ajutor gratar barca

Creat de Dragos, Februarie 09, 2014, 08:43:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Dragos

am un gratar pentru barca(este exceptional),dar am o problema cu suportul de lanseta.o sa pun niste foto pentru exemplificare.normal,trebuie sa intre in suportul de lanseta,dar nu intra bine.nu stiu ce ar trebui sa i fac.ma gandeam la o reductie.

Dragos

si am gasit pe net o masuta care mi place mult,e utila.ce parere aveti?

cristiantutuianu

Citat din: Dragos din Februarie 09, 2014, 08:43:32 PM
am un gratar pentru barca(este exceptional),dar am o problema cu suportul de lanseta.o sa pun niste foto pentru exemplificare.normal,trebuie sa intre in suportul de lanseta,dar nu intra bine.nu stiu ce ar trebui sa i fac.ma gandeam la o reductie.
Salut Dragos
Suporturile de lanseta sunt  standard ???? Diametrul interior si adincime ?Poate asta ar fi una din problemele pentru care nu se pupa intre ele .In prima imagine apare un medalion care arata mecanismul prin care se fixeaza (strange )in suportul de lanseta.Verifica diametrul exterior si compara cu diametrul interior la suport  :)
Masuta e simpatica si merge foarte usor facuta in regim homemade ,eu consider ca este utila , cred ca devine minunata daca e facuta la dimensiuni care sa permita depozitarea ei pe barca fara sa incurce.

Dragos

Suportul e standard,dar probabil gratarul nu este.este american si probabil de aici nepotrivirea. Am vorbit cu modi si ma ajuta el cu suportul si masuta.

cristiantutuianu

#4
Citat din: Dragos din Februarie 10, 2014, 06:41:11 PM
Suportul e standard,dar probabil gratarul nu este.este american si probabil de aici nepotrivirea. Am vorbit cu modi si ma ajuta el cu suportul si masuta.

Salut
Grataru ... e de vina american facut special pentru berbeque..nu pentru mici si ceafa de porc  ;D ;D ;D  .Masuta e chiar utila ...cum am spus  e utila  merge si supot pentru un gratar homemade   sau de gata ...am vazut ceva pliabil care  e foarte OK pentru luat pe barca pentru ca ocupa putin spatiu.

Intersect

Salut Dragos,gratarul l-ai cumparat de la noi?Am gasit si eu ceva asemanator pe Amazon si mi-as lua si eu unul.
Il ai pe gaz sau pe carbuni?Isi face treaba?Esti multumit de el?
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#6
Citat din: Dragos din Februarie 10, 2014, 06:41:11 PM
Suportul e standard,dar probabil gratarul nu este.este american si probabil de aici nepotrivirea. Am vorbit cu modi si ma ajuta el cu suportul si masuta.

Partea aia "tata" care intra in suportul de lanseta "mama"  pare reglabila, adica daca ii dai niste ture la reglare isi mareste diametrul. Nici asa nu se poatriveste?  Sa inteleg ca este prea larga partea "mama"  pentru "tata" american ? poate pui un segment de camera de bicicleta peste "tata" si se rezolva.  ;)

Masuta aia e foarte misto. ma gandesc sa ma duc in garaj sa imi fac si eu una

modi

Citat din: Dragos din Februarie 10, 2014, 06:41:11 PM
Suportul e standard,dar probabil gratarul nu este.este american si probabil de aici nepotrivirea. Am vorbit cu modi si ma ajuta el cu suportul si masuta.

Sunt facute .

L-am rugat pe Dragos sa posteze niscaiva poze cu ele , dar el a ales ca acestea sa fie facute la prima iesire cu ele pe apa , si nu acum .

Adaptorul-priza pentru piciorul gratarului , cel de-ar trebui sa se potriveasca pe suportul de lanseta mai are , ipotetic - nevoie de-o piesa de fixare ( anti stanga-dreapta ) , iar masuta de copastie aduce flagrant aminte de-o lopata de zapada . Este lucrata din Comagel de 10 mm , parapetata cu oaresce piese de Comatex de 10 mm .

Asteptati pozele ........

Dragos

Citat din: Intersect din Martie 14, 2014, 07:34:48 PM
Salut Dragos,gratarul l-ai cumparat de la noi?Am gasit si eu ceva asemanator pe Amazon si mi-as lua si eu unul.
Il ai pe gaz sau pe carbuni?Isi face treaba?Esti multumit de el?
Gratarul l am cumparat acum cativa ani de la un targ nautic,si este modelul pe carbuni.este extraordinar,cu o mana de carbuni se face mancare pentru o trupa de baieti hamesiti....este de departe cel mai bun gratar pe care l am vazut.

Dragos

Citat din: Mihaif99 din Martie 14, 2014, 07:50:35 PM
Citat din: Dragos din Februarie 10, 2014, 06:41:11 PM
Suportul e standard,dar probabil gratarul nu este.este american si probabil de aici nepotrivirea. Am vorbit cu modi si ma ajuta el cu suportul si masuta.

Partea aia "tata" care intra in suportul de lanseta "mama"  pare reglabila, adica daca ii dai niste ture la reglare isi mareste diametrul. Nici asa nu se poatriveste?  Sa inteleg ca este prea larga partea "mama"  pentru "tata" american ? poate pui un segment de camera de bicicleta peste "tata" si se rezolva.  ;)

Masuta aia e foarte misto. ma gandesc sa ma duc in garaj sa imi fac si eu una
Era simplu asa.cred ce n ai inteles.partea "tata" este prea mare pentru partea "mama"

Intersect

 :D :D :D Imi iau,imi iau,imi iau abia astept.Cat ai dat pe el?Am vazut ca se vinde in jur de  150 usd.
Born to fish,forced to work!!!

Dragos

Citat din: modi din Martie 14, 2014, 10:09:19 PM
Citat din: Dragos din Februarie 10, 2014, 06:41:11 PM
Suportul e standard,dar probabil gratarul nu este.este american si probabil de aici nepotrivirea. Am vorbit cu modi si ma ajuta el cu suportul si masuta.

Sunt facute .

L-am rugat pe Dragos sa posteze niscaiva poze cu ele , dar el a ales ca acestea sa fie facute la prima iesire cu ele pe apa , si nu acum .

Adaptorul-priza pentru piciorul gratarului , cel de-ar trebui sa se potriveasca pe suportul de lanseta mai are , ipotetic - nevoie de-o piesa de fixare ( anti stanga-dreapta ) , iar masuta de copastie aduce flagrant aminte de-o lopata de zapada . Este lucrata din Comagel de 10 mm , parapetata cu oaresce piese de Comatex de 10 mm .

Asteptati pozele ........
Sper sa pot face o iesire in jur de 20 martie si o sa fac si poze.asa nu ti spun nimic,dar puse pe barca parca e altceva.multumesc Modi,inca odata!

Dragos

poze cu masuta.multumiri Modi!!!este extraordinar de utila

modi

Mersi si eu , Dragos !

Ma bucur mult ca , fara a avea barca langa mine , am reusit sa construiesc ceea ce aveai nevoie .

Sa-ti fie de bine , sa te folosesti sanatos de masuta aia !

Cele bune ! Si promit ca la prima ocazie cand voi putea gati ceva pe puntea ta , asa cum evocai candva referintele de le am in gastronomie prin cercuri si cunostiinte comune , am sa "uzez" masuta asta inspre atingerea unor adevarate delicii culinare !

Sa traiesti !  ;)

Dragos

O iau ca pe o promisiune...