Peridoc Lotus

Creat de aicidincolo, Ianuarie 20, 2015, 04:22:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aicidincolo

Daca ne uitam la ultimul meu post nu m-am grabit la achizitionarea barcii, a durat cam 4 ani, acum ca am luat un Lotus Major vreau sa ii fac un peridoc are cineva facut sa poata masura niste dimensiuni? am deja puntea cu roti vreau sa cumpar profil de 50/50 /3mm si imi trebuie dimensiunea dreptunghiului in lungime ca latimea e data de puntea care o am, si dimensiunea barelor in V care duc spre protapul care va fi de ~1m pe care voi pune gatul ala de lebada reglabil pe metrul ala de protap care tine pupa barcii. restul de sisteme de prindere a barcii le fac in functie de barca 3 role pentru chila si 2 blani lungi de 1.5m pe laterale.

Sosoktm

@aicidincolo
presupun ca  "gatul de lebada" este suportul pentru cabestan si pentru bratul in care se monteaza "rola V" pentru prova. Nu imi e clar ce are asta cu pupa barcii, poate e o confuzie.
Referitor la peridoc, daca nu primesti raspunsuri, probabil cel mai facil este sa faci un desen la scara cu dimensiuni aproximative si sa te orientezi cand te apuci de taiat/sudat. Vreau sa iti semnalez doua aspecte pe care le consider importante si care pot fi usor de pus in practica. Primul este ca pe v-ul dinspre cupla sa pui o plasa, grilaj ceva, pe care sa poti calca cand urci/cobori barca pe/de pe remorca.
Al doilea este sa lasi posibilitatea ca puntea sa poata fi mutata fata/spate pe cadrul peridocului, astfel incat ansamblul sa poata fi usor echilibrat longitudinal pentru o sarcina verticala pe carligul masinii cat mai aproape de zero.
In link o sugestie, pentru mine este cel mai jmecher peridoc pentru barci mici pe care l-am vazut pana acum. Ansamblul de role de pe spate e basculabil, lampi cu leg pe lateral ca sa nu mai demontezi nimic, parfum, ce sa mai vorbim
Nu l-am convins pe grec sa mi-l vanda :)

http://www.emiliostrailers.com/images/products/Original/080828125141_EM_65.jpg

De asemeni, cred ca te poti gandi si la o solutie doar cu role, se preteaza la barca de fibra, dar sa urmaresti ce dimensiune de profil cer accesoriile de prindere pentru suportul rolelor, s-ar putea sa nu gasesti pe 50/50, nu mai stiu exact.


crysty

@aicidincolo
Daca vrei sa-ti faci un peridoc ar trebui sa ai in vedere si urmatoarele:
- pentru un peridoc ce va circula pe drum public va trebui sa-l treci pe la RAR - unde iti va fi cerut un plan al peridocului cu un calcul de rezistenta aferent. Asta pentru a-l marca (dau o serie poansonata pe cadru) si a-i face o carte de identitate. Acete planuri se fac numai de persoane autorizate (adica bani)
Daca faci o socoteala s-ar putea sa observi ca iesi mai bine cumparand unul nou de la cei ce le construiesc si sa - l treci prin RAR decat sa faci unul in regie proprie. Deasemeni poti cauta unul secondhand care dupa trecere prin RAR il poti adapta la nevoile tale.

Fritz

#3
  S-au mai purtat discutii pe forum despre peridoc...Fa-l sau cumpara-l basculabil....cu sasiul facut din rectangulare paralele , fara intreruperi...suduri , reglabil, prins in bride .
Am postat eu acolo chiar si un 3d al unui peridoc facut de mine ...REMA850LA...E cu franare. Poti sa te inspiri...
http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,924.msg13600.html#msg13600

aditm

    Buna d-lor, iaca pe aici am vazut ceva planuri pentru peridoc, bune zic eu si cu cote si basculabile,  numai trebuiesc studiate mai bine, sper sa fie de ajutor

https://www.google.ro/search?q=boat+trailer+plan&espv=2&biw=1366&bih=653&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=n3zBVNTwM4fOyQPF6oDwDA&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=boat+trailer+plan&imgdii=_


Fritz

#5
  Net-ul e plin de planuri...free sau nu. Important e sa alegi varianta buna...din sute de variante facute ...gresit.
  Peridocul este o remorca pentru transport ambarcatiuni ...adica trebuie sa fie reglabil, modificabil ca lungime ...centru de greutate si forma pentru o categorie de barci intre ...x-y metri si pana la z masa totala.
Peridocul nu este numai un mijloc de transport ...De pe el se lanseaza barca la apa...in locuri amenajate sau nu...si tot cu el se recupereaza barca din apa!!!  Trebuie sa fie rigid, basculabil, sa poti merge pe el ...la barca...Sunt multe de spus aici.
  Atasez daua poze ..de epoca . Cu o punte sau doua . Sunt reglabile...solide ...fara suduri !!! si fara consum inutil de materiale. Poti merge pe longeroane la barca si invers.
Peridocul nu trebuie sa aiva forma de barca sau da caruta  ;D ;D ;D .cu ptotap si suduri . Profile paralele care permit mutarea puntii longitudinal...prinderi in bride U...
Uite cum l-am facut eu ...    sper sa vedeti pdf-ul 3d...sau macar in plan. 
Atasez si 3 poze cu ...sectiunile solicitate maxim ...colorate ...  programul refuza sa testeze orice e sudat.
::) Deci  dintr-o bucata ..in bride si suruburi.