Croaziere spre litoralul bulgaresc

Creat de Florio, Ianuarie 07, 2014, 01:23:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Salutari multiple catre navigatori si aspiranti !
A inceput anul 2014 si odata cu el dorul de duca cere planuri pentru sezon. Doar n-o sa ne prinda vara pe nepregatite.

Sa intru in subiect. As vrea ca prin luna iunie sa fac o croaziera Mangalia-Nesebar, desigur cu echipajul si barca proprie :) .
Iar firea mea extrovertita va da de veste, poate sunt doritori care sa guste asemenea aventura  .

Un plan simplist ar fi urmatorul:

Avem plecarea de pe litoralul romanesc, preferabil Mangalia. Musai la rasaritul zorilor.
Prima zi ar insemna 45 nm Mangalia-Balcic. Balcic e port of entry si trebuie facuta intrarea barcii in Bulgaria. Totodata e si statiune, asa ca e de petrecut un timp frumos acolo. O zi si jumatate sau doua zile ar fi suficiente pentru popas si distractie.
Urmatoarea plecare Balcic-Varna . 18 nm se fac usor in 4-5 ore , restul timpului ramanand pentru aceleasi ocupatii pe care vacanta le cere. Pauza si aici pentru distractii, vizitari de de toate. Nu mai amintesc de aici incolo. Pauza inseamna distractie la locul de destinatie si in imprejurimi :) .
Traseul  se poate face si altfel : Balcic-Albena (4,5nm)cu distracie pe vestita plaja, apoi la somnul leganat de amiaza(fetele) se navigheaza catre Nisipurile de Aur (baietii); 4 nm. Popas in marina distractii de noapte, iar a doua zi cap compas Varna : 10 nm . Popas la Varna.

Varna-Nesebar, 42 nm. Inseamna iarasi plecarea in zori, ca sa ramana timp de balaceli si mai ales de vizitarea stradutelor pitoresti ale Nesebarului . Ramanem aici 2 zile, fiindca trebuie sa ne imprietenim nu numai cu plajele ci si cu pescarii. Un peste proaspat o sa ne asigure cat fosfor vrem noi, ca sa gandim sclipitor  :P .
Varianta: cele 42 nm pot fi mult daca nu e vant bun. Asa ca exista un punct de popas la cheul din Bjala, un cheu destul de bine protejat, cu plaja, restaurant, fortareata, etc... la 22 nm .
   -Desigur, la o aruncatura de...tangon dupa Nesebar, mai gasim Pomorie, Burgas, Sozopol si golful pe care il incadreaza . Doar ca trebuie stabilit daca ne incadram in 14 zile sau mai mult. Eu l-as lasa asa, ca sa raman intr-o zona mai realista.-

La intoarcere, pentru a nu opri in acelasi loc, putem trece pe langa Varna, oprind in marina de la Nisipurile de Aur. Astfel se mentine diversitatea in calatorie si se mai poate face un popas intr-un loc nou . Sacrificiul e de 6 nm in plus. O nimica toata.
Urmatoarea ruta este un mica, spre Balcic, unde se mai face un popas, se rezolva si partea oficiala, dupa care in ultima zi se pleaca spre Mangalia.

Asta e un plan minimal descris, cu un potential mare de distractie.
Pana acum am scris si descris croaziere autohtone cu vele. Acum depasim putin autohtonul, ramanand in Mare Nostrum. 
Avem cativa proaspat proprietari de barci, avem si cativa vechi proprietari de barci printre forumisti. Daca este cineva atras de o astfel de croaziera, ni se poate alatura in aceasta indee care o sa prinda contur tot mai bine, pe masura ce ne apropiem de vara :) .

cristizz

Salutari,

Asa cum stii din discutiile noastre telefonice, din punctul meu de vedere sunt indeplinite urmatoarele criterii:
+ Barca pretabila unei asemenea actiuni
+ Insotitori de bord dornici de o vacanta pe mare
+ Disponibilitatea de timp - doar dupa ce incepe vacanta scolara de vara
Ce ar ramane de indeplinit:
- Practica cateva luni inaintea acestei vacante, care sa ma faca sa depasesc retinerile pe care le am acum ca incepator.

Mai povestim maine, la chermeza.

Florio

Citat din: cristizz din Ianuarie 10, 2014, 01:10:22 PM
Salutari,

Asa cum stii din discutiile noastre telefonice, din punctul meu de vedere sunt indeplinite urmatoarele criterii:
+ Barca pretabila unei asemenea actiuni
+ Insotitori de bord dornici de o vacanta pe mare
+ Disponibilitatea de timp - doar dupa ce incepe vacanta scolara de vara
Ce ar ramane de indeplinit:
- Practica cateva luni inaintea acestei vacante, care sa ma faca sa depasesc retinerile pe care le am acum ca incepator.

Mai povestim maine, la chermeza.

Trei pasi simpli, pentru a-ti da seama:

1.Un stagiu de o luna pe Snagov; scoala de vele la greu, in vantul schimbator si sucit al Snagovului, care ba vine, ba pica, ba sa da pe dupa coturile padurilor. Un fel de poligon pentru velisti.
2.Duci barca la Mangalia si mai faci un stagiu de doua saptamani pe mare; iesiri inspre Limanu pentru inceput, ca e protejat si te obisnuiesti cu vantul marin.
3. Iesiri de cateva mile in fata litoralului, dau obisnuinta la val si consolideaza increderea in barca si in sine .

Abia atunci vei sti daca esti pregatit sau nu pentru o calatorie. :)

cristiantutuianu

Sa traiesti Florio
Stiu eu pe cineva  ;D ;D ;D cu un McGREGOR atras de o astfel de croaziera.  ;)

cristizz

Citat din: Florio din Ianuarie 10, 2014, 02:49:57 PM


Trei pasi simpli, pentru a-ti da seama:




Pai programul este clar si bine gandit.
Daca iarna va fi in continuare blanda, poate dau barca la apa mai devreme, ceea ce mi-ar oferi mai mult timp pentru practica.

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 10, 2014, 03:01:23 PM
Sa traiesti Florio
Stiu eu pe cineva  ;D ;D ;D cu un McGREGOR atras de o astfel de croaziera.  ;)

De aia postez si eu.
Uite-i cum apar :)

home made


Florio

Citat din: home made din Ianuarie 10, 2014, 05:04:13 PM
despre ce-i vorba?-:))

Se zice ca ne-am incinge putin la o calatorie mica dar concentrata in distractii :) .

Don Basilio

cum in general in Romania sunt mai putine barci decat doritori sa se dea cu ele probabil voi veni inot pe langa plopii fara sot (pe langa macgregor fara sot)

bluewave

lasa Don, cand obosesti mai sari in Delphin sa-ti tragi 'sufletul'....
"No Whistling on Board"

pelicanul

Citat din: Don Basilio din Ianuarie 10, 2014, 11:46:21 PM
cum in general in Romania sunt mai putine barci decat doritori sa se dea cu ele ...
Asta e numai aparent! :) Doritorii se raresc cind ai nevoie de 1 - 2 oameni pentru 7 - 10 zile ca sa faci o tura mai adevarata.  8)

Florio

Prieteni, nu v-am uitat, dar am uitat de mine :) .
De o saptamana de cand am casa pe mare si hoinaresc intre valuri si plaje, am uitat in ce zi sunt, parca nici luna si nici anul nu mai sunt importante. Am trecut prin toate porturile planuite, sunt la Varna si ma astept sa il intalnesc astazi pe Nea Sandu :) ...cu care m-am conversat ieri prin statia radio .
  Noi pe Nemo suntem echipajul complet pe care il stiti. Ne insoteste si Corabia lui CristiZZ, cu familia lui simpatica. Impreuna traim acel "dolce far niente" care sterge din minte orasul si viata cotidiana, inlocuindu-le cu mirosul apei marine, cautarea vantului, admiratul delfinilor, traiul simplu pe barca.
Maine vom pleca spre Nessebar unde vom sta doua zile la admirat localitatea. Serile ni le petrecem in cockpit, cantand la chitara insotiti de cate un pahar de rom, povestind mulcom cele intamplate peste zi. Nu suntem nici la jumatatea calatoriei, asa ca ma pastrez nauc si strain, singura legatura cu tara fiind acest mesaj catre voi.
Poze si filme va arat din belsug, la intoarcere.
Salutari de pe ape ! :)

Ciby

Luni 28 iulie intre orele 11 si 12 scrutam marea de pe promotoriul capului Kaliacra cu speranta ca voi vedea un Mac Gregor sa-i fac cu mana!
Nu l-am vazut, dar i-am urat in sinea mea "Calatorie placuta!"!!! Vad ca a avut efect! :)

MBG

Nu pot decat sa va doresc vreme buna si vant prielinic.
Va doresc sa va simiti cat mai bine si sa va rupeti(sau sa vi se rupa :) ) cat mai mult de probleme si griji.
Calatorie placuta in continuare si va astetam sa va intoarceti cu bine acasa.
LIfe is to short to stay on the dock!

Florio

E greu de povestit pe net-ul unui telefon, ce bucurie a insemnat intalnirea cu nea Sandu, alias Lindor, la Varna. Legati la un doc in spatele mamutului pe care il guverneaza, paream ca ilustram bancul cu furnica si elefantul. Nea Sandu ne-a indatorat peste poate, cu primirea calduroasa, fraterna, ne-am desfasurat in careu, a umplut doua mese cu bunatati si vinuri, dupa care ne-am asezat la taifas. De pomina ramane Maria, care vazand pe masa dulciuri felurite via Istanbul, halvale, rahat turcesc si alte zaharicale, o intreaba pofticioasa pe Tania:"Mami, astea sunt rahaturi?" :) La finalul vizitei, "domnul picatan" ne-a prezentat vaporul incepand de jos si pana pe "monkey bridge" apoi dupa un alt taifas care arata cat suntem de nevorbiti, nu ne-a lasat sa plecam pana n-am luat o sacosa de "rahaturi" si un " peste roz" ( un intreg somon). Multumim mult nea Sandu, mare om, mare prieten, mare caracter. Pestele roz l-am gatit la cap Byala, intr-un mic port pescaresc cu pretentii de marina . Le-am facut mucii cravata bulgarilor, ei nu prindeau nici guvizi, darmite somon :) . Acum suntem leganati la un ponton din Nessebar, eu casc gura la rasarit mirosind cafeaua si pun la cale pentru azi o scufundare la cules de rapane.