Vesta de Salvare

Creat de pelicanul, Iulie 30, 2014, 03:09:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pelicanul

http://adevarul.ro/locale/constanta/tragedie-mamaia-fetita-cinci-ani-tatal-murit-inecati-1_53d8c51c0d133766a8dd45d4/index.html

Nu ignorati purtarea vestei de salvare si dotarea ambarcatiunii cu alte mijloace de salvare (colaci, plute, etc). Chiar si intr-o iesire "pina colea" se poate intimpla o nenorocire.

cristiantutuianu

Citat din: pelicanul din Iulie 30, 2014, 03:09:51 PM
http://adevarul.ro/locale/constanta/tragedie-mamaia-fetita-cinci-ani-tatal-murit-inecati-1_53d8c51c0d133766a8dd45d4/index.html

Nu ignorati purtarea vestei de salvare si dotarea ambarcatiunii cu alte mijloace de salvare (colaci, plute, etc). Chiar si intr-o iesire "pina colea" se poate intimpla o nenorocire.

Pacat de ei !
Marea Neagra nu iarta.

MBG

Apa/marea nu iarta si greselile se platesc intotdeauna.
Sper sa ma insel dar odata cu vremea mai prieteneasa(fara ploi si vijelii) parca vad ca incep si stiri pe aceeasi tema cu barci implicate in cine stie ce accidente...
Asta este pretul pentru ignoranta si teribilism.
Pacat insa de doua vieti curmate absolut prosteste.
LIfe is to short to stay on the dock!

MBG

Citat din: pelicanul din Iulie 30, 2014, 03:09:51 PM
http://adevarul.ro/locale/constanta/tragedie-mamaia-fetita-cinci-ani-tatal-murit-inecati-1_53d8c51c0d133766a8dd45d4/index.html

Nu ignorati purtarea vestei de salvare si dotarea ambarcatiunii cu alte mijloace de salvare (colaci, plute, etc). Chiar si intr-o iesire "pina colea" se poate intimpla o nenorocire.

Articolul este foarte vag si nu precizeza mai nimic in legatura cu distalanta fata de mal la care s-a petrecut tragedia si deasemenea daca era vorba despre o barca "de jucarie" sau o barca un pic mai "profi"
Aspectele astea sunt importante in a determina daca fost vorba pur si simplu de un ghinion corelat cu lipsa vestelor de salvare sau a fost vorba pur si simplu de prostie si atunci inevitabilul s-a produs.
Oricum drama ramane.
Sa speram ca altii poate vor invata ceva din cele intamplate...
LIfe is to short to stay on the dock!

ionitzady


Spinoza

Dumnezeu sa-i ierte.

A fost un accident cum sunt atatea altele, cu sau fara veste de salvare.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

bluewave

Dumnezeu sa-i ierte.

A fost un accident, nimic de zis, el totusi se putea evita daca atentia parintilor v.a.v. de acel copil era mai mare.
"No Whistling on Board"

Mihaif99

#7
Citat din: MBG din Iulie 30, 2014, 06:05:06 PM
Citat din: pelicanul din Iulie 30, 2014, 03:09:51 PM
http://adevarul.ro/locale/constanta/tragedie-mamaia-fetita-cinci-ani-tatal-murit-inecati-1_53d8c51c0d133766a8dd45d4/index.html

Nu ignorati purtarea vestei de salvare si dotarea ambarcatiunii cu alte mijloace de salvare (colaci, plute, etc). Chiar si intr-o iesire "pina colea" se poate intimpla o nenorocire.

Articolul este foarte vag si nu precizeza mai nimic in legatura cu distalanta fata de mal la care s-a petrecut tragedia si deasemenea daca era vorba despre o barca "de jucarie" sau o barca un pic mai "profi"
Aspectele astea sunt importante in a determina daca fost vorba pur si simplu de un ghinion corelat cu lipsa vestelor de salvare sau a fost vorba pur si simplu de prostie si atunci inevitabilul s-a produs.
Oricum drama ramane.
Sa speram ca altii poate vor invata ceva din cele intamplate...


Cred ca era vorba de o barca kit din supermarket "de jucarie" (dar nu asta e important pentru ca nu barca nu a cedat), si o imprejurare nefericita, combinata cu lipsa de prevedere. Copilul TREBUIE sa aiba vesta de salvare potrivita ca marime, din cea cu curea printre picioare, ajustata fest.

Accidentul s-a produs la Mamaia = apa mica, apoi un pic adantca -2-2.5 m, apoi iar mica = bancuri de nisip la 60-70 metri distanta de tarm care bancuri produc "spargerea" valurilor. Poblema esta ca atunci exista o "spartura" in bancurile de nisip din larg, se produc asa numitii "rip currents" Wikipedia: Rip current - Wikipedia, the free encyclopedia

Un astfel de curent este FOARTE periculos si te "trage" efectiv in larg. Mi s-a intamplat tot la Mamaia intr-o noapte. Pe vremea cand eram tanar si teribilist. Pe atunci nu stiam nimic despre fenomen (cum se scapa din rip current"), asa ca am pus capul jos si am inotat contra curentului ca la concurs 10 vreo minute ca sa strabat doar 60-70 de metri, pana am ajuns la apa mica.

Parerea mea despre accident:
-Cred ca valul i-a rasturnat, apoi au fost prinsi intr-un astfel de "rip current". S-au panicat, au fost dusi in larg. Sau fetita s-a dus la fund si a fost luata de curentul "undertow". Tatal o fi incercat sa o caute.... Nu vom sti exact cum s-a inatamplat. Vestele de salvare i-ar fi salvat fara discutie! Macar copilul sa fi avut vesta! Ar fi fost reperat si recuperat imediat. Vesta si un fluier atasat de ea sunt echipament de siguranta obligatoriu. Personal, nu as lasa copilul mic sa se invarta de unul singur (adica sa il las din mana) nici macar pe doc daca nu are vesta pe el. Una e sa il recuperezi frumos de manerul vestei daca cade in apa, alta e sa il cauti pe la fund!

Un sfat pentru toata lumea apropos de "rip currents":
Daca sunteti la mare, intr-o zi cu valuri mari, si identificati o zona in care valurile nu se prea sparg, apa are alta culoare, se agita in toate directiile, se formeaza spuma care "curge" spe larg, inseamna acolo este un "rip current". Pe acolo se pot lansa frumos caiacele si barcile, care vor razbi mult mai usor prin valuri, dar cei ce se imbaiaza mai bine sa se fereasca de acea zona. Articolul din wikipedia eplica totul pe larg.

Din nefericire romanii par in general ignore multe astfel de fenomene posibil periculoase, dar foarte comune de altfel. Publicul este in general needucat. In acest caz pentru ce se plateste acea taxa de statiune? Unde este informatia educativa?

Cautati "Rip Current" si "Undertow Current" pe youtube. Este suficeinta informatie obligatorie, zic eu, pentru cei ce se duc la plaja si vor sa se bucure de mare.

Video educativ:
https://www.youtube.com/watch?v=M9OMIKsTuqY

ionitzady

Da Mihai ai perfecta dreptate , dar ATENTIE cu vesta copilului pt ca eu am urmatoarea problema: copilul cu vesta pe el nu se scufunda suficient sa devin hopa-mitica asa ca devine ca o pluta de undita cand are plumbul prea jos si pluta sta culcata . Acum n-am sa ma pun sa indop copilul sa-i fac lest ...

Mihaif99

#9
Al meu pluteste semi - orizontal cu fata in sus. Asa e proiectata vesta.