ANCORA HOMEMADE

Creat de bbl81, August 06, 2014, 08:42:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

salutare baietii (si fetele daca sunt)
ce folositi fiecare pe post de ancora. am auzit ca nu toata lumea foloseste ancora standard pe ambarcatiunile mai mici...ca Dunarea le-a luat multe ancore....
deci??ce folosim? sa fie ieftin si bun si usor de gasit.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bogdanpesc

Pentru prova ,ancora cu gheara...nu prea ai de ales daca vrei sa te ancorezi bine pe dunare
Pentru pupa orice fieratanie de la fier vechi,un sabot de tren,un pinion corespunzator,o bucata de sina de cale ferata...dupa necesitate si muschi alegi greutatea :)

ionitzady

La Dunare ma ancorez doar la prova cu o feratanie , fieratania ar trebui sa fie de volum cat mai mic cu o greutate de minim10 kg ( pt barca mea ) si o suprafata mare de contact cu fundul apei ( adica un disc compact si greu ) si o parama nu foarte groasa care sa tina la apa dar nici prea subtire care sa te taie la mana ( nici prea prea nici foarte foarte , asa buna la toate :)  ).

silvian2009

Sabot frana de tren.
18 kile bucata...aia mici :)
Intepenesc pe apa de cum a ajuns pe fund, indiferent de curent sau substrat.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

bbl81

o greutate de cantar ar fi buna. da n-am. barca are cam 90 kg , asa ca nu am nevoie de mai mult de 10 kg ancora. (cred eu)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

pai 18 kg mi se pare cam mult sa car in barcuta mea, doar daca nu am de ales..
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

AdrianZUZ

Disc frana auto + suruburi + ochet . Vezi pe la un service ce dimensiune te aranjeaza.

bbl81

Citat din: AdrianZUZ din August 06, 2014, 04:04:56 PM
Disc frana auto + suruburi + ochet . Vezi pe la un service ce dimensiune te aranjeaza.
disc de frana? nu ii prea usor?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Cristy

Unii folosesc beton turnat in diferite forme cu ceva fier beton sa mustaceasca din acel bloc de beton - de regula se foloseste fie un bidon de 5 litrii in care a fost apa, fie unul mai mare, dar obligatoriu niste fier beton atat pentru ochet cat si pentru prindere pe fundul apei. Daca barca are 90 kg, s-ar putea sa fie de ajuns o asa ancora de max 10kg. Trebuie incercat. Cei mai experimantati cu delta, folosesc cate o piatra - daca o pierd nu este nici o problema.

ionitzady

Foarte suficient :) 10 kg pt tine , am probat eu cu discuri de gantera ( 10 kg - toal 6 discuri ) si ma tinea fara probleme , plang si acum dupa ele  :-X :-X :-X :-X  , iar daca nu tine lasi funia mai in lung

bbl81

am inteles. o sa caut ceva ..poate chiar metal de 10 kg. daca nu, torn beton in bidon ceva....
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dany

Am copiat un model de ancora din inox,si sa stii ca-si face treaba f. bine.Cand le-am facut ,caci au fost doua[una rezerva] au fost pt. o barca papuc pe care o echipasem si cu sistem de ridicare cu role[de inox evident].La barca actuala am facut ancore dintr-un baros cumparat din targ de la'' smelturi''si din piese grele din fier de la fier vechi.I-ti recomand sa ai in barca o galeata goala in care sa pui ancora cand o scoti din apa,astfel eviti sa-ti murdaresti barca.Pt. pescuit pe lacuri, i-ti recomand 2 ancore.

bbl81

si eu tot la greutati din fier-fonta ma gandeam.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

MBG

Eu atat pe lac cat si pe dnare am folosit bloc de beton tunrat intr-un bidon de 5 litrii.
Aveam cate 2 astfel de "blocuri" in barca si cu destula parama au facut fata fara probleme.
Coturile de realizare sunt mici si daca le pierzi nu plangi dupa ele.
Daca ai ceva constructii prin zona este foarte probalil sa gasesti "ancore" aruncate de cei care construiesc si care se vor bucura ca scapa de gunoi  ;)
LIfe is to short to stay on the dock!

AdrianZUZ

Citat din: bbl81 din August 06, 2014, 04:08:42 PM
Citat din: AdrianZUZ din August 06, 2014, 04:04:56 PM
Disc frana auto + suruburi + ochet . Vezi pe la un service ce dimensiune te aranjeaza.
disc de frana? nu ii prea usor?

Este OK! Pentru vant / valuri anul trecut am folosit ca ancora de rezerva un disc cam de 6 kg la o barca de max 300kg.  Daca vrei si curent poti cauta una bucata de fata VW Touareg ... se schimba f des si au mult peste 10kg!