*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Cafenea - Discutii generale / Re: Chemari si raspunsuri pe capcompas
« Ultimul mesaj by DoiNomazi Mai 24, 2018, 10:59:42 pm »
Inainte de plecarea in fiecare plimbare prin locuri izolate ma angajez ca cele cateva piese noi de echipament vor fi ultimele “imbunatatiri” pentru ca de-a lungul anilor “magazia de efecte” si-a rotunjit inventarul si asigura suport adecvat pentru aproape orice sezon, latitdine, longitudine, altitudine si “atitudine”. Pe asfalt, pe nisip, pe apa, pe zapada, exista necesarul de echipament care sa faca viata mai sigura si mai confortabila, asigurand acel valoros sentiment de “acasa”.

Pe val, sau pe duna, in mlastina, in padure, sau in golul alpin, exista mereu cateva izmene potrivite locului respectiv si un loc de pus capul mai ferit de ploaie.

Si tocmai din cauza asta testele menite sa gaseasca si sa certifice abordarea optima a urmatoarei iesiri au produs consternare. Eram convins ca echipamentul din dotare este suficient si potrivit si chiar nu mai avem nevoie de nimic, dar imprevizibul kayak de inchiriat aduce probleme noi de transport.

Am ramas la ideea sistemului de bagaje care sa incalece lateral simetric puntea pupa, dar si asa, spatiului de cala pare relativ neincapator. Am hotarat sa incarcam in cele doua cale, pupa, prova (nu mai exista cala in mijloc) apa potabile (20 litri), hrana pentru 14 zile, recipientii de combustibil lichid, toata bucataria, trusa de reparatii, baterii suplimentare, munitzia si oricare alt obiect mai greu. Dar asta inseamna ca aceste genti impermeabile de punte trebuie sa fie suficient de incapatoare, flotabile si mai ales rezistente la apa sarata si eventuale abraziuni provocate de sloiurile de gheata.

In cele doua genti de apa laterale, care vor fi semi-scufundate, in contact permanent cu apa (da, stiu ca vor ingreuna semnificativ inaintarea kayak-ului), va trebui sa distribuim cortul, un tarp, saltele, sacii de dormit de iarna, toate hainele pe care nu le purtam pe noi si schimburile uscate de tabara, cizmele de cauciuc pentru tabara.

Cele mai mari genti impermeabile din totare, utilizate in trecut si pe puntea pupa a U-Boat-ului si pe alte kayace, de data asta nu par sa fie suficient de incapatoare.

Doua genti impermeabile de la NorthFace vor ramane si ele acasa pentru ca, desi sunt mai mari, nu sunt suficient de aero/hidro dinamice, iar la magazinele sportive etc. au articole nepotrivite ca optiuni de ancorare pentru puntea ingusta a unui kayak ce nu pare dotat cu sisteme de prindere si nici una din versiunile de la magazinele de specialitate nu pare suficient de rezistenta la abraziuni “accentuate”.

Evident, nu mai vreau sa ma bazez pe saci negri de celofan pentru "artilerie", ca in unele situatii din plimbarile anterioare, pentru ca ancorarea “artileriei” pe punte este importanta si nu se merita riscul pierderii sau al compromiterii cu apa sarata a oceanului.

Am gasit ceva potrivit dar producatorului ii va lua 4-6 saptamani sa confectioneze gentile potrivite, cam cum le dorim noi. Macar cerem de la inceput sa amplaseze supape tip “bleeding valve” pentru a inlesni impachetarea si, nu in ultima instanta, flotabilitatea.

“This is the last time we buy equipment, mate. I promise.”

M. ma priveste in tacere fara sa schiteze vreun gest. A auzit promisiunea de zeci de ori si nu ma mai crede.

“Seriously. I promise... these bags are the last thing we’ll ever need. Ever, ever...”

Ma opresc pentru ca ma bufneste rasul.

M. nu pare convinsa. Si, impartind tacerea urmatoarelor secunde, stim amandoi ca nu va fi ultima achizitie de echipament.

Urate naravuri... :)
2
Vanzari / Re: peridoc ambarcatiuni 500kg 4,4 metri
« Ultimul mesaj by pilu Mai 24, 2018, 10:33:53 pm »
Vandut.
3
Barci de pescuit / Re: inmatriculare barca?
« Ultimul mesaj by Vali Mai 24, 2018, 10:19:41 pm »
salut,scuze de deranj ca o sa fiu putin pe linga subiectul tau dar caut sa intreb pe cineva care detine lotus major sa mi dea ceva informatii,foto,impresii despre lotus major facuta de dima si fii
am comandat un lotus major de la firma mai sus mentionata in urma bugetului si a info de pe internet.
te rog sa mi trimiti fota cu barca ta  si impresiile in urma folosirii ei.
intentionez sa cumpar si un motor de 20 cp si un peridoc.
multumesc.

Salut @nitu serban si bun venit pe forum.

Poti sa incepi si un topic nou daca doresti, sau poti sa cauti daca s-a mai discutat despre Lotus pe forum (din ce imi amintesc eu s-a discutat). Mult succes in obtinerea setup-ului dorit :).
4
Barci de pescuit / Re: inmatriculare barca?
« Ultimul mesaj by nitu serban Mai 24, 2018, 10:14:30 pm »
Salut,

Detin un Lotus Major echipar cu motor 15CP/4T.
Am incercat sa imi fac permis de acces in Delta Dunarii pentru barca si imi cere sa dau, printre altele, "Certificat de ambarcaţiune/ nr de înmatriculare" si "Portul de înmatriculare".

Din cate stiu eu, barcile sub 7 metri si motoarele sub 20 CP nu se inmatriculeaza( vezi: https://www.barcaholic.ro/articole/24-inmatricularea-ambarcatiunilor-de-agrement-sub-7m-15-kw.html)

Are cineva idee la ce se refera formularul "Permise de acces pentru nave şi ambarcaţiuni" din: http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online ?

Merci,
Ionut Preda.

salut,scuze de deranj ca o sa fiu putin pe linga subiectul tau dar caut sa intreb pe cineva care detine lotus major sa mi dea ceva informatii,foto,impresii despre lotus major facuta de dima si fii
am comandat un lotus major de la firma mai sus mentionata in urma bugetului si a info de pe internet.
te rog sa mi trimiti fota cu barca ta  si impresiile in urma folosirii ei.
intentionez sa cumpar si un motor de 20 cp si un peridoc.
multumesc.
5
Fotografii si filmari nautice / Re: Din barca ...
« Ultimul mesaj by drmarius Mai 24, 2018, 12:39:26 pm »
Cateva poze de pe apa intre Spania si Croatia:

6
Cumparari / Veste automate de salvare.
« Ultimul mesaj by Intersect Mai 24, 2018, 08:40:22 am »
Vă salut,Cumpăr 2 veste de salvare automate pentru adulți.
7
Motoare / Re: Tohatsu 9.8 va intra in curand la "reanimare"
« Ultimul mesaj by DoiNomazi Mai 24, 2018, 12:46:35 am »
Daca motorul a stat cuicat, e posibil sa fi ajuns ulei in capul pistoanelor. In acest caz este indicat sa-i scoti bujiile si sa-i dai cateva sfori sa-si curete camerele de ardere de ulei. Acesta este necompresibil (in comparatie cu amestecul de ardere) si poti idoi biele sau cine stie ce.
Daca ai schimbat uleiul acum un an jumate si nu a fost folosit. posibil ca uleiul sa nu-si fi schimbat proprietatile. Trebuie vazute specificatiile uleiului; cum isi schimba proprietatile daca se deschide recipientului.

Motorul este pastrat pe rastel in pozitia verticala, ca pe barca.

Uleiul este un AMSOIL sintetic pentru motoare marine in 4 timpi. Il schimb pentru ca e mai sigur.  Uleiurile de motor, chiar si cele sintetice, nu sunt “nemuritoare”.

Multumesc pentru sfat.
8
Motoare / Re: Tohatsu 9.8 va intra in curand la "reanimare"
« Ultimul mesaj by peb5 Mai 24, 2018, 12:01:34 am »
Daca motorul a stat cuicat, e posibil sa fi ajuns ulei in capul pistoanelor. In acest caz este indicat sa-i scoti bujiile si sa-i dai cateva sfori sa-si curete camerele de ardere de ulei. Acesta este necompresibil (in comparatie cu amestecul de ardere) si poti idoi biele sau cine stie ce.
Daca ai schimbat uleiul acum un an jumate si nu a fost folosit. posibil ca uleiul sa nu-si fi schimbat proprietatile. Trebuie vazute specificatiile uleiului; cum isi schimba proprietatile daca se deschide recipientului.
9
Cafenea - Discutii generale / Re: Trim electro-hidraulic
« Ultimul mesaj by peb5 Mai 23, 2018, 11:44:44 pm »
Trimul de la 20 nu este acelasi cu cel de 25. Sunt motoare diferite.
Ca idee, un trim se vinde cu 3-400 de euro.
In schimb cel de 25 se foloseste si la 30 sau 40 CP, au acelasi bracket (1 si 2)
https://www.boats.net/catalog/yamaha/outboard-by-year/2006-and-later/40hp/f40tlr-0406/bracket-2-tr
https://www.boats.net/product/yamaha/67C-43800-00-4D?ref=1a7f9921d0717de06721d9e0ef48e7944496b3e8

10
Vanzari / Re: peridoc ambarcatiuni 500kg 4,4 metri
« Ultimul mesaj by pilu Mai 23, 2018, 10:56:19 pm »
nu se extinde ,se poate doar muta puntea mai in  fata sau in spate
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 45040
  • Total Subiecte: 2289
  • Online Today: 31
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 2
Guests: 30
Total: 32