Velier - achizitie in viitorul apropiat

Creat de Dbr, Iulie 09, 2014, 07:56:36 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

Va salut,
Eu si asociatul, cochetam cu ideea de a cumpara in viitorul apropiat si un velier. Ne gandim neaparat la un model cu derivor retractabil. Ceva cu lungime maxima de 7 m si 2,5 m latime. Ii rog pe cunoscatori sa imi sugereze cateva marci/producatori de asemenea modele pentru a stii dupa ce sa ma uit.
Il voi aduce din Olanda probabil in aceasta toamna. Un exemplu in foto.
Stima.

Florio

Citat din: Dbr din Iulie 09, 2014, 07:56:36 AM
Va salut,
Eu si asociatul, cochetam cu ideea de a cumpara in viitorul apropiat si un velier. Ne gandim neaparat la un model cu derivor retractabil. Ceva cu lungime maxima de 7 m si 2,5 m latime. Ii rog pe cunoscatori sa imi sugereze cateva marci/producatori de asemenea modele pentru a stii dupa ce sa ma uit.
Il voi aduce din Olanda probabil in aceasta toamna. Un exemplu in foto.
Stima.

Daca astea sunt cerintele, barca e usor de gasit. Mai trebuie o sugestie luata in calcul, aceea de pret (stiu, sa fie cel mai mic, insa care e acela ? :) ) . Pretul dicteaza si modelul, anii de fabricatie, etc...
Pana se cristalizeaza alte optiuni, cred ca e bine de cercetat pe site-urile care dau mai multe criterii de cautare, velier de dimenisunea dorita (22' probabil ), cu derivor retractabil sau culisant (cum le-ar zice englezul, daggerboard sau swing keel ) .
  Dupa aceea discutam modelele gasite. Eu stiu cateva de tipul Jeanneau, Benneteau care se incadreaza, alaturi de modelele Catalina sau Hunter; acestea din urma mai greu de gasit in Europa, fiind fabricant american. Desigur mai au nemtii, olandezii, modele mai accesibile ca pret (si mai vechi), sau polonezii (insa modele noi, preturi ridicate) .
  Asadar, vazand si facand :) .
Spor la cautari ! In limita timpului, mai incercam si noi.

Florio

#2
Am incercat o cautare, desi momentul este cel mai prost ales ( e vara, nu se pun barci in vanzare; cine o are, o foloseste pana la sfarsitul sezonului ) .
Banuiala mi-a fost confirmata. Am gasit doar un velier de 24' (deci mai mare decat iti trebuie), pe care il stiu la vanzare de ani buni : Ondine.

L.E.
Totusi, mai apar cateva : http://www.apolloduck.gr/image.phtml?id=371775&image=1
Cele mai multe insa sunt cu chila fixa sau dubla.
Leisure 22 imi pare o alegere excelenta, dupa ce am lansat la apa si manevrat barca lui Gabi H. - Leisure 17 ! Doar ca nu se potriveste la chila.

Florio

Ce mi-ai facut Bogdane ?!?!
Abia scapasem de mania mea anuala de a cauta oferte de veliere mai mari decat barca proprie ( pe considerente cat se poate de logice dealtfel), si acum gasesc oferte din astea : http://www.apolloduck.gr/image.phtml?id=372098&image=1
care ma fac iar sa visez cu ochii deschisi ! :D

Si am treaba, oameni buni, nu e cazul sa stau in reverii :D !

Dbr

#4
Multzam Florin de implicare. Vad ca te-am rascolit tare :) !  Stiu ca nu e momentul potrivit de cautat acum, si ca deasemenea nu am precizat nimic de pret. Pretul depinde de moment,dotari, cat mai ieftin si cat mai bun. Toamna cand voi pleca data viitoare in NL,prin septembrie /octombrie sper sa gasesc ceva ce imi place. Voi avea doua carlige disponibile la doua masini ce pot tracta aprox. 2 tone si era pacat sa vin cu ele goale. Ce este mai rau este ca trebuie sa il gasesc neaparat cu peridoc, pentru ca nu vreau sa mai repet aventura de data trecuta cand am luat Kilcruiserul si a trebuit sa mai iau inca o barca pentru peridoc si apoi sa mai iau inca o masina ca nu aveam carlige de ajuns sa tractez toate remorcile >:(
M-am uitat si dupa Mac-uri dar imi depasesc bugetul si sunt totusi prea mari pentru ce avem noi nevoie. Eu o vreau mica 8)

pelicanul

Citat din: Florio din Iulie 09, 2014, 10:01:29 AM
Am incercat o cautare, desi momentul este cel mai prost ales ( e vara, nu se pun barci in vanzare; cine o are, o foloseste pana la sfarsitul sezonului ) .
Banuiala mi-a fost confirmata. Am gasit doar un velier de 24' (deci mai mare decat iti trebuie), pe care il stiu la vanzare de ani buni : Ondine.

......................

Cit e pretul pentru Ondine? Unde a aparut anuntul de vinzare? E vorba de "acea" Ondine? Eu stiam ca si-a schimbat proprietarul de vreo citiva ani (vezi aici: http://www.barci-ambarcatiuni.ro/croaziere.php ). Acum insa am vazut-o din nou pe mal in Tomis. E din nou la vinzare?


Florio

Citat din: pelicanul din Iulie 10, 2014, 12:55:50 PM
Citat din: Florio din Iulie 09, 2014, 10:01:29 AM
Am incercat o cautare, desi momentul este cel mai prost ales ( e vara, nu se pun barci in vanzare; cine o are, o foloseste pana la sfarsitul sezonului ) .
Banuiala mi-a fost confirmata. Am gasit doar un velier de 24' (deci mai mare decat iti trebuie), pe care il stiu la vanzare de ani buni : Ondine.

......................

Cit e pretul pentru Ondine? Unde a aparut anuntul de vinzare? E vorba de "acea" Ondine? Eu stiam ca si-a schimbat proprietarul de vreo citiva ani (vezi aici: http://www.barci-ambarcatiuni.ro/croaziere.php ). Acum insa am vazut-o din nou pe mal in Tomis. E din nou la vinzare?

Nu, Nicule. E o prezenta mai veche pe site-urile de vanzari din strainatate. Ori proprietarul tine tare la pret nefiind in vreo criza de bani, ori barca are bube. Inclin sa cred in prima varianta, fiindca barca arata bine.

deltasub

O barca de 6,8m este Neptun 22 varianta cu cabina si derivor rabatabil. La fel si Comet 700, care insa depaseste cu putin 7m( se poate taia putin prova :)). Eu am un Evasion 22, de care sunt foarte multumit, insa are chila fixa sau chila dubla.

G.Oncescu

Citat din: Dbr din Iulie 09, 2014, 07:11:55 PM
Multzam Florin de implicare. Vad ca te-am rascolit tare :) !  Stiu ca nu e momentul potrivit de cautat acum, si ca deasemenea nu am precizat nimic de pret. Pretul depinde de moment,dotari, cat mai ieftin si cat mai bun. Toamna cand voi pleca data viitoare in NL,prin septembrie /octombrie sper sa gasesc ceva ce imi place. Voi avea doua carlige disponibile la doua masini ce pot tracta aprox. 2 tone si era pacat sa vin cu ele goale. Ce este mai rau este ca trebuie sa il gasesc neaparat cu peridoc, pentru ca nu vreau sa mai repet aventura de data trecuta cand am luat Kilcruiserul si a trebuit sa mai iau inca o barca pentru peridoc si apoi sa mai iau inca o masina ca nu aveam carlige de ajuns sa tractez toate remorcile >:(
M-am uitat si dupa Mac-uri dar imi depasesc bugetul si sunt totusi prea mari pentru ce avem noi nevoie. Eu o vreau mica 8)

Ce stiti despre trailerele din Olanda ? In anunturi nu fac mentiuni daca sunt inmatriculate ,ce masa totala au ( sau nu reusesc eu sa le gasesc !)   Iar in poze,chiar si cele care par in stare buna , nu au barele cu lampi si numere de   inmatriculare .

Dbr

Va salut,
V-am trimis un mesaj privat cu amanunte referitoare la trailerele din NL pentru a nu fi off topic.
Stima.

G.Oncescu

  Va multumesc f. mullt !  Nu cred ca informtiile trimise ,utile si greu de aflat din alte surse ,ar fi deranjat pe cineva .Va multumesc inca o data !

Ciby

Sunt cumva secrete si nu pot fi publicate? Poate mai sunt si altii interesati!

Dbr

Va salut,
Am fost plecat hai-hui prin Delta si abia acum am vazut ce s-a scris aici.
Deci , nu e nimic secret cu trailerele acestea , numai ca nu vroiam sa amestecam lucrurile in topicul asta care se refera la achizitia unui velier.
Asadar , referitor la trailere( peridoc) din Nl va pot spune ca cele sub 750 Kg masa totala maxima autorizata poarta numarul auto care le tracteaza si nu sunt inmatriculate in circulatie, nu au ITP si asigurare in Olanda. Acest lucru le face relativ dificil de inmatriculat si tranportat pana in Ro pe roti. Doar varianta pe alta remorca de transport auto sau altceva. Dar nu prea as vedea pe nimeni cu barcazul pe peridoc si toate astea la randul lor pe alta remorca sa vina 2500 km.
Trailerele peste 750 kg sunt inmatriculate in NL si sunt de preferat deoarece se pot efectua formalitatile de export + asigurare etc. Deasemenea peste 750 kg mtma au dispozitiv franare propriu ceea ce le face mai ok d.p.d.v al sigurantei circulatiei . Totodata se inmatriculeaza in Ro fara probleme.
O observatie sau luati-l ca un sfat mai degraba:
Nu incercati sa tranzitati Europa cu vreo remorca , mai ales Olanda,Austria si Ungaria( in Germania sunt valabile) cu celebrele numere galbene Germane valabile 5 zile daca nu puteti face dovada ca trailerul are inspectie tehnica la zi si ca il puteti identifica cu VIN( serie sasiu). 99% din trailerele cu mtma < 750 kg nu au si riscati amenzi mari + retinerea tablitelor de inm. + imobilizarea trailerului !
Stima.

AdrianZUZ

Citat din: Dbr din Iulie 23, 2014, 08:14:43 AM
Doar varianta pe alta remorca de transport auto sau altceva. Dar nu prea as vedea pe nimeni cu barcazul pe peridoc si toate astea la randul lor pe alta remorca sa vina 2500 km.

Peridocul meu, PEGA, chiar asa a venit din NL.
La baza piramidei un peridoc mare inmatriculat in RO, un peridoc PEGA mai mare la mijloc, peridoc PeGA 750 peste si o barca cabinata pe cel din urma ... toate trase de un 4x4 mediu. Trebuie doar scoase barele de lumini, cavaleti/role si puntile!

G.Oncescu

Piata olandeza de ambarcatiuni SH are cele mai multe si cele mai bune oferte pentru noi .sau am eu o parere gresita ?
Judecand dupa pozele si detaliile afisate (nu foarte multe de obicei!) mie mi s-au parut mai avantajoase ofertele olandeze,chiar si fata de cele britanice. In general,par mai ingriite si mai ieftine.
In plus,cred ca nu este asa de simplu sa circuli pentru prima data in Anglia,tractand si o semiremorca de 6 m dupa tine!...