probleme oglinda

Creat de bbl81, Martie 24, 2014, 04:30:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: bbl81 din Iulie 17, 2014, 08:19:12 AM
o bucata de tabla striata de aluminiu ar fi aur.

Daca vrei si prelungitorul de mansa ti le trimit impreuna . Stabilim asta prin mail-uri .

bbl81

ok. vorbim, astept poze cu prelungitorul.
multumesc,
mircea.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

salutare,
acuma am reparat motorul, refacut oglinda si:
oglinda nu este decupata deci motorul se cam aereaza..(cred eu) deoarece barca nu mai gliseaza,. ori se apupeaza ori se aproveaza (daca am 'zis' corect). se supratureaza daca incerc sa o pun in glisaj. incerc sa pun un filmulet dar google drive nu ma lasa deloc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

 Se pare ca motorul e montat prea sus.  Ai inaltat oglinda prea mult .
Ar mai fi o chestie.  Tu ai modificat si barca si motorul.  Daca nu e oglinda prea inalta...e aer fals la motor...Nu se alimenteaza suficient...Nivel mic in carburator ...amestecul benzina aer prea sarac in benzina...motorul se tureaza in prima faza si apoi moare ...ca nu mai are benzina.
Pune alt motor cu cizma scurta pe barca si vezi cum merge. Daca face la fel ...mai decupezi din oglinda 1-2 cm.

bbl81

motorul nu este modificat si nici nu moare, eu il cobor brusc la relantiu ca sa nu se tureze in gol. la motor s-a schimbat impelerul si axul principal. nu are probleme la carburator. am sa decupez 2 cm din oglinda si sa fac alte probe.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

 Tureaza-l ! Da-i in goarna sa ,,prinda apa in elice" . O sa intre in glisaj si o sa alerge. Eu am scos placa anticavitatie deasupra apei. Incearca asta si daca nu merge mai cobori motorul ( decupezi oglinda).
Elicea prinde apa chiar daca e un pic ventilata ...Uite o poza ...Cam 3 /4 din elice in apa ...chiar mai putin.
80 km/ora cu 2 persoane (motorul are 35 ce cai)...

bbl81

am pus niste talpi dinalea la motor, aripi. nu se mai ventileaza si cred ca gliseaza mai repede.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

Hehe, motor nou, probleme noi. deoarece am schimbat motorul Mercury cu un Yamaha, acesta are cizma ceva mai lunga. barca sgliseaza mai repede dar imi arunca apa in barca, pe l;a oglinda...doar la viteza mare. am facut ceva studiere de goagle si raspunsul general este ca motorul este bagat prea adanc in apa si de aceea apa urca pe cizma, si pe la menghina este aruncata in barca. ==> Jack Plate

pun si ceva poze mai tarziu cu 'inaltatorul de motor' homemade/
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

Nu pot atasa poze, da eroare :-[
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

stefand600

Salut, ce dimensiuni are cornierul de aluminiu din care este facut jack plate-ul? Trebuie sa fac si eu unul si pot opta intre 80x80x8 si 100x100x10. Motorul pe care-l voi pune va fi in jur de 120 kg. Merci,
Stefan D

bbl81

50x50x5 , sau 60x60x6. nu stiu exact, pot sa il masor diseara daca vrei sa sti exact. Il folosesc la motor de 45 kg aproximativ. orice varianta alegi, sa asiguri motorul si cu un cablu sau ceva ceva, daca sare de pe suport sa nu il pierzi.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"