Caiac de 2 kg ! AE Packlite Kayak

Creat de Mihaif99, Iunie 18, 2014, 06:40:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihaif99


Nu e un secret ca am o pasiune pentru barcile portabile. Oriunde as merge, daca se afla in apropiere o apa cat de mica, trebuie sa plutesc pe ea.
In aceast an flotila s-a marit cu inca doua barcute. Prima este Alpackaraft Explorer 42, care e o barca superioara, solida, perfect adecvata pentru expeditii, gata sa incarce in prova ei biciclete, rucsaci uriasi, vanat si asa mai departe. A doua barcuta este insa ceva cu adevarat special este un Advanced Elements Packlite kayak. Adica un caiac de o persoana jumate, miscut, cu aparante fragile, dar foarte capabil.

Video prezentare generala:
https://www.youtube.com/watch?v=IVpvYzyydjc


Constructie
Caiacul esta construit din poliester armat cu poliuretan. Tehnica folosita este sudarea imbinarilor. Presiunea in tuburi 2 PSI, iar in podea 1 psi
Barca are trei camere separate de aer, cei doi "colaci" laterali concentrici au valve solide tip barca pneumatica, iar podeaua are un furtunas cu twist lock. As fi preferat valve de tip Boston pentu colacii laterali, sau ceva similar cu ce foloseste Coleman. Valvele curente impun folosirea unei pompe pentru umflare, ceea ce scade din aspectul preactic. Ma voi gandi la o solutie
Imi place foarte mult pupa voluminoasa a barcii. Are suficienta flotabilitate. In ultimul timp am cam castigat greutate. Cu un pasager de 90 kg (oops!) barca are nevoie de contrabalans in prova. As fi preferat baloanele un pic mai mari in diametru, macar 3 cm in plus daca ar fi avut. Poate conice, mai groase spre pupa, si sa se subtieze treptat spre prova. Asta ar fi crescut rigiditatea, ceea ce ar fi permis alegerea unei pozitii mai avansate. Poteaua este suficient de lunga si poti pune ceva bagaje, sau cum se vede in poze, un copil in prova. Asa cum este barca acum as recomanda-o celor pina in 80 kg.
Un alt dezavantaj este ca barca vine fara un scaun. Am avut un scaun de tip Alpackaraft Fjord Explorer si l-am folosit pe acesta. Se potriveste perfect.
Pretul "strazii" la acesata barcuta este de aproximativ 250$ ceea ce o face de doua-trei ori mai ieftina decat o alpackaraft similara.

Video montaj:
https://www.youtube.com/watch?featur...&v=_Qn1rdNub5Y

Concluzie:
Este o barca super usoara dintr-un material modern (Poliester+uretan) foarte rezistenta, incomparabil mai capabila decat barcutele neramforsate din PVC si mult superioara caiacelor similare acoperite cu canvas. Esista totusi locuri unde fabricantul ar putea aduce mici imbunatatiri. Ma gandesc la valve care sunt supradimensionate si impun folosirea unei pompe. Ar fi necesar un scaun sare sa ne tina fundul uscat. Nu ar fi rau ca tuburie sa fie o idee mai groase in defavoarea spatiului interior, si un pic mai inalte. Barca in forma actuala este incapatoare, dar o idee "prea" lata in interior. Un "skeg" demontabil nu ar strica. In acest fel barcuta at fi "perfecta" pentru orice fel de activitati si s-ar compara de la egal la egal cu Alpackaraft.
Asa cum este acum, barcuta e perfecta pentru agrement, in special daca pasagerul are pina in 80 kg (se poate si mai mult, nu-i bai). Se pot pune puna la 20-25 kg bagaje in prova fara probleme.


Barca mea:

kmbh69

Citat din: Mihaif99 din Iunie 18, 2014, 06:40:14 PM
Pretul "strazii" la acesata barcuta este de aproximativ 250$ ceea ce o face de doua-trei ori mai ieftina decat o alpackaraft similara.
Pretul strazii canadiene probabil ;), pentru ca pretul strazii germane e pe la 300 euro. Dar nu e rau nici asa pretul. Barca arata bine.