barca tip catamaran

Creat de dany, Ianuarie 27, 2014, 04:20:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dany

Salut si bine ai venit pe site.Aici ne tutuim fara suparare,caci termenii de politete gen persoana a treia nu-si au locul.Ai sa vezi ce'' bijou''o sa iasa barcuta de la tine[na ,cam dat din casa!.].Mersi de intrebare.Am intrat un pic in magazin sa ma incalzesc caci am o lucrare afara si bineinteles am intrat pe forum si am avut o surpriza extrem de placuta.Pune mana si prezinta-ti barca si motorul ce le ai in dotare ,arata-ti capturile de pastrav si clean de pe somes....baga mare....Citeste cat de mult poti de pe forum si in felul asta ai sa cunosti comunitatea f. bine.Ve-i gasi raspunsuri la multe din intrebarile tale si eventual asteptam sfaturi de la tine.

coldea radu ioan

salut,ai mai lucrat ceva? cum e vremea la voi?

dany

Am mai taiat niste polistiren pt.tuburi si atat.Trebuie sa mai fac rost.La oglinda nu pot lucra in fibra datorita frigului.In paralel am sa incep si lazile.Unde gasesc capace etanse de vizitare,cum si-a luat IONITADY[210CM,parca el le luase de la EPIX,dar nu le gasesc pe site]?


dany

fain...dar nu-mi trebuie!...Fac ca vulpea care nu ajungea la struguri si zicea ca-s acri[20e ???]

dany

#50
Salutari.Am terminat de taiat rondelele de polistiren extrudat[am mai cumparat cateva coli],le-am gaurit pe centru,am bagat prin gauri teva de 13mm pvc,fara de care nu m-as fi descurcat sa fac conturul barcii.A fost nevoie sa tai din mai multe rondele pe diagonala pt. a face curburile dupa barca.Am folosit pt. lipire spuma pt. polistiren ceresit.Am muncit cateva ore bune si am produs doua tomberoane de resturi .Norocul meu a fost ca am avut mare parte din material [moca],caci am facut un calcul si as fi tocat 14 coli de 3cm grosime[250 rondele] si un tub de spuma+teava[175 lei].O sa spuneti ca nu-i mult dar se aduna cheltuielile.Mai am materialul cu care sa-l imbrac[poliplanul rosu] si sa vad ce mai cheltui la lipire si capsele cu gaura+sistem de prindere pe barca.Astea din urma le-am gandit eu,urmeaza sa le mai diger nitel...Daca tot nu pot lucra cu rasina m-am ocupat de carnati ce sa fac... :)Am sa le trag o slefuire sa-i aduc la rotund frumos,fara sa aiba cute caci  la gaurit burghiul cam fugea de unde-l puneam eu[ar fi fost bun un spiral pt.gaurit lemn dar nu am avut  de 13mm si nici n-am avut chef sa-mi fac unul...Asta-i trebusoara de azi si dupa slefuire am sa le arat pe forum PS.Inca mai caut alt material sa acopar polistirenul,am sa incerc si la haine la kg.Am vazut odata un fas gros si atunci nu-mi trebuia....mai caut

cristiantutuianu

Si poze ???? de ce nu ai facut?

dany

Am slefuit azi carnatii...au iesit super,maine am sa le fac poze.Am ce am eu cu poliplanul asta,si asta pt.ca deja il am...daca a-ti inteles ce vreau sa spun.In vederea lipirii la cald al poliplanului am cautat o metoda prin care sa protejez polistirenul si am gasit tesatura  din fibre ceramice,o izolatie termica non azbest la EMSAI INDUSTRIAL .I-am gasit acum pe net si la prima vedere cica dau si la metru[l=1m,gros de 2sau 3mm].Ma gandeam ca dupa croirea materialului sa tai niste fasii din fibra ceramica cu care sa protejez polistirenul fixandu-l de acesta.Intrebarea e cu ce sa lipesc fibra ceramica de polistiren?Fasiile le lipesc in zonele unde se v-a lipi poliplanul ,sau le capsez..Daca lipesc cu silicon,oare v-a fi afectat ?  Ar trebui sa NU ,tinand cont ca tesatura este izolatoare de caldura si astfel ar afecta si polistirenul ,rezulta ca tesatura nu-si face treaba?!Care din voi a mai lucrat cu asa ceva??  ps.pot sa gasesc si la magazinele cu mat. de constructie tip dedeman,practiker,baumax[astea sunt la mine in oras]?

dany

Intre timp am gasit la BANDATECH banda din fibre ceramice adeziva.Astept ziua de luni pt. a-i contacta

dany

#54
M-am lamurit cu poliplanul...adica nu.Ramane fasul,croit si cusut,capsat Iata pozele ;

iulian_cioclin

#55
Bravo Dany, treaba buna, zici ca este rib. Daca tot ai inaltat bordajul cu acest colac... cred ca etansezi cumva colacul de corpul barcii, Ma gandesc daca e sa iti bata valul sa nu intre apa printre colac si barca. Daca rigidizezi oglinda, cred ca poti sa pui si motor mai mare de 4 cp.
Succes in continuare!

dany

Vezi  iuliane ca la mine treaba capata contur,tu cum stai?De fapt tu stai bine mersi dupa ultima poza pe care ai postat-o ;)cea cu salaul fireste..Ii scoti ca din joben,....hocus pocus si gata!  Apropo de tigaia mea.Am primit sfaturi de aici din zona cum ca poate ar fi mai bine sa pun carnatii astia sub chederul de cauciuc care uneste cele doua corpuri ale barcii,atunci chiar v-a fi ca un rib,cu toate ca nici cu trei in barca[vorba vine]apa nu v-a ajunge la carnati[de azi inainte le spun flotoare :)],la rib flotoarele au contact cu apa...La walker bay flotoarele sunt sub nivelul copastiei .Ei ce zice-ti?

iulian_cioclin

#57
La mine treaba-i buna, mi-am schimbat sonarul... mi-am pregatit barca... numai ca mi-am vandut motorul si vad ca nu imi mai cade pe mana unul asa cum vreau eu (las ca mere si la vasla).

Cu privire la flotoare nu stiu ce sa zic... ma gandesc daca tot nu au contact cu apa, te vor ajuta doar pe val... flotabilitatea se va mari doar in contactul lor cu apa, pusi in dreptul chederului iti maresc bordajul... dar ii las pe altii mai experimentati sa isi dea cu parerea.

Mihaif99

#58
Urmaresc acest topic cu interes. Cred ca mi-ar fi placut si mie o barcuta similara ca sa ma joc cu ea.

Parerea mea este ca acele flotoare sunt o imbunatatire adusa barcii. Lasand la o parte montarea care trebuie sa fie solida, intrebarea apropos de pozitionare e urmatoarea:

Vrei sa inalti copastia sau nu ?

Eu zic ca trebuie sa decizi in functie de unde vrei sa  folosesti barcuta:
Lacuri medii si ape adapostite: monteaza sub cheder.
Lacuri mari, delta, monteaza deasupra chederului. 

Eu personal as monta SUB cheder, pentru ca pun piciorul pe marginea barcii destul de des, si in general m-ar incomoda in flolosirea barcii. De asemenea ar limita inclinarea, Iar in cazul unei barci pline cu apa
(in caz ca ai dop pe pupa - care se poate intala usor) ar tine barca destul de sus, la fel ca o pneunatica. In cazul unui astfel de eveniment nefericit, daca baloanele sunt montate mai jos, ai avea de dat relativ mai putina apa afara.

Si o observatie acum dupa fapt (deh, e mult mai usor cand vezi lucrul gata facut):
Daca le vei monta sub nivelul copastiei, poate ar fi trebuit sa ai o parte plata pe discuri, acolo unde vin in contact cu copastia. Sa tai o coarda de cerc, sau sa fi dat initial pieselor din polistiren o forma care sa se imbine armonios cu copastia. Mai ales daca ai fi avut intentia sa imbraci "colacul" in fibra. De fapt piesele de polistiren puteau fi si dreptunghiuri.  Sa nici nu te gandesgti ca te critic. Asa cum zic, e mai usor sa vorbesti dupa ce vazi un model. Asta e rolul prototipurilor.

dany

I-mi place Mihai ca ai numit tigaia mea ''PROTOTIP'' :) Flotoarele le voi monta deasupra chederului[asa cum sunt in poza],fara a-i da posibilitatea apei sa patrunda'' printre'',tocmai pt. iesirile in delta pe care le voi face sigur fara doar si poate .Nu mai vorbesc de iesirile de pe siret[nervos peste masura  cateodata].Azi am terminat cu fixarea placii motorului si intarirea oglinzii cu stratimat400gr /m2+2.5 kg rasina.Era f,subtire turnata si placa motorului fusese din osb imbracata in fibra si era putreda.Am gasit stratificat de  mesteacan,si mi-a iesit ''beton''.Am o oglinda care in caz de nebuneala ar suporta si-un10cp,dar n-o sa fie cazul[oare?]Daca m-apuca aroganta -i montez trim-taburile ,care sunt deja trasate,[mai trebuiesc sudate]care au fost pregatite pt. alta barca,si tin-te bine Daniele!!!.Am pe cineva care are un 9,8cp si cred ca am s-o probez macar,asa de curiozitate.Deocamdata sa ies cu 4,singur si apoi cu doi si o sa vad dupa ce-mi mai turuie prin cap :D   Acum s-a mai ingreunat cu 4kg [ce-am facut eu la oglinda]+flotoarele 5-6 kg la gata si uite 10kg in plus .Lazile fixe ies din discutie si vor fi lazi de scule de pescuit si lazi de scule universale,legate sub banchete din bord in bord cu cate o coarda elastica daca si cand v-a fi nevoie.Nu am asa putere instalata sa se plimbe prin barca.Poze am sa pun cand vor fi si flotoarele gata,barca spalata[ca-i cam murdara saracuta-gelcoatul este cam gri murdar ]O.solutie de spalare?   Nu ma trimite-ti la produse extra specializate! poate sunt si altele mai la indemana...SALUT!