*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Stitch&Glue / Re: inca o barca pentru delta 2
« Ultimul mesaj by diles Octombrie 22, 2018, 07:38:56 pm »
mersi cezar.barca se vrea una utilitara construita pentru pescuit si pentru a fi abuzata nu pentru a fi stearsa si ingrijita sa nu se pateze cu noroi.cine e pescar de delta stie despre ce vorbesc.zonele antiderapante sant foarte greu de curatat si se aduna noroi si cauciuc de la bocanci cand freci toata ziua cu picioarele prin barca,vopseaua simpla se curata usor cu o carpa umeda si ai terminat.barca sa dovedit foarte potrivita pentru nevoile noastre"parca pentru asta a fost proiectata".am fost in echipa barca nr 1 si barca nr 2,nu cred ca exista o diferenta in performanta dar nr 1 care e mai adunata la pupa iese in glisaj mai usor si e mai versatila,pana la urma nu cred ca carena prismatica e mai buna ca si performante la glisare,dar o comparatie exacta se poate face doar schimband motoarele intre ele.
2
« Ultimul mesaj by diles Octombrie 22, 2018, 07:11:22 pm »
am avut tabara in mai multe locatii,dar in doua am avut vizitator,pe canalul vatafu si pe bogdaproste.in ambele cazuri au fost foarte blanzi au venit foarte aproape de noi cautand mancare,cred ca sant obisnuiti sa manance resturile de mancare de la turisti.de fapt noi am campat la el in curte,el se simtea ca la el acasa se vedea pe comportamentul lui ca acolo locuieste si noi eram oaspetii lui.
3
Salupe / Re: Salupa cabinata pentru Delta/Dunare
« Ultimul mesaj by scm_ro Octombrie 22, 2018, 04:43:43 pm »
Nu stiu si nici nu ma intereseaza. La cate barci sunt azi pe piata, ar insemna sa-mi mai cumpar cateva vieti ca sa le stiu pe toate.
Tot ce poti sa faci e sa-ti pui motorul pe una si sa vezi cum sta la hidrostatica (stabilitate), hidrodinamica (viteza, asieta), seakeeping (comportament pe valuri) etc. Oricate filmulete ai vedea si oricate pareri ai obtine, nu inlocuiesc o proba practica.
De pus motorul pe toate ar fi ideal. Din pacate este imposibil, nu cred ca exista un fabricant care sa iti dea o barca sa iti pui motorul pe ea si sa faci probe. Nu stiu nici macar daca se potrivesc gaurile de pe oglinzi. Plus ca este un pic cam greu sa ma plimb cu un motor de 100 kg in portbagaj de la Bucuresti pe la Tulcea/Braila.

Dupa weekend-ul ce tocmai a trecut si ne-a prins ploaia destul de departe de cazare (iar cel mare este acum cu febra acasa desi era bine infofolit) am facut poze la barca si o voi baga la vanzare. Daca nu ma voi risca la corsar 550 minicab, macar iau una la fel ca asta dar mai lunga un pic si ii fac o prelata de mars, care sa se poata desface partial.
4
Literatura, muzica, film, arte plastice pe tematica / Re: muzica
« Ultimul mesaj by Sam Octombrie 22, 2018, 04:37:15 pm »
I had a dream that I died and went to heaven of all places. So I am standing there talking with Jimmy Hendrix when I look over too see Buckethead. I turned to Jimmy and said "I did not know Buckethead passed away". And Hendrix replied "that's not Buckethead, that,s God, he just thinks he's Buckethead".  (E un comentariu ce mi-a placut) :)

Da, nu degeaba oamenii fac comentarii de genul asta despre Buckethead! Am vazut si eu multe care mi-au placut pe youtube!
Toate bune!
5
Motoare / Re: Suzuki 20 cp 4 timpi EFI sau Tohatsu 20 cp 4 timpi?
« Ultimul mesaj by Sam Octombrie 22, 2018, 04:28:12 pm »
Salut Pasek,

Pana la urma ai cumparat motorul? Pentru care din cele doua variante ai optat?
Am si eu aceeasi dilema...

Din informatiile gasite pe forum, se pare ca Suzuki ar fi rezolvat problemele de electronica pentru motoarele de 20 CP produse dupa 2014. Sunt colegi pe forum care ar putea confirma (sau infirma) aceasta parere?
6
« Ultimul mesaj by bobinuta Octombrie 22, 2018, 04:20:43 pm »
Diles, felicitari pentru realizarea barcii, mie imi place ca design si profil, desi nu sunt vreun cunoscator in domeniu. Personal, cred ca as fi ales sa o piturez in doua culori, probabil ceva alb cu o nuanta de albastru inchis sau rosu .
Si poate i-as mai fi adaugat niste zone antiderapante.
Nu am retinut exact dimensiunile, dar pare destul de incapatoare dupa pozele postate de tine!
Inca odata, felicitari si sa te bucuri de ea!
Daca mai scoti si alte design-uri, sunt curios sa le vad!

Bafta la proiecte, fir intins si ape linistite !
Cezar
7
Feedback despre forum / Re: Redimensionare poze
« Ultimul mesaj by gupi Octombrie 22, 2018, 03:30:29 pm »
Stimate Gupi sau orice alt cunoscator!
Fi-ti buni, va rog, pentru astia mai putin dotati dpdv IT, si da-ne niste instructiuni ceva mai precise.
Cum ne cautam postarile cu poze atasate? Cum le descarcam? Cum le redimensionam? Cum le atasam la loc?
Multe multumiri!

Salutare

1) apasa pe link-ul "Profile" > "Summary"
2) in stanga, apasa "Show Posts"
3) apoi, in meniul orizontal alege "Atatchments"

Vei regasi o lista cu atasamentele puse de tine.
Pentru fiecare atasament ai link catre post-ul unde l-ai pus. Poti face click pe link-ul catre mesaj, descarci atasamentul, il micsorezi cu un program, apoi il atasezi la loc

(vezi indicatii si la https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1344.msg22684.html#msg22684)
8
« Ultimul mesaj by scm_ro Octombrie 22, 2018, 03:29:40 pm »
Nu imi dau seama daca este acelasi, dar si noi am vazut unul la canalul bibanilor in weekend. Chiar l-am cinstit cu ceva bibani.
9
« Ultimul mesaj by Alex1958 Octombrie 22, 2018, 11:43:11 am »
Buna ziua doamnelor si domnilor
Ce aveti de facut
- vizitati forumul si cautati-va atasamentele sau pozele proprii care sunt mai mari de 500 kB
- descarcati pozele si redimensionati-le astfel incat sa ajunga la o marime a fisierului de pana la 500 kB
- reincarcati pozele mici in locul celor initiale.

Succes!
Stimate Gupi sau orice alt cunoscator!
Fi-ti buni, va rog, pentru astia mai putin dotati dpdv IT, si da-ne niste instructiuni ceva mai precise.
Cum ne cautam postarile cu poze atasate? Cum le descarcam? Cum le redimensionam? Cum le atasam la loc?
Multe multumiri!
10
« Ultimul mesaj by Intersect Octombrie 22, 2018, 09:41:59 am »
Gata un topic am curatat,dar sunt niste ppt pe le pagina 17 din topicul De prin lume adunate ale lui@ Republicii pe care nu le pot sterge
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:32:41 pm
cica functioneaza

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:31:19 pm
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Show 50 latest
Membri
  • Total Membri: 1788
  • Latest: ionif
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47138
  • Total Subiecte: 2426
  • Online Today: 46
  • Online Ever: 154
  • (Octombrie 12, 2018, 11:07:28 pm)
Utilizatori Online