"Barca" ..... la misto !

Creat de modi, Mai 18, 2014, 10:18:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Imaginati-va voi cat m-au "inervat" pe mine constantenii astia cu mainile lor alea dreptele si cu Babutza lor incat azi mi-am facut un stitch&glue in vene !

Un rahatel de copaie de 1,90 / 90 / 40 cm ........
Placaj de plop de 4 mm , niscaiva epoxi , resturi de fibra , etc ......

M-am ambitionat s-o fac fara proiect . Insa la prima ora am "crosetat" o macheta din folie de plastic de 0,5 mm . Lucrata la scara , lipita cu scotch , ajustata "ochiometric" din foarfeca si cutter , alea-alea .

Toate ca toate , dar placajul meu avea doar 1500/1500 mm , iar copastiile se desfasurau pe o lungime de 1900 . Si mi-am adus eu aminte de ..... fratele nostru Florio , care intr-o zi , intr-o lunga convorbire telefonica -cum ii sade lui bine - ma invata cum sa imbin placajele pe lung .

Pan' la poze , sa traiesti mare plutitor ! Te spal pe cap cu bere !  ;)

modi

Cu plansele odata ridicate la scara de care aveam nevoie , decupate si finisate , m-am apucat de "cusut" . Remarc aici faptul ca viteza de lucru este net superioara folosind "soricei" electrici in defavoarea sarmei de cupru .....

modi

Chituri , chestii , socoteli ......

modi

#3
Este infernal de grea !  ;D ;D ;D ;D ;D
Pana acum are greutatea de ...... fo 8 kg ! Cum puii mei o da cineva jos de pe masina s-o lase la apa ?

La asta se vor adauga inca doua randuri de fibra + rasina .

modi

Banda de fibra peste rosturile chituite , zvantare peste noapte , si maine daca-i timp fibrarea pe exterior ......

Byteworks , Corsare , ..... mai baieti , nu stiu de ce va plangeati voi ca vi se destrama banda de 10 - 12 cm la taiere . Eu am taiat-o perfect , si asa a ramas - la latimea dorita , si fara "franjuri" - pana la aplicarea rasinii .

modi

Am uitat sa va spun .... Ca sa enervez si io pe careva de p-acilea spun  ca , luati in calcul si timpii de uscare , toata povestea a durat ...... 4 ore ! ;)

Moshu

"Nervooos, nervooos ..." ;D
Bravo dom'le, felicitari pentru realizare!

Apropos de soricei, se lucreaza intr-adevar mai usor cu ei (eu/noi ne-am cam chinuit cu sarma de cupru) dar necesita gauri cu diametru mai mare.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Citat din: Moshu din Mai 18, 2014, 11:31:54 PM

Apropos de soricei, se lucreaza intr-adevar mai usor cu ei (eu/noi ne-am cam chinuit cu sarma de cupru) dar necesita gauri cu diametru mai mare.

Ieri ma gandeam la asta in timp ce lucram .......

Am folosit cea mai mica dimensiune , si-a presupus gaurirea cu spiral de 3mm . Initial nici mie nu prea-mi convenea , insa ideea de-a termina-o repede compensa orice potential viitor efort in finisaj .
Insa cand am trecut la chituirea interioara am descoperit ca rostul acopera integral soricelul . Dupa zvantare am "tuns" pe exterior cu cutterul la fata placajului unul dintre acestia lasand plasticul in masa de chit . Lasandu-l acolo spatiul din gaura este aproape acoperit . Probabil ca inainte de fibrare voi recurge la fo doua-trei linguri de chit foarte moale cu care sa le spacluiesc . Sau chiar chit cu fibra in el , dintr-acela folosit la auto .

Asadar , viteza si usurinta in lucru conferita de soricei compenseaza cu prisosinta efortul depus in finisajul gaurilor pe exterior .....

nicu

sa vedem si lansarea ...asa la misto!

gvincentiu

Citat din: modi din Mai 18, 2014, 10:20:23 PM
Cu plansele odata ridicate la scara de care aveam nevoie , decupate si finisate , m-am apucat de "cusut" . Remarc aici faptul ca viteza de lucru este net superioara folosind "soricei" electrici in defavoarea sarmei de cupru .....
Ai aici o poza: unii trudesc sub soare, altii beau bere la racoare.
Ganduri bune !

modi


gsteph

in '96-'97 am vazut asa ceva pe lacul Siriu, traversau coada lacului pe inserat cand nu era vant (si nu erau ursi  ;D )

eu eram deja injectat cu microbul in cauza (barca), dar ma gandeam (sezand bine merci la "usa" cortului) - e ala care da la palete de ping-pong in siguranta?

gvincentiu

#12
Cu mentiunea ca nu orice pluteste se poate numi barca, iacată poza:
Nu fac apologia sarmelor, insa la lucrari de finete, unde ai nevoie sa alinii fatetele, sa ajustezi distanta intre file, eventual sa mai smirgheluiesti unde nu calca pe cant etc. soriceii is la baie. Eu prefer sarmele...
Si ca sa facem pace: ce vrei sa faci cu covata aia?
Ganduri bune !

modi

Citat din: gvincentiu din Mai 20, 2014, 06:09:37 PM

Si ca sa facem pace: ce vrei sa faci cu covata aia?

Pace-a fost mereu !  ;) Iar covata este a tipului de la umbra . O vrea pentru o saracie de baltoaca de la soacra-sa din sat . Cica-i plina de bradis si de .... stiuca . Vrea sa intre pe apa cu doua farase in loc de vasle si sa rupa gura "cumetrelor" . Cam pescar de altfel tipul in cauza ......
Mai mult , am vrut sa vad eu ce se poate face din placaj de 4 mm . Abia astept s-o fibrez , sa-i vad rigiditatea la final . Probabil ca am sa o testez pe Lacul Morii .

gvincentiu

4 mm? Ar trebui sa stai numai in sezut in ea. La statul in picioare o sa fie comedie. Pana la urma depinde de greutatea vaslasului.
Ganduri bune !