*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Barci de pescuit / Re: TRECERE CU BARCA RO-SRB
« Ultimul mesaj by Florio Azi la 01:01:32 pm »
pai la 0 barca open de 5 mt, 4 ocupanti, eu sunt skiper..dar restul? ce functii? sotiile sunt functii?  :)

De obicei dacă tu ești căpitan soția e amiral :)
Și dacă aude cum pui problema, nu te văd bine :D .

”crew list”-lista de echipaj cu funcția fiecăruia (pasager, skipper, etc...).

”Pasager” sună destul de ok pentru ceilalți.
2
« Ultimul mesaj by bbl81 Azi la 12:52:23 pm »
pai la 0 barca open de 5 mt, 4 ocupanti, eu sunt skiper..dar restul? ce functii? sotiile sunt functii?  :)
3
« Ultimul mesaj by Florio Azi la 12:19:03 pm »
daca e inregistrata? nu inteleg. este inmatriculata.

La asta se referă colegul nostru mai experimentat ”Deltasub”-Vasile Antip. :)

stie cineva sa imi explice daca am voie sa traversez Dunarea dinspre Romania, catre Serbia? Barca este inmatriculata pe Belgia.
daca da, ce documente am nevoie...etc

Sigur că poți tranzita Dunărea, către orice destinație dorești. Răspunsul general la întrebarea ta fiind:
ai nevoie de documentele bărcii, ale skipperului și ale echipajului, la astea se adaugă ”crew list”-lista de echipaj cu funcția fiecăruia (pasager, skipper, etc...).
În documentele bărcii intră după caz, Carnetul ambarcațiunii, Permisul de navigație și formularul de inspecție periodică (aici e acel ”după caz”. Pe mare, Căpitănia le cere. Pe Dunăre și canale nu am auzit să le ceară).
Documentele skipperului sunt Permisul de conducător de ambarcațiune de agrement și actele de identitate.
Se completează acolo documentele de intrare, cu ultimul punct de frontieră vizitat și cu destinația.
4
« Ultimul mesaj by bbl81 Azi la 09:26:09 am »
Dacă barca e inregistrata, trebuie trecut și pe la capitanie. Exemplu: Moldova Veche - Velico Gradiste sau Drobeta Tr.Severin -Kladovo

daca e inregistrata? nu inteleg. este inmatriculata.
5
Sa facem cunostinta / Re: Bun venit pe Forumul Cap Compas
« Ultimul mesaj by dany Decembrie 17, 2018, 05:01:10 pm »
Salut,Sam ! Lacul Bicaz TREBUIE AVUT IN VEDERE !!!La deschiderea sezonului  2019 voi incerca sa fiu prezent cu pilotina mea.Se pescuieste  in coada lacului platica de mai mare frumusetea !!!Despre lacurile de pe siret putem povesti destule.Pe cele trei de pe raza judetului Bacau ,se poate pescui din barca,numai sa stii pe unde sa lasi barca la apa...Ne putem auzi la telefon,cand vrei 0746246216 Dany; noteaza-l si cand poti, suna [seara e cel mai bine]
Daca se nimereste vreo partida  cu 3-4 barci din gasca e perfect...Numai ca baietii pe care-i cunosc nu prea sunt ''bautori'',dar la un gratar merge!!!Multumiri!
6
Sa facem cunostinta / Re: Bun venit pe Forumul Cap Compas
« Ultimul mesaj by Sam Decembrie 17, 2018, 04:45:13 pm »
Salut Sam si bine ai venit printre noi!Cu bere sau fara bere! :DSunt din bacau si cand treci spre delta cu noua barca e bine sa ne vedem :D Ma bucura faptul cand vad noi membri,mai ales "vecini' cu mine...[vesini poate ]

Salut Dany,

Imi pare rau, dar abia acum am vazut mesajul tau de bun venit pe forum! Cam tarziu, dar din pacate s-a schimbat pagina si cred ca nu m-am mai uitat in urma... pana azi  :)!
Te asigur ca placerea va fi de partea mea sa ne intalnim!
Pana sa incep sezonul de delta de anul viitor, ma gandesc ca imediat ce voi intra in posesia celei mai bune barci pentru delta  ;), am s-o dau la apa pe lacul de la Bicaz; nu stiu daca te tenteaza, dar ne-am putea intalni si pe-acolo!
Oricum, stiu ca sunt niste lacuri de acumulare pe Siret, in judetul Bacau, pe care ma gandesc sa le incerc, intre vizitele in delta. Ce zici, se poate pescui din barca pe ele?

Toate bune,

Sam

P.S. Se intelege, berea (artizanala) o dau eu  ;)
7
Echipamente, accesorii, motoare / Re: Ancore, veste, vele,s.am.d
« Ultimul mesaj by Dbr Decembrie 17, 2018, 08:55:50 am »
Salutare. Se vinde un aragaz pentru ambarcatiune, inoxidabil si dublu articulat. Suport sustinere vesela reglabil. Functioneaza impecabil. Pret 100 euro.
Stima tuturor.
8
Echipamente si accesorii / Re: Busola Plastimo a facut buba!
« Ultimul mesaj by AdrianZUZ Decembrie 16, 2018, 08:59:22 pm »
Pentru bula de aer, desfaci cele patru suruburi ce se văd pe spate și pe sfera gasești un alt șurub prin care poți sa completezi lichidul. Îl  desurubezi cu grija, eventual dacă e acoperit cu rasina, o îndepărtezi. Surubul sa fie în poziție verticala, iar busola cât mai rece. Eu pt.busola plastimo am folosit ulei johnson baby. Apoi înșurubezi  și și acoperi șurubul cu rasina din nou. Dar faptul ca e înțepenit cadranul, dacă nu își revine la câteva zmucituri, nu cred ca se poate face ceva.

Multumesc mult!
Am ajuns acasa si am trecut la reparatii. Asa cum ai spus, am gasit surubul cu rasina, am completat cu Baby Oil , am scapat de bula, am zguduit un pic (prea tare  ;D) busola. Toate bune si frumoase, bula a disparut, dar cadranul a cazut cu tot cu furca!

Acum 15min am castigat o licitatie Plastimo Offshore 105, noua, 105eur cu transport. :)
9
Echipamente si accesorii / Re: Busola Plastimo a facut buba!
« Ultimul mesaj by deltasub Decembrie 16, 2018, 12:38:48 am »
Pentru bula de aer, desfaci cele patru suruburi ce se văd pe spate și pe sfera gasești un alt șurub prin care poți sa completezi lichidul. Îl  desurubezi cu grija, eventual dacă e acoperit cu rasina, o îndepărtezi. Surubul sa fie în poziție verticala, iar busola cât mai rece. Eu pt.busola plastimo am folosit ulei johnson baby. Apoi înșurubezi  și și acoperi șurubul cu rasina din nou. Dar faptul ca e înțepenit cadranul, dacă nu își revine la câteva zmucituri, nu cred ca se poate face ceva.
10
« Ultimul mesaj by deltasub Decembrie 16, 2018, 12:26:00 am »
Dacă barca e inregistrata, trebuie trecut și pe la capitanie. Exemplu: Moldova Veche - Velico Gradiste sau Drobeta Tr.Severin -Kladovo
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Octombrie 24, 2018, 07:19:46 pm
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:32:41 pm
cica functioneaza

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:31:19 pm
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

Show 50 latest
Membri
  • Total Membri: 1816
  • Latest: Iuly
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47824
  • Total Subiecte: 2470
  • Online Today: 97
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 pm)
Utilizatori Online
Users: 5