Iarna si cafeaua

Creat de Constantin, Februarie 07, 2014, 12:42:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Constantin

Iarna si cafeaua la Istambul
Episodul I

   Ce face omul iarna? De ce sa stau în Constanta, iarna? Intrebari care ma chinuie de multa vreme, jurandu-mi, de fiecare data, ca asta va fi ultima iarna aici, ca de la anul voi trece balta din nou inspre toamna. Stiu cum e în Caraibe iarna si stiu ca e bine. Acum, aici la Constanta, nu e bine. Nu-mi gasesc locul, nu-mi vine nici macar sa scriu. Ma duc la birou din inertie, ma mai uit pe Facebook, mai citesc ce scriu altii, dar nu sunt eu. Noroc cu firma, ca-mi mai ocupa timpul. Pe la inceput de ianuarie, visand la Caraibe, mi-am amintit de Dorin, care plecase în Sicilia, de Revelion. Socotesc eu datele si cand calculez ca trebuie sa fi revenit, il sun. Raspunde, dar nu în felul în care eram obisnuit, ci usor retinut, parca banuitor
Citeste mai departe aici:
http://www.scoala-nautica.ro/iarna-si-cafeaua-la-istambul-prima-parte/

acig

Frumos!
Asteptam continuarea sa aflam si cum a fost cafeaua,nu?
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

bradutzu

in principiu asa ar fi frumos!
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

Doomnule .........cat  am citit  am fost TELEPORTAT ....am simtit vantul si stropi de apa ...ma uitam cu atentie la ce face cine era de cart  .....imi parea rau ca nu am aruncat un ochi si eu pe harta.  Parca auzeam Marhaba Efende   ...Abe ....
Doame -ajuta  am ajuns cu bine..................Noroc  ...apare Ene pe la  gene ...leganat usooor ..am inceput sa visez .Visam ca sunt la mine acasa,...........
Imi scutur capul si dau cu mana pe fata .....la naiba nu visez ....sunt acasa
Asta am simtit cand am citit........imi pare rau ca a fost putin..   :'(

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Februarie 07, 2014, 07:57:27 PM
Doomnule .........cat  am citit  am fost TELEPORTAT ....am simtit vantul si stropi de apa ...ma uitam cu atentie la ce face cine era de cart  .....imi parea rau ca nu am aruncat un ochi si eu pe harta.  Parca auzeam Marhaba Efende   ...Abe ....
Doame -ajuta  am ajuns cu bine..................Noroc  ...apare Ene pe la  gene ...leganat usooor ..am inceput sa visez .Visam ca sunt la mine acasa,...........
Imi scutur capul si dau cu mana pe fata .....la naiba nu visez ....sunt acasa
Asta am simtit cand am citit........imi pare rau ca a fost putin..   :'(

Stai frumusel, ca mai este ! :)
Eu am citit si povestea mai lirica vazuta prin ochii unui prieten din echipaj si povestea mai tehnica a lui Constantin.
Iar senzatiile mele au fost foarte apropiate de ale tale. :)

Un lucru frumos si iesit din comun pana acum, este ca o barca romaneasca a plecat si in toiul iernii intr-un pasaj, de placerea navigatiei.
De cand il stiu, Constantin a facut mereu cate ceva iesit din comun. Cum ar fi cele 8000 de mile parcurse singur in Pacific .
Nu va luati dupa barba lui cu fire albe, ca-i o pacaleala: sub ea e un tinerel sprintar cu idei nastrusnice ! :)

Constantin

@Florio, nu este nimic iesit din comun! ASTA este normalul! Si ceva ce sigur te va interesa: Vom pleca din nou, in aprilie, tot acolo. Si mai la vara, vom merge cu doua nave de 9-10 metri, in tandem (Bananec Blues si Follow Me). Vii si tu?Este cazul sa rupem credinta ca pe Marea Neagra nu exista target. Drumul ar fi direct Istambul, fara escala, iar la inapoiere sa ne oprim in doua, trei porturi bulgaresti. Cam 10 zile, cu totul.
Din pacate, Kiru nu va fi cu noi, asa ca nu stiu cine ne va povesti cum a fost, astfel incat si cei care au participat sa astepte cu sufletul la gura si ochii pe ceas episodul urmator :D