Suzuki DT 25

Creat de kimi, Ianuarie 29, 2014, 09:12:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kimi

Citat din: teo pes din Iulie 24, 2014, 10:12:56 PM
in motorul tau exista si ,, electronica" sau ,,centralina" , daca este n mintile ei ai verificat? , la debitul sau injectia de ulei?

Amn verificat doar bobinele de aprindere ( dau scanteie ) , cum se verifica unitatea ?

Fritz

daca ai scanteie la toate bujiile nu ai ce verifica la unitate ..Ai aprinerea  buna.

kimi

Pana la urma am rezolvat cu lipsa de putere , am gasit ceva care bloca partial furtunasul de alimentare intre carb. 2 si 3 , am schimbat si bujiile si puterea a revenit !
Faza naspa e ca in momentul in care am vrut sa ma folosesc de ea , s-a auzit un zgomot dubios , motorul s-a oprit , iar dupa o examinare fugara ,  am vazut ca a crapat carterul , banauiesc ca i se trage de la zgomotul ala de biela de care v-am povestit .
Asa ca pt. restul sezonului cred ca sunt tras la mal .  :'(  :'(  :'(
Are cineva de langa Arad un cap motor fara carburatoare , tipul vrea 200 euro , trebuie sa ma gandesc bine daca are rost sa negociez cu el , sau il pun si eu la vanzare pt. piese .  :-\
Daca nu , bani in pusculita si caut ceva in 4 timpi pt. sez urmator .

Fritz

#48
Destul de trist se prezinta situatia...Carter crapat inseamna si ambielaj descentrat ...si probabil piston spart.
Alt cap motor sau alt motor...

ionitzady

 200 e ? Capul complet sau numai blocul motor?

kimi


ionitzady

pare k kimi , capul ar fi complet cu pompa de ulei si bla bla asa ca eu vad urmatoarea situatie :
1 trebuie sa-i explici omului ca daca nu-ti vinde capul la un pret bun , atunci vei interveni pe piata cu accelasi produs , dar cu preturi mult mai mici .
2 daca ti-l vinde tie si tu il vei vinde pe a tau el cand va mai scoate un ban , si asa lew are de cel putin 1 an si ... 

treaba este simpla

kimi

Faza naspa e ca nu stiu in ce stare e , si nici nu pot sa-l verific decat dupa montaj .
A mai colaborat cineva cu motowizard asta din Arad ? O fi de incredere ? Am impresia ca tipul e destul de cunoscut printre barcagii .
Motorul l-am luat de la panzelesus de pe pescuitul.ro , alias remus de pe mercador , alias remuss_vip de pe probarca , care mi-a garantat ca e in regula , bla , bla , bla , si ca atata timp cat nu lovesc cizma , motorul nu o sa-mi faca nici o problema .
Deci o bila neagra pt. tip .

mbro

pe cel din Arad (Pecica?) il cheama Fabian Arpad?

Daca da, noi am colaborat destul de mult cu el si n-am avut niciodata probleme.

Multa bafta cu reparatia!
Distribuitor national de elice barca si piese pentru motoarele de barca.

kimi

Citat din: mbro din August 12, 2014, 04:37:15 PM
n-am avut niciodata probleme.
Te referi la el ca si furnizor ori cumparator ?
De cumparator l-am avut si eu , omul a luat de la un prieten de-al meu un Johnson BRP de 15 cai , trimis pe curier si fara multe discutii .

kimi

Mda , o bila neagra pt. tip . Nu l-a demontat el degeaba , primul cilindru de jos se ineaca cu , .... apa !!! Probleme de bloc , chiulasa , etc si la asta !
Anul asta a fost total compromis .  :'(

ionitzady

kimi ???  vrei sa zici ca ai achizitionat capul motor si a fost pacaleala ????  trebuie sa fi mai explicit si daca am inteles bine ca nu este bun nu ai incercat returnare ???

eu am vandut un ambelaj de yami 2 t , i-am garantat ca este k si la demontare omu a constatat ca are ciupituri pe cimentaj la o biela .... omu m-a sunat mi-a explicat si l-am primit inapoi ( nici eu nu am stiut si nu se vedea ce este sub biela ).Asta este  :-[

Fritz

 E posibil sa fie garnitura de chiuloasa la cilindrul de jos perforata...Oricum nu-i placut sa cumperi ceva ca functional si sa constati contrariul.

ionitzady

garnitura de chiuloasa 150 ron la Galati super meseriasi , am facut-o eu acum ... anul trecut.

kimi

Citat din: ionitzady din Septembrie 10, 2014, 09:37:29 AM
kimi ???  vrei sa zici ca ai achizitionat capul motor si a fost pacaleala ????  trebuie sa fi mai explicit si daca am inteles bine ca nu este bun nu ai incercat returnare ???
Am primit capul , l-am montat pe motor , 15 min in ralanti cu castile - OK , apoi proba pe apa - NOK , motorul nu se tura in sarcina , apoi nu a mai stat nici in ralanti .
Verificat - apa la primul cilindru , l-am dezasamblat si pe asta ( de asta nu-l mai sun pe tip pt. retur ) , am gasit 2 simeringuri din partea de jos care erau praf ( pe acolo cred ca intra si apa ) , + cilindri cu zgarieturi marisoare + lipsa termostat + se vede ca motorul asta a mai fost carpit .
Am incercat sa schimb cilindri care sunt buni de pe blocul meu dar nu merge , nu se pot scoate , cica asa e la bloc de aluminiu si cilindri de otel .
O sa incerc sa schimb simeringurile , garnitura de chiulasa am gasit la 170 lei piesa originala Suzuki si o sa masor cilindri , daca sunt inca in cota standard o sa incerc sa alezez + honuiesc o sutime - doua ( atat scrie in manualul de reparatii ) .