Despre copertine

Creat de bbl81, Iulie 11, 2014, 10:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

se poate monta o husa de mars pe barcuta mea? un fel de biminitop cu parbriz si peret, in caz de ploaie?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

modi


bbl81

 ;D  pai si se poate face in regie proprie sau trebe sa mai dau 2-300 de euro pt el???
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

modi

Prietene , daca nu-l faci din nylon de solar ....... chiar si-n regie proprie va atinge 200 de euro ...

Prelata , stelaj inox , accesorii , alea-alea , .........

Nu te lua dupa tampitu' ala de pe Pro Barca de cica face bimini topuri cu 12 euro ........ ( Si-asa , a futizat total site-ul respectiv . De sila lui eu nu mai dau p-acolo )

bbl81

pai atunci o sa cumpar unul standard la care sa ii atasez au laterale.capse pe barca si toate alea.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

dragul meu bbl81 , ideea de prelata de genul asta este si pentru mine o chestie tabu ( pt ca anul asta nu mai vreau sa mai bag nici-un leut ) , cel mai ieftin si mai ieftin si foarte practic fiabil sistem de prelata ar fi :
SCHELAJ - SARME de 8 mm de otel care ar forma arce dintr-o copastie in alta
CAPSE  -  ca niste carlige montate sub copastie in care intra capsele prelatei 50 bani buc .
PRELATA - DIN CE SE DESCURCA FIECARE :))

Ciby

Despre ce carlige este vorba si de unde? Poti pune un link?

ionitzady

#7
sarma inox de 4 mm indoita la 90 grade cu partea scurta indreptata in jos ( paralela cu corpul barcii) si partea mai lunga filetata patrunde corbul barcii cu piulita pe interior , binenteles seibi  , bla bla .
Prelata are o capsa tip covrig si gaura intra pe carligel :). Se vede la barca veche daca te uiti atent pe lateral

bbl81

pai nu vrei sa iti faci tu repede si sa ne dai si noua poze??  :D

ii buna ideea ta, io am vazut pe youtube facut bimini si din pexal. nu arata de nota 10 da cred ca tine.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

nu ai ce sa faci cu pexalul , nu este bun de nimic poate polipropilena dar ....     nu-i k cat despre mine nu adopt acel sistem  ???  de ... alta barca alt sistem

bbl81

pai si cu teava de al sau inox sau cupru+ accesori originale de biminitop iese scump? hai sa gasim un sistem ca tre sa existe o cioaca.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

aditm

  Ziua buna, pentru biminitop, eu am cumparat teva de cupru si din Dedeman coada de trafalet telescopica( 1,5-3m) si prelata am facut-o dintr-un material asemanator cu fasul sau cu cel de cort cumparat de la un magazin visavis de catedrala Mehala din Timisoara, au la magazinul asta tot felul de materiale, scaiuri, chingi, snururi, cleme de prindere, piele pentru banchete si sunt ieftine ieftine, din cate am inteles de la angajatii magazinului cei care fac perini banchete, prelate si bimini pentru barci tot de aici se aprovizioneaza, merita incercat, eu tot asa o sa mi-l confectionez bimini si e foarte rezistent.

aditm

 poti trece intro zi si sa vezi biminitop-ul facut de mine ca idee, e si rabatabil si demontabil si pe toata lungimea barcii si cu scai tot roata, pot monta si plasa pentru tantari si e si aspectuos cat de cat, iacata-l in poza.

bbl81

Aditm. Trec maine sa il vad. Lasa numar de telefon ca nu il mai am. Salut.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Daca tot se discuta de copertine, ce ziceti sa separam postarile de cele despre reparatia oglinzii? E un subiect interesant, ne lovim de el si pe aici, prin cealalta parte a tarii :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau