barca tip catamaran

Creat de dany, Ianuarie 27, 2014, 04:20:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dany

Asa este Mihai.Am postat aceasta intamplare tocmai pt. a fi un exemplu ''CUM NU SE FACE''!!!Cu natura nu te joci,si sunt sigur ca exista multi nesabuiti si prea curajosi care vor avea ceva de invatat din asta.Deja la baieti le-am impus anumite conditii de participare la asemenea ''expeditii''.Fara suparare!!!!Flotoarele sunt montate si eu mi-am pus deja vesta sub bordul prova sa nu lipseasca niciodata,si o funie[15m] de care am legat un bidon rigid alb de 5l.Am montat in zona pupa pe unde am luat valurile in barca un sort de cauciuc panzat si acum am inaltimea la pupa de 60cm,fiind cam la acelasi nivel cu flotoarele .O sa pun poze curand

dany

Am iesit cu barca pe lacul din apropiere la o partida de pescuit.Peste putin,imprastiat,diferite specii.Total dezamagit  :'( Cand sa ies de pe lac ,''custodele''lacului,caci acum avem si din asta,mai nou si anume cei de la'' centrul regional ecologic'' ma ia la intrebari ce caut pe lac cu barca ,caci este interzis!!!! DE CAND???? IN BAZA CAREI LEGI????   ...Zona protejata ecologic,mi se raspunde sec fara multe explicatii.Nu pot povesti discutia pe care am avut-o caci sunt extrem de indignat,caci am platit permis la AJVPS,la CRE ,card ANPA  am[92+60]lei si sa stau sa ma uit la barca.... >:( >:(Au sapat santuri ,bariere,au adus din demolari munti de betoane care urmeaza sa-i aseze cine stie unde,au plantat crengi legate cu bolovani prin apa,cica sa tina pestele :o,dar in care i-ti lasi monturile sau artificialele.Cand am platit nu au spus nimic,nici afisat undeva regulamentul cel nou....ii doare-n......ma abtin sa zic altceva.Mai nou seful CRE-ului este consilier la primarie numit de curand.Nu stiu ce temei legal au,dar am sa continui sa ies....Am intrat pe site-ul lor[nu stiu sa va dau linkul ] al CRE  BACAU ,si spun ei acolo de pastrarea unui mediu curat,bla bla bla ,de alte taxe de platit custodelui...care daca vrea ti-o accepta in limita nu stiu caror reguli.Ma doare capul numai cand ma gandesc.Ma bate un gand prost,dar mai astept sa vad cum rezolv sa am o discutie civilizata cu ei,caci la prima discutie m-am aprins asa de tare si tipul s-a carat repede[mai bine,caci faceam o belea,eram o bomba cu ceasul defect]Acum cand am terminat barca,cu flotoarele fixate,pregatita pt.pescuit,astia mi-o trag in freza.Raman [momentan]celelalte lacuri de pe siret, dar acolo nu mai ai loc de electricieni.Ies de trei ori pe zi cu instalatiile lor criminale fara jena si fara frica  si nu mai dai de peste,si cand dai vin electricienii peste tine.Eu nu am patit asta dar povestesc baietii care ies mai des.TARA LUI PESTE PRAJIT[si la propriu si la figurat]

acig

#77
Salut Dani si multe felicitari pentru ce ai facut!!!
In Constanta anul acesta am o belea legata de lansarea barci in Portul Tomis,port care dupa cum sti este  total sub control. Pentru cine nu stie uite aici:
http://www.directproprietar.ro/Cum-a-fost-aANEXAT-cea-mai-important-zon-din-Constana--Portul-Tomis--nc-o-AFACERE
Noi suntem o asociatie de pescari sportivi in care am revenit dupa ce a trecut primul tunami al primariei care ne-a desfiintat amenajarile si a distrus lumea fabuloasa a acestui colt de oras;Pe scurt dupa ce a trecut prohibitia din luna mai, din 40 de ambarcatiuni care erau acceptate la apa pe langa cheu (ca asa au gasit ei la preluare) incepand de acum vor fi numai 25 ramanand pe afara alte 15 printre care si eu.Acestia sa treaca la ponton unde au apa ,curent electric si platesc 124Eu/luna.M-a prins cu barca pe mal si tot astept;Alta posibilitate pentru cei cu aceasta categorie de barci nu mai exista pana la Costinesti unde intalnim alta grupare!!!!Asa ca localnicii daca vor sa aiba o ambarcatiune  cat de mica vor plati o taxa de stationare pentru o suprafata de min.20 mp luciu apa la ponton,adica cam cat 3 lotci obisnuite aflate bord in bord.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

dany

Salut Acig,si-ti doresc rezolvarea problemelor cat mai repede si convenabil.Un aspect care la prima vedere e fara importanta,dar l-am sesizat din cauza mirosului :o.Sparturile de betoane sunt de fapt niste tuburi de canalizare dezafectate de pe undeva si cu toata grija'' ecologizarii zonei''s-a intrebat cineva ce au transportat tuburile alea de canalizare?Cine stie de la ce fabrica demolata provin si ce chimicale contin rezidurile de pe ele,sau le spala ploaia care apropo continua sa cada?!Au fost ele analizate sau nu?Pot sa contina chimicale sau mai stiu eu ce azbociment care  este considerat cancerigen?Se caca pe ei cu protectia mediului,rusine sa le fie.....

dany

Am iesit pe lacul Galbeni pe Siret 3 persoane la pescuit din barca la varga[bolo],ce-a avut fiecare.Pe la 10 s-a starnit un vant baban ce tine si azi, si ne-a durut exact in cot ;D.Ne-a stricat ziua de pescuit ,nu si starea de spirit,caci am prelungit plimbarea pe lac sa le fac in ciuda valurilor.Am dus baietii la mal,am lasat toate bagajele si m-am avantat singur intr-o tura...OHO...!!!!!! Barca se cam apupeaza si primeam valurile in prova cu lovituri.Ar fi trebuit sa modific trimul dar deja ajunsesem in apropiere de mal,unde erau pescari si-mi umpleau frigiderul de carne >:(Ramane sa o mai probez si cu alta ocazie si dupa voi vedea posibilitatea montarii unor trimtaburi la care lucrez acum.

rexsailor

Citat din: Rumpi din Iunie 02, 2014, 12:15:56 AM
Is faine flotoarele. De calculat n-ai calculat bine, e 0,4396 m3 per flotor, deci 0,8792 metrii cubi per total. Scazi 20kg greutatea proprie tot iese ca suporta 859,2 kg pana le bagi sub apa complet. Cred ca factorul de siguranta al barcii a crescut exponential.
:o

Pe vremea mea se facea asa:
L = 350 cm = 3,5 m
D = 20 cm inseamna R = 10 cm = 0,1 m; asta la patrat face  0,01, deci
V = 3,14 x 0,01 x 3,5 = 0, 1099 metri cubi, adica 109,9 litri pe bucata...
pentru un volum de 0,4396, daca socotesti invers, rezulta R = 20 cm =0,2 m ceea ce este  din alt film....
Da' poate dupa schimbarea diversilor ministri la educatie, s-or fi schimbat si formulele...! :)
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

Rumpi


corect, mea culpa, am socotit cu diametrul in loc de radius.

dany

Multumesc baietilor,care au citit si mai le au si cu geometria.Mie mi-a iesit de 10 ori mai mult :o si acum am luat-o pe coaja  :)Deci sa zicem ca acesta este volumul corect,si am ''200 kg ''care in caz de rasturnare vor sustine barca pe linia de plutire,nu mai lasa valurile sa -mi sara in barca,caci copastia la cuplul maestru are 60 in loc de 45 ,si latimea de 172 ,la'' viraje ''stranse este mult mai stabila,cu motorul de 4 cp :) dar o sa-l vedem cu 10!!! si atunci....Am sa o mai probez de unul singur si sa-i  urmaresc comportarea,dar pana atunci mai astept si vin cu impresii.A naibii,la ''ochiometru''mi se pare volumul mai mare... Ma faceti sa bag diluant inauntru, sa scot mizeria, dupa care sa bag apa full dupa care scoasa si masurata ;),...matematica masii....Scuze si luati-o ca un pamflet

rexsailor

Citat din: dany din Iunie 30, 2014, 07:36:15 PM
.A naibii,la ''ochiometru''mi se pare volumul mai mare... Ma faceti sa bag diluant inauntru, sa scot mizeria, dupa care sa bag apa full dupa care scoasa si masurata ;),...matematica masii....Scuze si luati-o ca un pamflet

nu trebuie diluant... ???
un bidon de 5 litri de apa ( izvoru', dorna) are 15 cm diametru si cam 25 cm inaltime ( ma refer la coloana de lichid, care are cu vreo 3 - 4 cm mai mult dar avem con, asa ca pentru usurinta calculului luam 25 cm )...daca ar avea 20 cm diametru, pentru 25 cm coloana de apa am avea cam 7 litri...350 cm/25 cm=14 bidoane, 14x7 = 98 litri, ceea ce, ochiometric, corespunde... :)
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

dany

Ai perfecta dreptate.Initial calculul meu facut pe o hartiuta mi-a dat ca si tie ,dar dorinta mea de a fi mai mari,probabil ,m-a facut sa ma'' corectez''si sa mut virgula spre dreapta .Am gresit si scuze pt.deranjul creat.Nu voi fi bun de profesor,nici nu am fost vreodata....de mate....

dany

Am facut o pescuiala pe lacul SASCUT cu barcuta.Echipamentul exclusiv de pescuit cu lansete de fund,scurte,pana in 2,8m cu varf de fibra[v-am spus in alt topic ca am ''tunat''niste lansete de spining greu si le-am transformat in pescuit stationar]Lucreaza excelent varfurile si inelele suplimentare pe care le-am matisat pe varf si tronsonul 2 .Au iesit ca federele cele cu pretentii. ;)Scoteam platicile la juma de kil peste copastia barcii nemaifolosind minciocul.L-am folosit la cativa salai la kil care erau mai nervosi.Ce trebuie sa spun este ca folosesc inaintas textil de 10-12m,pt. a evita taieturile in scoica sau piatra,cioata.Am stat in barca de la ora 14[luni] pana marti la 14.Am prins salau si platica.Am incercat si crapul si somnul dar din pacate nimic.Crapul depune icrele si acum,caci l-am vazut frecandu-se pe la buruiana.L-au zapacit si intarziat temperaturile astea ....si mancare nu-i trebuie acum.Somnul e zapacit rau.Spun unii ca l-au zapacit curentarile frecvente la care este supus prin gropanele lui.Astia care folosesc metoda asta de braconaj cunosc lacul ca pe propria barca[buzunar].Ce mi-a placut a fost faptul ca la ora 4 dimineata am auzit un motor de barca la mal si nu dupa mult timp au aparut doi insi inarmati ce efectuau control din partea AJVPS-ului.Barca rapida,inarmati,respectuosi cu cei ca mine si sper neiertatori cu cei din afara legii .I-am revazut intorcandu-se la mal dupa cateva ore,nu stiu cu ce rezultate,dar au stat destul,poate au gasit ceva plase >:(si ;D...Am mers ceva cu barcuta singur,cu echipamentul,ca boierul pe mosie.Am fixat directia si acceleratia cam la 75 la suta si efectiv ma plimbam de la pupa la prova in picioare ,fara sa-mi pese.M-am asezat pe balustrada la tribord si la babord si faceam ca barca sa vireze un pic .E STABILA ,data naibii,am accelerat la maxim si am virat brusc...splenid...stropii de apa  se opreau in flotoare.Resimt lipsa tehnologiei,pt. a ma filma si a posta cum se cuvine imagini cum au facut-o altii,dar...altadata poate.

ionitzady

bv Dany , ma bucur pt tine , stiu ca esti putin supi pe mine , dar datorita mediului inconjurator inca nu am putut sa ma tin de promisiune . Sa auzim numai de bine .

dany

Am prins gustul vitezei :D,sanchi cu 4 cp...SI iata o intrebare :Ce motorizare crede-ti ca i s-ar potrivi acum cu flotoarele montate ,intarita la oglinda si nu numai,cu balustrade care zic ca a mai rigidizat-o clar.Noile dimensiuni:L=3,50m;l=1,70,h=60 si gr=80kg.Si sa va reamintesc cum arata[pe-aproape]:

dany

#88
Acum flotoarele sunt fixate cu niste coliere de teava inox si lipite cu poliplan de corpul barcii.M-ar interesa parerile voastre in privinta motorizarii,caci am ochit eu ceva de 10cp in 2 t,dar m-as gandi si la altceva[oricum  l-as proba intai].Mot.sa fie cu comanda la maner,cizma medie sau lunga[acum e lunga dar pot modifica oglinda eventual] si inca ceva ,i-mi trebuie pt. cand merg singur cu putin bagaj[cu asta de 4]barca se apupeaza si daca as conduce de mai spre prova se aseaza altfel pe apa.Ar mai fi solutia unor trim taburi,dar am inteles ca nu e chiar viabila.Hai mai baieti,ca se poate...,mainile sus si raspunde-ti la lectie ;)Multumesc!PS. M-am uitat acum pe forum la o alta discutie despre trim taburi deschisa  mai demult[''barca de pescuiala si dezmat''] si cred ca am sa le termin de confectionat,caci mai am de pus suruburile reglabile sau pistoanele,sa vad....

Vali

Salut Dany, barca e prea mica sa-ti bati capul cu tab-uri etc. Incearca un 8 sau mai bine 10 cai, fa rost sau confectioneaza-ti singur un prelungitor de maner, si da-i bataie ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau