*

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Legislatie / Re: Clasa S - permis
« Ultimul mesaj by drmarius Azi la 09:48:47 am »
Pentru S trebuie doar scoala de vele si cu diploma se adauga S-ul. In practica, este necesar ca un membru al echipajului sa detina certificatul.

La B, cand am facut scoala si m-am interesat , nu era nimic specificat. Dar autoritatea nu prea are treaba cu ordinul si ei fac legea dupa cum le suna mai bine.

Eu am vorbit la mai multe capitanii legate de B si la o problema mi-au spus ca nu respecta ordinul deoarece este redactat eronat  :-\

Pentru cine este interesat de radio  recomand http://www.rya.org.uk/shop/Pages/products.aspx?product=rya-handy-guide-to-marine-radio-inc-gmdss-ebook.

2
Legislatie / Re: Clasa S - permis
« Ultimul mesaj by Alex1958 Azi la 08:35:16 am »
Alta intrebare! ...Pentru Clasa S si B se conditioneaza eliberarea permisului de autorizarea pentru operator radio?
3
Motocruisere / Re: Shetland 640 Danka
« Ultimul mesaj by dorely Azi la 08:11:13 am »
Amanunta pe Probarca
4
« Ultimul mesaj by dorely Azi la 08:10:14 am »
Mai draga: pescarus sau delfin? :) Da, intr-adevar la noile reguli de viteza in delta, pare barca ideala pt viteza si confort.
5
« Ultimul mesaj by Dbr Azi la 07:20:00 am »
Salutare,
Mi-a spus mie un pescarus de Marea Neagra ca i-ar fi spus un delfin, precum ca ex. Danka actuala Bunny ar vrea sa plece de la Dorely?  Bunny s-a plans ca nu este plimbata destul din lipsa de timp a proprietarului.
Asa ca, aviz doritorulor de o barca serioasa pentru Delta Dunarii si nu numai, o recomand cu tot respectul pentru marca ,starea ei optica si tehnica, confortul oferit si garantia calitatii.
Stima tuturor.
6
Legislatie / Re: Alt aviz catre navigatori
« Ultimul mesaj by kama3 Azi la 07:09:18 am »
Sa o luam cu inceputul. Cine semneaza prezentul aviz? Daca se poate un scan cu numele si semnatura?
7
Legislatie / Re: Alt aviz catre navigatori
« Ultimul mesaj by Vali Iunie 19, 2018, 11:53:35 pm »
Contraventii: https://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/%C3%AEnmatricul%C4%83ri-nave/Contraventii%20la%20regimul%20transporturilor%20navale.pdf

Infractiuni: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=48229

Sa nu uitam ce scrie in Ordinul 1079:

Art. 2.
l) Registrul de evidență a ambarcațiunilor de agrement - registrul în care se înscriu ambarcațiunile de agrement cu o lungime mai mare sau egală cu 7 m și/sau cu o putere a motorului mai mare ori egală cu 15 kW, motovehiculele nautice, precum și ambarcațiunile cu vele cu sau fără motor având o lungime mai mare sau egală cu 7 m care navighează în ape interioare navigabile;

m) Registrul matricol al ambarcațiunilor de agrement - registrul în care se înmatriculează:
- ambarcațiunile de agrement care au o lungime mai mare sau egală cu 7 m și/sau o putere a motorului mai mare ori egală cu 15 kW, motovehiculele nautice, precum și ambarcațiunile cu vele cu sau fără motor având o lungime mai mare sau egală cu 7 m, pentru care proprietarul sau operatorul solicită dreptul de arborare a pavilionului român;
- ambarcațiunile de agrement destinate agrementului nautic în scop comercial pentru care proprietarul sau operatorul solicită dreptul de arborare a pavilionului român;

Art. 84. - La solicitarea proprietarului orice ambarcațiune de agrement având lungimea cuprinsă între 2,50 m și 7,00 m, indiferent de modul de propulsie, poate obține dreptul de arborare a pavilionului român și va fi înmatriculată sau luată în evidență în condițiile prezentului ordin.
8
Motoare / Re: Cel mai bun ulei pentru motor de barca in doi timpi
« Ultimul mesaj by valyxman Iunie 19, 2018, 11:46:50 pm »
Unde??
9
Legislatie / Alt aviz catre navigatori
« Ultimul mesaj by Vali Iunie 19, 2018, 11:23:28 pm »
Dupa cum scrie in titlu, am primit de la Adi Pacurici o poza dupa acest aviz, emis in 14 iunie, atasat mai jos.

Scrie ca pe senalul navigabil esti obligat sa circuli exclusiv cu barci luate in evidenta - inmatriculate sau inscrise. Asta inseamna ca in afara senalului nu ai treaba, si poti sa o arzi cu barci neinmatriculate etc.

Nu luam in seama gogomania cu "prezentul aviz anuleaza orice alte dispoziti contrare", fiindca doar un capsoman ar crede ca un aviz bate legea.

Urmeaza sa caut si sa postez cele 2 acte normative referitoare la contraventii, respectiv infractiuni la regimul navigatiei de agrement. Astept de la forumisti discutii constructive si argumentate, nu ca pe facebook.

Edit: definitia senalului navigabil in Regulamentul de navigatie pe Dunare in sectorul romanesc:
termenul „senal” desemnează un  sector  al  căii  navigabile  utilizat    pentru  navigaţie  la  un nivel dat şi balizat cu semnale;
10
Motoare / Re: Cel mai bun ulei pentru motor de barca in doi timpi
« Ultimul mesaj by pilu Iunie 19, 2018, 10:54:58 pm »
din ce stiu eu ,domnul H a pus aici pe forum o lista cu uleiuri avizate si din ce am retinut un ulei bun ar trebui sa fie "no ash " sau  cenusa foarte redusa..
Pagini: [1] 2 3 ... 10

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 45337
  • Total Subiecte: 2308
  • Online Today: 75
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Forumul CapCompas este gazduit la Hangar Hosting - hosting, email, si cloud