reparatie barca

Creat de eugen67tl, Mai 20, 2014, 10:24:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

eugen67tl

Salutare,
As avea nevoie de sfaturi pentru repararea bărcii mele de fibra.Ca sa încep cu începutul este o barca Neptune 360 destul de veche și care nu a fost îngrijita aproape deloc de ultimul proprietar.Inițial,datorita euforiei achiziționării in sfârșit a unei bărci, părea foarte simplu sa o recondiționez(un pic de chit,un pic de vopsea și gata). Acum după ce am citit  pe forum ,constat ca este mult mai complicat ,începând cu alegerea materialelor și continuând cu manopera dar sper sa o scot la capăt cu ajutorul vostru.Pun câteva fotografii cu barca și cu problemele pe care le are.

eugen67tl


eugen67tl

Pentru început as dori sa fac reparațiile pe chila (în afara de asa zisa reparație din prova mai am doar mici ciobituri si zgârieturi ).Cu ce tip de rășina va trebui sa lucrez ? Sub vopseaua pe care o are acum se vede stratul de gelcoat original.Cum procedez pentru a o vopsi?Pot aplica vopsea peste stratul de gelcoat?

Lacramioara

Buna ziua,

    Orice reconditionare se face cu urmatorii pasi:
- reparatie fisuri si/sau fisuri, sparturi etc cu kituri de reparatie fibra de sticla, kituri epoxidice bicomponente fine etc
- pregatire suprafata  prin smirgheluire de la abraziv  pana la  fin in functie de ce necesita pe barca
-NICI O VOPSEA MARINA BI SAU MONOCOMPONENTA   nu se aplica direct pe gelcoat, mai intai se aplica  2 straturi de  grund epoxidic bicomponent ANTIOSOMOTIC si/sau monocomponent ( in caz de grund intermediar) ; intre cele 2 straturi  de grund se verifica bine suprafata , eventual daca e  cazul se mai efectueaza o  actiune de smirgheluire fina cu smirghel  de apa unde exista vizibil pori si alte probleme ce acum  se vad dupa aplicarea  primului strat de grund , numit" de  control", cel de-al doilea sigiland complet suprafata fiind gata astfel de vopsire
-  2 straturi de vopsea poliuretanica bicomponenta sau monocomponenta silicon alchidica
- NU recomand sa folositi produse gen: sprit kit auto, spray , vopsea auto sau alte vopseluri care desi asigura gloss de calitate si fura  ochii  nu are rezistenta in duritate si grosime micronica necesara  unei lucrari  ce sa asigure acestei reconditionari viata lunga.

Sper sa va fie de  folos.

Cu drag,
Lacramioara
Nautica-shop


eugen67tl

Mulțumesc mult pentru sfaturi(îmi cer scuze ca postez abia acum dar am avut un program foarte încărcat în ultimele zile ) Fiind prima data când lucrez cu fibra de sticla probabil ca voi adresa si alte întrebări .Intre timp am terminat de confecționat peridocul .

ionitzady

Care este procedura pt nr galben la peridoc?  . Eu inca lucrez la el si ma incanta si pe mine ideea .

eugen67tl

Am dat o declarație pe propria răspundere la notariat ca am confecționat în regie proprie cu materiale procurate din comerț un peridoc pentru transport ambarcațiune , după care am mers la Politia comunitara unde am mai plătit cca 20 ron si cam atât.

bbl81

pai si cu numere galbene ai voie doar in judetul de emitere al numerelor sau oriunde in Ro? Pe mine m-a costat o groaza de bani sa pun nr pe un peridoc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

eugen67tl

eu intentionez sa-l folosesc doar la mine in oras

bbl81

in cazul asta este ok, ca si mie mi-au zis la fel cei de la primaria locala. Problema era ca eu o plimb si in alte parti.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

eugen67tl

După aproape 4 luni am reușit sa termin reparația la barca.Voi atasa cateva poze cu etapele pe care le-a percurs.Mai intai cam ce defecte avea.

eugen67tl

Am inceput sa indepartez vopseaua aplicata de fostul proprietar (mi-a luat foarte mult timp si nu am reusit nici cu decapanti ci doar prin smirgheluire la mana, neavand nici slefuitor orbital).In paralel am terminat peridocul si l-am inscris la primarie.

eugen67tl

După sfatul colegilor de pe forum ,cărora le mulțumesc din nou,mi-am cumpărat un motor căruia i-am confecționat si un suport.Intre timp am făcut reparația la chila si am chituit zgârieturile .

eugen67tl

A urmat primerul si vopseaua poliesterica de la Chrotex .

eugen67tl

Apoi am decapsat capacul si am refacut cu fibra ranfosarile acestuia dupa care primer si vopsea alba(tot Chrotex).Si gata :D