Alba ca zapada si cei 19.697.103 de pitici

Creat de stavride, Ianuarie 27, 2014, 10:52:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

corsarul

Citat din: Ciby din Ianuarie 27, 2014, 07:36:42 PM
Toata lumea sare la gatul CNADNR-ului in asemenea situatii.

Chiar mi-e mila de dansii...am lacrimi in ochi !
Hotii hotilor !  >:(

Pupezica

@ Ciby : Stiu ca te pricepi si respect opinia ta, dar... nu pot fi deacord cu neputinta autoritatilor. Sa ma explic:

1. Nu este admisibil ca intr-o tara europeana in care in mod normal IARNA NINGE, in anul 2014 sa ai o situatie "greu gestionabila" la 50 cm de zapada asternuti in 2 zile

2. Dezapezirea unui strat gros de zapada (ex: troienele, fuioarele, avalansele...) nu se face cu vola sau cu plugul montat pe masini de gunoi, ci cu FREZA. Nu o spun din experienta, spun din ceea ce am vazut in "tari straine".

3. In Italia, de unde tocmai m-am intors, reuseau sa mentina drumul dezapezit PERMANENET in conditii de viscol si AVALANSE, la o altitudine de peste 2000 m (voi pune in curand si harti). Cum ??? Simplu. Frezele treceau PERMANENT, luau "grosul", apoi urmau plugurile, si tot asa. Dar erau MASINI, nu jucarii portocalii un pic mai mari ca masina mea, stii bine la ce ma refer.

4. Volele erau folosite NUMAI pentru a strange zapada din statiune si pentru a o arunca intr-un fel de parau. "Statiunea" in care am fost, Arabba, este situata la cca 1600 m si era CURATA, in timpul unei ninsori de 2 zile care a asternut nu mai putin de 100 cm de zapada, pe o temperatura de cca -6 - -7*. Numai in acea statiune erau 4 vole de mare capacitate (cupa de 2 T).

5. Fiecare pensiune, hotel, casuta avea FREZA PROPRIE de mici dimensiuni pentru dezapezirea parcarii si pentru taiat poteca / culoare pentru ca oamenii sa poata trece. Cele mai rasarite aveau Bobcat-uri (escavatoare, freze, etc...)

6. Nu este admisibil ca intr-o tara care-si zice civilizata sa nu se poata ajunge din punctul A in punctul B de catre o echipa de interventie. De aceea s-a inventat... SENILA. Mai mult, fara a parea arogant, la pregatirea pe care o am (lasand la o parte lipsa de antrenament), folosind echipament adecvat (ski de tura cu piei de foca sau rachete de zapada, costum Goretex, ochelari ski, etc...) pot ajunge in ORICE SITUATIE care presupune zapada, viscol, etc... in absolut  orice sat inzapezit din Baragan, indiferent cat de mare este zapada si indiferent de viscol sau de temperatura. Doar ca sa dau doua exemple extreme, in Muchia Gardomanului in Fagaras am avut vant de 160 Km/h iar aceasta nu ne-a impiedicat sa o parcurgem alaturi de Dumnezeu sa-l ierte Petcu Razvan. Al doilea exemplu, extrem ce-i drept, cand am urcat Elbrusul am avut - 25 * si vant de peste 100 Km/h la altitudini de peste 5000 m. Iar noi trebuie sa admitem ca "salvatorii" nu pot ajunge... in Baragan ???

Sa inteleg ca nu mai avem trupe de vanatori de munte ??? Am ramas doar cu jandarmii de campie si cu masinile 6 x 6 care se inzapezesc ??? Senile nu mai avem ??? Atunci sa apelam la "taranii din Apuseni"...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

pelicanul

#17
@ Ciby
Normal ca plantarea perdelelor forestiere costa, dar:
- cu cit se reduc costurile pentru deszapezire comparativ cu perdele forestiere si fara, timp de 50 de ani?
- care sint pierderile la nivel national cauzate de blocarea completa a drumurilor nationale si a magistralelor de cale ferata  timp de o saptamina pe an pentru 50 de ani?
- influenta benefica a lizierelor de padure asupra ecologiei (biodiversitate, lupta impotriva secetei si desertificarii) se poate cuantifica?
- daca o dam pe partea cu "se fura, dom'le, n-avem ce face!" atunci am dat-o dracu'! Putem sa plecam toti incotro vedem cu ochii si sa nu mai discutam nimic. Asta am impresia ca intra la categoria "solutii exista, dar nu se vrea!"

cristiantutuianu

Snow Removal In Japan

...
Ciby si eu la fel cu tot respectul zic ca se poate .Sunt studii facute unde cum si cat trebuie .
................................................................................................
Te rog sa imi explici si mie de ce pe 12 si 26 Decembrie la 8-10grade cu plus pe traseul Constanta -Ion Corvin am intalnit 3 trei sararite ....................................cu girofar aprins si deplasandu-se ca melcu ????????????????
Bani aruncati pe GEAM  (fac traseul asta la doua saptamani)
...
Spuneai de utilaje BUUUUN
Sunt firme agreate cu contracte OK .Dar pe langa utilajele pe care le au firmele .Sunt N firme de constructi
care au in dotare utilaje ,da nu au freze OK, De ce in situati de genul acesta nu se apeleaza si la ele contra cost ,la ce pret? La pretul cu ,care orice persoana il poate inchiria

Sti e putin babeste treaba  10 Km de curatat cu un excavator =5 Ore Daca se folosesc X excavatoare pentru cei 10 Km =?????Ore

Cu respect si fara suparare dragi colegi hai sa nu le m-ai cantam in struna trebuie luata atitudine.

Ciby

Pelicane, problema asta trebuie rezolvata la nivel inalt. Noi aici vorbim vorbe. Solutii exista, chiar bune pe termen lung, dar trebuie sa se si doreasca implementarea lor.
Care guvern a tinut cont de legea 71/1995 privind planul de amenajare a teritoriului national, cate drumuri, cai ferate, aeroporturi, etc., au fost puse in functiune si cate erau prevazute acolo?
O data la patru ani avem cate un circ electoral cu promisiuni cat carul si dupa ce se termina ne trezim cu aceleasi vechi probleme, fara rezolvare!
Cat despre ce spune Pupezica cu pretentiile fata de o tara civilizata, se pare ca am uitat ce s-a intamplat in Statele Unite acum cateva saptamani! Si nu cred ca sunt la acelasi nivel cu noi.
Cristiane, odata incheiat un contract, exista obligatii intre parti. Contractantul se obliga sa tina drumul in functiune iar Beneficiarul sa-i plateasca prestatia. Daca primul nu-si indeplineste obligatiile este penalizat, la fel si cu cel de al doilea. Aceste contracte se incadreaza in bugetul anual alocat deszapezirii. Angajarea altor prestatori cu utilaje, in conditiile finantarii din fonduri publice, se face prin proceduri de achizitie publica, conform OUG 34/2006. Pai o procedura din asta dureaza. Singura solutie pe moment este declararea starii de necesitate, sau cum ii mai spune acum si alocarea de fonduri din rezerva la dispozitia guvernului. Ia gandeste-te ce sa discutat acum doi ani, in aceleasi conditii ca acum! S-a declarat vreo stare mai deosebita? Nu! Si nici anul asta, si nici anul viitor, si tot asa! Dar te asigur ca in primavara, inainte de europarlamentare, se vor suplimenta bugetele pe la nu stiu ce primarii, prin alocarea de fonduri din rezerva! Vezi scandalul din decembrie!
De ce se plimba utilajele aiurea? Atata timp cat situatia meteo nu impune iesirea utilajelor la deszapezire si acestea nu au primit ordin de la dipecerat, sunt platite pentru stationare. Daca patronul vrea sa tina motoarele calde, e treaba lui.

Si sa nu credeti ca tin cu ursul, si eu imi doresc sa nu fie nevoie sa se inchida drumurile si sa mearga lucrurile snur in tara asta! Si sunt de acord si cu ultima afirmatie a lui Cristiantutuianu


cristiantutuianu

Citat din: Ciby din Ianuarie 28, 2014, 10:50:51 AM

De ce se plimba utilajele aiurea? Atata timp cat situatia meteo nu impune iesirea utilajelor la deszapezire si acestea nu au primit ordin de la dipecerat, sunt platite pentru stationare. Daca patronul vrea sa tina motoarele calde, e treaba lui.

Ciby am vazut masinile de la Directia Regionala de Drumuri si Poduri Constanta ......nu e firma particulara           
Citat din: Ciby din Ianuarie 28, 2014, 10:50:51 AM

Si sa nu credeti ca tin cu ursul, si eu imi doresc sa nu fie nevoie sa se inchida drumurile si sa mearga lucrurile snur in tara asta!
Eu nu cred ca ti cu ursul .Cat timp it doresti sa mearga lucrurile snur in tara asta!
Cu respect

bradutzu

@Ciby
fara suparare dar nu pot fi de acord cu tine!
progresele sa fac aducand modificari si implementand proiecte si asta se face cu bani ca sa genereze bani pentru ca pana la urma daca investesti intr-un an cateva milioane pe care ii recuperezi in cativa ani dupa care esti pe plus este ok! managementul proiectului a fost inventat de mult! din pacate s-a dovedit ca alesii nostri nu sunt in stare sa gestioneze mai nimic!
daca suntem de acord cu cateva episoade de haos cand vine iarna de ce nu suntem de acord si cu gropile din astfalt, de ce nu suntem de acord si cu lipsaautostrazilor si tot asa! eu nu sunt de acord cu plafonarea si principiul"lasa domle' ca merge si asa"ca asa am ajuns in situatia in care suntem
Sa auzim numai de bine!

Ciby

Bradutzu, (tot imi vine sa-ti spun Cristi, dar apar confuzii) nu ma provoca sa dau din casa! Stiu mai multe decat am spus mai sus si pana la urma nu am facut altceva decat sa prezint o stare de fapt. Legile sunt cum sunt, situatia economica este cum este, sprijinirea cresterii productiei nu exista, etc. etc. etc.! Cum sa facem progrese?
Explicatia la ce ni se intampla ai spus-o singurel: "din pacate s-a dovedit ca alesii nostri nu sunt in stare sa gestioneze mai nimic!"
Noi, eu, tu si ceilalti ce discutam aici, prin efortul nostru individual nu suntem capabili sa punem tara asta in miscare. Este ca si cum am iesi cu lopetile sa deszapezim autostrazile cand vantul sufla si spulbera zapada.
Nu-mi place, dar asta este situatia! Si lucrul cel mai grav este ca nu se intrevede niciun tanar prin clasa politica ce ar putea intrun viitor oarecare sa iasa din tiparul politicului de azi!

bradutzu

aici ai dreptate ca discutia de aici nu duce nicaieri
de fapt ma simt ca Moromete stand la poarta si discutand politica  ;D
ia pune si raspunde si tu pe topicul lui Dany cu plecarea de la Mahmudia in barcuta lui ca ai si tu experienta cat cuprinde si sigur ai facut macar o inconstienta pe Dunare !
Sa auzim numai de bine!

Ciby


stavride

Haideti fete si baieti
Puneti mana pe lopeti!
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

rover.marius


Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

rover.marius

Sa speram ca nu ajungem asa departe cu zapada

Vali

Si totusi, n-a fost prea departe de poza de mai sus :). Asa arata garajul meu dimineata:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau