*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Barci de pescuit / Re: Achizitie Black Sea Fishing 510
« Ultimul mesaj by bradutzu Azi la 04:36:05 pm »
Nu prea inteleg de ce se insista atat de mult sa se umple dublufund cu spuma. Daca se folosesc varange suficiente se poate lasa dublufund gol. Nu se poate solicita acest lucru si celor de la Blacksea?
Cred ca este mai mult o chestiune de siguranta. in cazul unui impact cand se sparge fundul, se poate continua deplasarea fara ca dublufund sa se inunde!
Cel putin asta era prezentarea facuta de un producator la un moment dat.....
2
Echipamente, accesorii, motoare / Re: VOPSEA ANTIVEGETATIVA HEMPEL
« Ultimul mesaj by Lacramioara Azi la 10:49:57 am »
Buna ziua,

Am luat si noi la cunostinta despre noile reglementari europene inca din noiembrie 2017.
Astfel  ca toate produsele  tip  formula antivegetativa  pe baza de  biocizi, distribuite si utilizate in UE trebuie să facă obiectul unei evaluări a riscului, trebuie să fie înregistrate și trebuie înaintată spre aprobare până la 1 ianuarie 2018. Noile reglementări implică toți producătorii, distribuitorii, dealerii, aplicatorii profesioniști de vopsele antivegetative și proprietarii de iahturi în UE.

Hempel a fost mereu în fruntea respectării reglementărilor în vigoare și va continua să se conformeze acestei politici, fără a compromite calitatea produselor.

Ca raspuns dl Alex1958: toate produsele tip antifouling fabricate in 2017, 2016 etc  pot fi comercializate  si se incadreaza cu legea pana la 1 iunie 2018. De la data 1 iunie 2018 ele vor fi inlocuite cu noile produse respectiv cele care se conformeaza noilor reglementari .

HEMPEL a pregatit deja noile produse asa cum  sunt prezentate in prezent si comecializate pe site-ul www.nautica-shop.ro

Da , produsele HEMPEL SE CONFORMEAZA NORMEI EUROPENE PREZENTE .

Cu drag,
Lacramioara

3
+1 DoiNomazi

Am vazut barca ce a pierdut chila in marina la ponton. E o problema cunoscuta la modelul respectiv. Intr-o zona de maree considerabila, flexarea fibrei indusa de asezarea barcii pe chila urmata de plutire, de doua ori pe zi, duce la ruperea suportului suruburilor chilei.
Probabil in acest caz, vorba lui Vali, su avut noroc ca s-a intamplat langa tarm. Cei cu Oysterul, fiind profi, au gestionat situatia cu apa la coaie, cum s-a exprimat, cam vulgar, skipperul respectiv, dar astia ma indoiesc ca ar fi supravietuit.
Desigur ca puteau verifica pe net acest model de barca si sa se fereasca, sau sa angajeze un auditor. Problema e cunoscuta. Mai ales ca nu stiu ruda are acest hobby si barca... chiar asa, sa nu te intereseze deloc delocexperienta celorlalti?! Mai ales in sailing, unde multe lucruri sunt empirice.
Si mai revoltator este comportamentul vanzatorului, carea pus doi oameni in mare pericol pt 4-5 mii coco.
In fine, s-a facut o cheta si daca mai au curaj isi pot lua alta barca.
In ceea ce ma priveste, mi-ar fi placut sa am aceasta sansa sau nesansa la 20+ de ani.
4
Echipamente si accesorii / Re: line cutter
« Ultimul mesaj by Florio Azi la 09:02:46 am »
Salut,
Asta imi aduce aminte de "cutitul de taiat coarda" si "cutitul de urs" de pe vremea cand mergeam pe munte....
Acum, lasand gluma, nu stiu daca vrem intodeauna se sa taie/toace ce prindem pe elice.
Anul trecut, in diverse circumstante, mi-am prins propriile monturi.
Apoi, daca te vad ipovenii, cu asa ceva pe cisma, e ca o declaratie de razboi....

Nu taie decât dacă parâma sau plasa se încurcă iremediabil (ajunge să strângă axul). În cazul acela oricum nu mai poate fi scoasă altfel decât tăiată.
O simplă înfășurare fără strângere puternică, nu taie. Asta în cazul discului :)
5
« Ultimul mesaj by Alex1958 Azi la 08:57:42 am »
Salut,
Asta imi aduce aminte de "cutitul de taiat coarda" si "cutitul de urs" de pe vremea cand mergeam pe munte....
Acum, lasand gluma, nu stiu daca vrem intodeauna se sa taie/toace ce prindem pe elice.
Anul trecut, in diverse circumstante, mi-am prins propriile monturi.
Apoi, daca te vad ipovenii, cu asa ceva pe cisma, e ca o declaratie de razboi....
6
Echipamente, accesorii, motoare / Re: VOPSEA ANTIVEGETATIVA HEMPEL
« Ultimul mesaj by Alex1958 Azi la 08:47:34 am »
Pai daca e din 2013 producatorul ar trebui sa ne spuna daca vopseaua lui, scoasa la vanzare in 2018, se conformeaza normei europene.
Ce zice Lacramioara?
7
« Ultimul mesaj by Florio Azi la 05:57:14 am »
Bună treabă. Nu mai târziu de astă vară,  am prins nailon de 2mm la ax, iar materialele astea când se înfășoară, intră până sub protecția gulerului  de la cizmă și se fac beton, cât să facă viața frumoasă. Ca loc eram aproape-n mijlocul Egeei de nord (Planitis bay 39.348187, 24.073028) și a trebuit să mă descurc cu un briceguș, că ajutor... de unde? :)   Scăparea mea a fost că nu folosesc motorul decât pentru mici manevre, deci n-a avut timp să se blocheze.

Acest ”rope cutter” se fabrică și în varianta disc și în varianta foarfecă. Teste cu ambele variante, pe diferite materiale de la funii la folii, am mai văzut aici : https://youtu.be/JImiuemabIY?t=34

Dar acestea de mai sus se aplică la veliere, nu și la motoare outboard. E nevoie de spațiu pe ax pentru a fi montate.

Pentru motoare outboard, piesa cutter-ului e chiar mai simplă : http://www.h4marine.com/QuicKutter01.htm
https://www.youtube.com/watch?v=rTQXsYivIp8
8
Cafenea - Discutii generale / Re: Despre Olanda
« Ultimul mesaj by bluewave Februarie 20, 2018, 10:26:58 pm »
daca imi gasesc barca pana atunci , merg si eu sa o aduc, nu ?
9
« Ultimul mesaj by bluewave Februarie 20, 2018, 10:23:23 pm »
superb pentru monofilamentul care locuieste "intre ape" ...
10
Barci de pescuit / Re: Achizitie Black Sea Fishing 510
« Ultimul mesaj by adypescar Februarie 20, 2018, 10:22:33 pm »
Cu Yamaha 25 cp 4 timpi din 2013 cu 2 persoane si cateva scule pentru stiucareala  pe Dunarea Veche de la Murighiol la Uzlina mergea cu 42 km/h in amonte la 80%din capacitatea motorului.
Multumesc
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 43787
  • Total Subiecte: 2224
  • Online Today: 90
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 3
Guests: 41
Total: 44