*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Echipamente si accesorii / Re: Confectionare bimini top
« Ultimul mesaj by stefand600 Azi la 02:55:08 pm »
Din ce l-ai facut? poti sa mi-l imprumuti si mie?
2
« Ultimul mesaj by tox Azi la 02:37:23 pm »
Mi-am facut un banc de indoit pt ca nu am gasit unde sa indoi :)
3
Motoare / Re: Achizitie motor in 4t.
« Ultimul mesaj by dorely Azi la 02:20:21 pm »
Suzy 21 ore in garantie. tel0722142085
4
« Ultimul mesaj by stefand600 Azi la 01:50:52 pm »
  ''Tox'' Unde ai indoit teava de 22x1? Cunosti ceva atelier?
5
« Ultimul mesaj by tox Azi la 12:44:43 pm »
Pe vremuri, la motorete foloseam cu mare succes oja unghii sotie. Adica foloseam pentru blocare suruburi, sa nu se inteleaga gresit :-* ;D

Ce culoare sa fie oja Adi? ;)

Vreau sa revin in pic la partea de inox:
1. nu sercomand sudura la 90 grade deoarece in acel loc materialul va ceda mai repede.
2. Raza minima a rotii pe care se indoaie de minim 15 cm eu folosesc de 25, arata si mai frumos si se pot indoi fara problema grosimi de 1mm, 1,5mm

Undeva mai sus am vazut o poza cu o teava indoita care facuse cute, problema nu a fost grosimea ci diametrul rotii de indoire.

Vad ca deja a spus si Stefan cam acelasi lucru :))

6
« Ultimul mesaj by timberland0910 Azi la 12:44:25 pm »
Si folositi cu incredere Gore-tex , material prin care iese vantul dar nu intra apa .Negrul e cel mai racoros .Gasiti pe olx la 30-35 ron metru liniar la latime de 1.4 metri
7
« Ultimul mesaj by stefand600 Azi la 12:32:51 pm »
Nu mai faceti cadre de bimini cu coturi de 90 sudate!! . Colturile trebuiesc facute pe o raza destul (200 mm raza)de mare deoarece pe indoituri cu raza foarte mica, panza nu se poate intinde. Un bimini cu cat este intins mai bine si nu flutura cu atat tine mai mult. O panza care flutura este supusa unor tensiuni care in final duc la ruperea sau desirarea materialului. In plus, daca doriti si pereti laterali, teava de sus trebuie si ea curbata cu o anumita raza, partea de sus trebuie sa fie mai ingusta decat baza cu 150-200 mm. In caz contrar capsele se desfac in timpul mersului etc. Va spun din experienta ca am pierdut material si manopera in valoare de 850 ron.
8
« Ultimul mesaj by AdrianZUZ Azi la 11:50:07 am »
Ca sa nu se mai desfaca de la vibratii recomand sa se utilizeze Locktite Gel pentru suruburi. Eu foloseam asa ceva la motocicleta enduro si a dat rezultate bune.

Pe vremuri, la motorete foloseam cu mare succes oja unghii sotie. Adica foloseam pentru blocare suruburi, sa nu se inteleaga gresit :-* ;D
9
Motoare / Re: Achizitie motor in 4t.
« Ultimul mesaj by bbl81 Azi la 09:48:11 am »
ai mp
10
« Ultimul mesaj by cristizz Azi la 09:41:51 am »
Ca sa nu se mai desfaca de la vibratii recomand sa se utilizeze Locktite Gel pentru suruburi. Eu foloseam asa ceva la motocicleta enduro si a dat rezultate bune.
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 46657
  • Total Subiecte: 2397
  • Online Today: 67
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 1
Guests: 50
Total: 51