mini barca

Creat de adyy, Iulie 31, 2014, 05:47:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adyy

salutari la toata lumea!

vreau sa-mi construiesc o minibarca, precum OS Core Sound 92 de aici:
http://flo-mo.weebly.com/one-sheet-boats.html

Intru-cat vreau sa o utilizez la pescuit cu o singura persoana la bord si sa fie si car-top-able, vreau sa o fac si mai ultralight putin.
Din cauza ca vreau sa fie si mai rigida si sa-i si inaltz bordajul, o sa folosesc 2 placi de placaj, probabil de 6mm.

Intrebarea mea la voi ar fi: este suficient de rigid Okoume-le de 6mm pentru fund? (Intentionez sa pescuiesc din ea stand in picioare.)
Panourile laterale ale barcii este suficient sa le fac din Okoume de 4mm? Sau ar trebui tot 6mm?

Mihaif99

#1
Citat din: adyy din Iulie 31, 2014, 05:47:13 PM
salutari la toata lumea!

vreau sa-mi construiesc o minibarca, precum OS Core Sound 92 de aici:
http://flo-mo.weebly.com/one-sheet-boats.html

Intru-cat vreau sa o utilizez la pescuit cu o singura persoana la bord si sa fie si car-top-able, vreau sa o fac si mai ultralight putin.
Din cauza ca vreau sa fie si mai rigida si sa-i si inaltz bordajul, o sa folosesc 2 placi de placaj, probabil de 6mm.

Intrebarea mea la voi ar fi: este suficient de rigid Okoume-le de 6mm pentru fund? (Intentionez sa pescuiesc din ea stand in picioare.)
Panourile laterale ale barcii este suficient sa le fac din Okoume de 4mm? Sau ar trebui tot 6mm?

Cred ca 6 mm e ultra suficient pentru fund.  Poti face daca vrei panouri laterale din material de 4 mm, dar asta inseamna ca trebuie doua placi.

Eu as construi baby boat din 4 mm si as adauga o podea ultra usoara din stinghii paralele - in genul cum au barcile geodezice.  Baby Boat este o platforma ultra stabila pentru pescuit. Merge sigur sa stai in picioare, iar podeaua va ajuta foarte mult -  nu zgarii fundul, daca intra nitica apa in parca ramai uscat la picioare, etc.
In plus cred ca ar merge foarte miso si la vasle, dar si cu un motor electric
O barcuta fantastica care nu imi vine sa cred ca e dintr-o foaie:  https://www.youtube.com/watch?v=P4tOZS_zShk&feature=player_embedded

gvincentiu

Citat din: adyy din Iulie 31, 2014, 05:47:13 PM

Intrebarea mea la voi ar fi: este suficient de rigid Okoume-le de 6mm pentru fund? (Intentionez sa pescuiesc din ea stand in picioare.)
Da, e de peferat sa-i pui doua contrachile longitudinale cu perforatii (pentru scaunel si/sau prins o plasa pentru bagaje)
Citat din: adyy din Iulie 31, 2014, 05:47:13 PM
Panourile laterale ale barcii este suficient sa le fac din Okoume de 4mm? Sau ar trebui tot 6mm?
E sificient, mai ales ca-i pui si un  curent de bordaj.
Ganduri bune !

adyy

#3
@Mihai99 -  Clar din 2 placi! Avand in vedere ca o inalt un pic nu ma incadrez intr-o placa.
M-am gandit la baby-boat, dar deja mi-am facut un canoe (este thread pe forumul concurent) + vreau ceva cu pupa dreapta ca sa pot pune un termic de 2-3 CP.
Cred ca si in partea cealalta mi-ai sugerat BabyBoat-ul, dar mi se pare cam barca de copii. Incarcata cu 100-150 kg sigur nu mai e stabila si nu mai face ce trebuie.

@gvicentiu - desi citesc diverse despre barci tot intru in ceatza cand citesc termeni tehnici. Lamureste-ma legat de "contrachile longitudinale cu perforatii" si "curent de bordaj".

Cumva:
"contrachile longitudinale cu perforatii" - ceva stinghii lipite pe fundul barcii pe interior?
"curent de bordaj" - intaritura de la buza superioara a panourilor de bordaj?

Mihaif99

Ai dreptate adyy, dar daca vrei barca din doua placi care sa gliseze cu motor cat mai mic, avem un topic aici in care discutam.

byteworks

Eu am facut "one sheet punt" a lui Flo-Mo si desi proiectul e genial barcile rezultate dintr-o foaie nu au aproape nicio utilizare practica datorita capacitatii de incarcare prea mici si a stabilitatii precare. Puntita mea pluteste, se poate vasli chiar cu oarece viteza dar nici gand de pescuit sau ceva mai serios departe de mal. Bordul liber e mult prea mic, chiar daca o inalti mai mult tot nu-i mare lucru.

Parerea mea e sa nu strici materialele si timpul si sa te indrepti direct la un model din doua foi daca nu chiar trei.



adyy

Inteleg ce zici. Cred ca am si urmarit thread-ul tau cu constructia.

Pentru OS-Core98 am facut o macheta 1:10 din hartie si un omuletz ca sa vad cum ar arata si cum pluteste in chiuveta.
Apoi am modificat putin planul si am latit barca si am dublat free-board-ul suficient.

Practic proiectul lui are cam 70cm latimea barcii la waterline, eu am scalat proiectul pana la 105cm.
L-as mai fi latit si mai tare, dar deja depasesc lungimea barelor transversale ale masinii.

M-am gandit si la un proiect din 3 foi, dar as prefera sa fac ceva mai mic pana mai invat una alta.
Visez ca a 3-a constructie sa fie ceva serios, buna de carat cu peridocul.


gvincentiu

Solo skiff-ul are 60 kg. La una din asta ma gandeam si eu anul trecut, dar pe la vreo 25 kg.
Ganduri bune !