*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Cafenea - Discutii generale / Re: Poze de toamna prin Romania
« Ultimul mesaj by Zodiac Azi la 01:37:18 pm »
Vad ca le ai cu fotografia ..o mica parere despre nikon p900 te rog . Pt observatii pasari si animale ma intereseaza .De p1000 nu am bani 😜
Ai aici 10 reviews :
https://www.f64.ro/nikon-coolpix-p900-negru/p
2
Veliere / Re: Veliere cu derivor mobil
« Ultimul mesaj by ovi Azi la 12:04:05 pm »
Multumesc.

Din pacate valoare barcii doar s-a dublat, desi am investit in ea cam de 4 ori pretul de cumparare. A fost un proiect pentru uzul personal si nu m-am focusat pe valoarea de re-vanzare. Oricum, experienta capatata si satisfactia la finalul renovarii au compensat din plin pierderile financiare. Ca sa nu mai vorbim de echipamentele si sculele cumparate, care au ramas in asteaptarea urmatoarului proiect...
3
« Ultimul mesaj by timberland0910 Azi la 10:57:35 am »
Vad ca le ai cu fotografia ..o mica parere despre nikon p900 te rog . Pt observatii pasari si animale ma intereseaza .De p1000 nu am bani 😜
4
« Ultimul mesaj by bobinuta Azi la 12:52:56 am »
Continui comentul meu cu o intrebare :Ai facut vreo  poza cu o veverita clipind?
He he, salut Dany!
Da, am facut, dar nu cu veverite, ci cu pisici  8)
Din pacate, sunt pe un hard-disc pe care nu il am la indemana, dar cand le voi gasi, o sa le postez :)
Pana atunci, uite, iti arat ca viata foto merge si la 6Mpx cu Nikon D40 (poze realizate cu multi ani in urma).
Am inclus si 3 poze cu epava de la Costinesti (Evangelia) si cea de la Vama Veche, asa cum arata prin 2008 (cred). Nu sunt artistice, dar s-ar putea sa intereseze.
Prima poza reprezinta fulgere pe timp de noapte, in largul marii, fotografiate de la etajul 13 al unui hotel din Saturn.
Ultima poza e Luna, vazuta prin teleobiectiv.

Sper ca ti-au placut, poate si altora.
Sunt toate brute, fara procesari; doar poza Lunii a trebuit s-o cropez.

Toate cele bune,
Cezar
5
Barci de pescuit / Re: cerere informatii achizitie
« Ultimul mesaj by Vali Noiembrie 18, 2018, 10:08:59 pm »
Conditionezi cumpararea barcii de inmatriculare, ca sa nu-ti rupi tu gatul pe la birocrati cu eventuale acte naspa. Ca sa nu platiti de 2 ori, o inmatriculezi direct pe numele tau. Insa il pui pe el sa alerge cu inmatricularea. Gasiti voi doi varianta potrivita pentru combinatia asta.
6
Legislatie / Re: Circulatia cu barci neinmatriculate
« Ultimul mesaj by Vali Noiembrie 18, 2018, 10:05:00 pm »
Diferenta care e intre inscrisa si inmatriculata ???

Ordinul ministrului transporturilor nr. 1079 / 2014 descrie in amanunt urmatoarele:
Capitolul III (art. 16..... art. 42): inmatricularea ambarcatiunilor
Capitolul IV  (art. 43..... art. 68): evidenta ambarcatiunilor

Ordinul se gaseste aici: https://lege5.ro/Gratuit/gqydcnruha/ordinul-nr-1079-2014-pentru-stabilirea-procedurilor-privind-evidenta-si-inmatricularea-ambarcatiunilor-de-agrement-conditiile-tehnice-si-incadrarea-cu-personal-navigant-a-acestora-si-avizarea-operator/6

Citat din: alinm
Asta inseamna ca daca mergi in Delta,  pe Dunare, oricum ajungi sa traversezi senalul navigabil, deci ar trebui sa ai barca minim inscrisa in evidenta? Indiferent de dimensiune, motor ...?

Esti obligat sa ai barca inscrisa sau inmatriculata numai daca circuli pe senal. Daca te deplasezi intre senal si mal nu ai nici o treaba. Definitia senalului navigabil se gaseste in RND.
7
Legislatie / Re: Circulatia cu barci neinmatriculate
« Ultimul mesaj by timberland0910 Noiembrie 18, 2018, 09:42:00 pm »
 Diferenta care e intre inscrisa si inmatriculata ???
8
Motorizate / Re: Ajutor alegere
« Ultimul mesaj by scm_ro Noiembrie 18, 2018, 09:25:10 pm »
Marius te rog daca ajungi la ei sa faci mai multe poze la delfin. Poti te rog sa ii intrebi daca se poate face si prelata de mars si cat costa. Daca nu reusesc sa o vand pe a mea fara motor o sa vand si motorul si  ma orientez spre 90cp iar atunci devine si delfin 5.5 o optiune pt mine , dar vreau musai si prelata de mars.
9
Barci de pescuit / Re: cerere informatii achizitie
« Ultimul mesaj by Gabriel NT Noiembrie 18, 2018, 08:38:10 pm »
Nu inteleg exact? Sa o înmatriculez pe numele meu sau al lui prima data?
10
Motorizate / Re: Ajutor alegere
« Ultimul mesaj by Intersect Noiembrie 18, 2018, 08:09:37 pm »
Cred că m-am cam hotărât la Delphin 5.5 cu ETEC G2 150CP
Au o ofertă super tare acum iarna la barcă și poate dau o fuga până la ei sa vad cat de customizabila  poate fi.
Oamenii par foarte de treabă la telefon.
Sugestii de peridoc?
Mulțumesc tuturor pt raspunsuri
Peridoc, am eu pe cineva in Galati care iti face un peridoc cum vrei tu la preturi bune si il inmatriculeaza.  Vasile Taflan 0769641136. Acum mi-l face mie pentru ca am trecut la peridoc de 1400 kg.Cel de 1000 dupa ce il serviseaza complet il vand.
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Octombrie 24, 2018, 07:19:46 pm
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:32:41 pm
cica functioneaza

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:31:19 pm
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47537
  • Total Subiecte: 2459
  • Online Today: 64
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 pm)
Utilizatori Online
Users: 3
Guests: 38
Total: 41