greement, dar nu susțin poziția aceasta, fiindcă a avut ocazia  de a opri și în Canare și în Capul Verde, dar nu a făcut-o.
Așadar, ne oprim din supoziții și ce e de văzut, vom vedea.
În acest moment mai are circa 1000 de mile, adică o jumătate de ocean, de parcus. 
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 43294
  • Total Subiecte: 2188
  • Online Today: 37
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 4
Guests: 23
Total: 27