Participarea mea la TID 2011 ( Ingolstadt-Sf Gheorghe)

Creat de Delafluviu Guzi, Aprilie 17, 2011, 11:24:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Delafluviu Guzi

Salutare din nou.
Stimati colegi de pasiune, care doriti sa va virati-indreptati, banutii spre Legendaru, sa spuneti si cifra sumei, ca sa nu mai scotocesc sa vad unde ce,care si cat, sa nu comit incurcaturi. Si asa sunt oarecum , cam vai de capul meu.
Multumesc anticipat pentru intelegere, cat si pentru faptul ca mi-ati respectat linistea de care am atata nevoie, fara sa fiu deranjat cu telefoane pentru explicatii suplimentare.
Am sa donez si eu cel putin 100 lei ( deocamdata) lui Razvan.

Thor

Citat din: Delafluviu Guzi din Iunie 07, 2011, 08:44:04 PM
Salutare din nou.
Stimati colegi de pasiune, care doriti sa va virati-indreptati, banutii spre Legendaru, sa spuneti si cifra sumei...

Scopul donatiilor a fost, asa cum spunea Florin, sa mearga un roman la TID, pe tot traseul Ingolstadt-Sf Gheorghe.
Daca Legendaru merge la TID, plecand de la Ingolstadt si are nevoie de bani, cu cea mai mare bucurie si placere doresc sa primeasca suma pe care initial am virat-o pentru Guzi ( "cifra sumei" (sic) este 300 roni virati prin OP nr. 1/26.04.2011 - 300 lei - Ref. 54390884 - Unicredit Romania, Anescu Adrian - Thor).
Daca Legendaru nu merge la TID sau merge dar nu pleaca de la Ingolstadt, doresc sa mi se restituie suma de 300 lei in contul RO10BACX0000000012427001, Anescu Roxana, Unicredit Romania sau in numerar, in Bucuresti.
Sper din toata inima ca Legendaru sa mearga la TID si sa strabata fara probleme intregul traseu. Sa il vedem intors sanatos la Mare, la Sf. Gheorghe.

Ciby

Personal, am dorit sa fiu si eu cumva prezent la TID pe tot traseul si daca fizic imi este imposibil, cel putin prin modesta mea cotributie vroiam sa fiu intrun caiac. Ca nu este a lui Guzi si este al Legendarului, nu este nici-o problema. Nu pot in nici-un fel sa comentez hotararea lui Guzila. Stiu ca si-a dorit sa mearga, noi am incercat sa-l ajutam, dar decizia este a lui.
Deci, suma de 100 roni depusa va merge la Legendarul singura conditie fiind ca la intoarcere sa ne prezinte cu lux de amanunte toata aventura. Daca nu ajung la el atunci sa ramana in cont pentru anul viitor.
Titi Petre, alias Ciby.
PS
Nu stiam de gestul Legendarului cu demisia si vanzarea. Sunt impresionat!
Mult succes in indeplinirea visului!

Vali

Nici noi nu stiam, Ciby, ceea ce arata un om cu adevarat motivat si in acelasi timp atat de modest :). Si eu respect decizia lui Guzi, fiindca sigur are motive intemeiate sa nu participe. Pe de o parte imi pare rau ca s-a retras, dar stiu ca tot Guzi al nostru cel iubit va ramane, indiferent de conjunctura. Eu zic sa ne pastram buna dispozitie, si sa aratam in continuare ceea ce deja s-a demonstrat, anume ca suntem o comunitate unita si inimoasa :). Asa ca propun sa discutam tot ce mai e nevoie pentru a-i asigura Legendarului tot sprijinul de care are nevoie :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Si eu respect decizia lui Guzi si am toata stima pentru el. Motivele sunt intemeiate, cred, si el hotaraste. Am totusi un sentiment de tristete profunda. Primul lucru venit in minte dupa ce am citit postarile lui prin care ne anunta ca nu mai poate merge a fost proverbul cu bataia si fu....iul care nu se mai intorc. Sper sa nu fie adevarat, cu toate ca experienta imi spune altfel, cum de altfel sa nu fie adevarat si ce spunea Gigitolan in topicul despre Miniegoist de pe Barcaholic, ca "dupa ce ai trecut de 40 daca te trezesti dimineata si nu te doare nimic inseamna ca ai murit". Inca un an de sperante si asteptari in conditiile in care Guzi, ca de altfel multi dintre noi, este la varsta la care trebuie sa profite de fiecare ocazie. Viata trece cu fiecare zi, iar o ocazie ratata este deja pierduta. Asta simt eu in aceste momente.
Mult respect frate Guzila!

hoinar

Vant din pupa lui Legendaru :) de abia astept sa imi povesteasca ce si cum a fost ....
Sunt foarte bucuros ca cei 200 RON virati pentru Guzi (in data de 27.04.2011 din contul RO17 BACX 0000 0007 1629 3310) sa ajunga la Legendaru :)

O zi senina si blanda,
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

monica.lidia

Salutare ilustrului purtator de pipa, si mai ales salutare tuturor celor care pentru o vreme au visat frumos alaturi de el,
Desi nu am postat, pana acum, in acest topic, trebuie sa recunosc ca il stiu de cand ideea s-a nascut in capul lui Vali(eu fiind musul lui si aflandu-ma mereu in apropierea lui) si pana in clipa de fatza. ;)
Comunitatii care s-a unit "toti ca unul" in acest scop nobil nu pot sa-i spun decat ca in plina decadere morala si derapaj al valorilor umane(atat de prezente in existenta noastra cotidiana) mie personal mi-a adus aminte de definitiile filozofice clasice ale calitatii de "om": altruism, solidaritate, modestie, optimism si fraternitate. Am fost uimita de felul deschis si imediat in care idea a fost preluata si pusa in practica, de modul in care nimeni nu a cautat un "cui al lui Pepelea" in chestia asta, de modul cum oameni mari s-au entuziasmat ca niste copii si si-au pus in Guzi o particica din sperantelelor lor ascunse. Domnilor "Jos palaria in fatza dumneavoastra", va spune un om intoxicat zilnic cu doctrina corporatista care spune ca oamenii sunt doar unelte de care te folosesti si apoi treci mai departe. Desi e greu sa alungi sentimentul de copil caruia i s-a luat acadeaua, ne punem toate sperantele in Legendarul si ii uram maxim succes. :)
Purtatorului de pipa ii spun doar atat: visele noastre cele mai dragi sunt ca farurile maritime in plina furtuna, asa cum in plina furtuna farul de la tarm iti promite ca linistea pamantului e aproape, tot asa idealurile astea iti promit fericirea izbanzii. Acum sau alta data Guzi  va decide daca ramane in  furtuna cu promisiunea farului sau daca ridica ancora ca sa-si prinda "demonii" de coada.  Trebuie totusi sa se simta onorat de reactia pe care atatia oameni au avut-o fazta de visul lui si sa fie fericit ca a fost "alesul" lor.
Tot ce mai pot face acum este sa-i urez Legendarului SPOR MAXIM LA PADELAT, succes si sa sper ca visele voastre se vor implini prin el, daca in formula initiala nu s-a putut. 
Succes maxim le urez, de pe acum, si acelor romani care vor participa la TID pe distante mai lungi sau mai scurte, sper ca vreodata voi avea puterea fizica si taria psihica sa merg pe Dunare intr-o canoe macar pe ruta Galati-Sfantu Gheorghe. ;)
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

Delafluviu Guzi

Ahoe tututror, din nou !
Doresc sa va anunt acum, pe aceasta cale ca m-am remontat oarecum psihic, promitandu-mi ca la anul O COMIT !!!!
Care e treaba....anul asta intai m-am apucat de lucrarea asta si apoi a venit aceasta initiativa-surpriza, din partea voastra. Treaba n-am cum s-o termin in timp util. Chiar daca as pleca in ultima clipa, caiacul meu nu e pregatit tehnic deloc. Din cauza asta, mi-am zis, sa imi propun acum, ca participarea mea la TID-2011 s-o comit in...2012 !( sanatosi sa fim !)
Cu un an la dispozitie, o sa pot sa ma pregatesc cum trebuie (mai ales logistic) si cine stie, poate vom fi chiar,cativa participanti ( Nu-i asa Crocodilulescule ? ;D) . In privinta jobului, nu-mi fac probleme, pentru ca la orice negociere voi fi, voi tine cont de data 15-20 iunie !

In continuare , sustin ideia de sprijinire a colegului cu pseudonim predestinat "Legenda Dunarii". Maine ma duc la un bancomat si retrag suma de 1000 lei, si i-o inmanez asa cum am batut palma pentru divizarea cheltuielilor de transport, pana la Ingolstadt.
La o adica, daca sunteti de acord, i-as transfera banii (pe vreun cont de-a lui), sau macar partea celor care doresc sa-l sprijine pe el .
Tinem aproape. O sa fac tot posibilul, ca sa intru pe forum in fiecare zi, oricat de putin.
In continuare, ce-i ce doresc sa isi retraga suma depusa, le voi sta la dispozitie .

legenda dunarii

Salutare comunitate.
Din cauza unor defectiuni tehnice ale calculatorului, nu am putut coresponda cu voi.Am luat legatura cu domnul Guzi, pe care inca il astept la masina, si cu domnul Vali Braconierul, caruia ii multumesc pe aceasta cale, si am acceptat propunerea lor si a voastra de sustinere materiala in prima participare romaneasca la TID 2011. Voi relata prin cuvinte si poze intreaga desfasurare a evenimentului si va astept cu nerabdare la Silistra. La prima zi libera pe teritoriul Romaniei, promit construirea unui Gulas (prietenii stiu de ce).
Cu multumiri,
Legendarul
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

Vali

Salutare Razvan :), si daca ai timp si posibilitate, scrie-ne pe scurt in ce stadiu esti cu caiacul si celelalte pregatiri, si ce nevoi urgente mai sunt. Gashca de barcagii iti e alaturi, si se bucura ca va fi cineva care se va da pe Dunare si pentru noi :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

CrocodiluDiluDilu

Daca Guzi renunta, il rog pe Legendar sa foloseasca 150 de lei, contributia mea la actiunea TID. Totusi, simt din aerul ultimului mesaj ca situatia nu e chiar atat de neagra, ca de fapt nu mai e timp de dres caiacul, altfel ar fi OK. Sunt de parere ca ar trebui marsat acum, cu toate riscurile si peripetiile ce vor decurge dar Guzi e cel mai in masura sa hotarasca pentru el, e examenul lui.
Life in color!

x_petrolist

Citat din: legenda dunarii din Iunie 09, 2011, 10:50:16 AM
.... va astept cu nerabdare la Silistra. La prima zi libera pe teritoriul Romaniei, promit construirea unui Gulas ...

cred ca pina atunci nemtii or sa te infieze.

byteworks

@Delafluviu Guzi: am trimis un mesaj personal, multumesc pentru atentie!

OldRat

Salut, Guzi. Un sir de nesincronizari ma lovesc cu ghioaga in frunte, azi, 13. N-am mai citit pe aici de o buna bucata de vreme dar, intre timp mi-am pus in practica intentia de a te sustine si eu pentru plecarea la TID, pentru ca ACUM, cand sa ma inscriu si eu aici, sa vad ca ...
Recunosc ca simt o jena pentru ceea ce urmeaza sa zic, in principal datorota unui proverb unguresc care circula (si) pe la noi si care, zice ca "tiganu' ti-o dat-o, apoi ti-o cerut-o inapoi". Pe scurt: e calr ca exista aici, nu numai in teorie, o solidaritate cu cei ce vor sa faca o chestie faina. Si ca ea se (si se va) manifesta la timpul potrivit, pentru cel in cauza. Viata face ca, la concret, AZI, sa fie vorba de Legendaru'. Asa ca, dirijeaza spre el mica mea contributue. E vorba de lei una suta. Multumesc. Si fruntea sus, ce p.... m.-..!
@ Legendaru': cuvintele astea sunt urarea mea pentru fiecare dintre cei ce se apuca de o treaba... Acum ti le adresez tie: "Meri, flacau, de-ti fa bataturile alea din palma asa cum vrei tu, nu asa cum iti poruncesc altii !". Bafta!

Vali

La fel ca stilul neaos si sanatos al lui OldRat, ii spun si eu lui Guzila "fruntea sus, ce p..a noastra" ;D. Eu oricum am sa contribui si anu' viitor, si daca tot ai scapat porumbelu' ca o comiti la anu', nu mai ai scapare :P. Daca iar ai s-o dai cotita, venim si te ducem cu japca si te aruncam in fluviu la Ingolstadt ;).
Cred ca ar fi bine sa facem in felu' urmator: banuiesc ca oricum te bagi si anu' asta la TID pe o bucata de traseu, asa ca zic sa facem un fel de repetitie pentru la anu' cu ocazia asta. Eu sunt fan al zicalei "tot raul spre bine", asa ca eu iti voi fi permanent la dispozitie pentru orice nevoie legata de TID, si anul asta si anul viitor.
In acelasi timp nu vreau sa ai vreodata senzatia ca vrea cineva sa-ti forteze mana, sau ca esti dator vizavi de comunitate. E vorba exact despre ceea ce mi-ai povestit de atatea ori cu atata pasiune si regret ca nu poti participa, si tocmai din cauza asta ne-am gandit sa-ti fim alaturi. Important e sa fii serios si sa pui si tu carca la treaba, fiindca ai vazut ca ai sprijin din partea noastra, dar pana la anu' trebuie sa mai aduni si tu ceva gozura ;). Pana atunci e timp suficient pentru alt caiac, tunat exact dupa preferintele tale, pentru strans toate echipamentele pe care le crezi necesare, pentru strans bani etc. Conditia nr.1 a reusitei este sa-ti faci un plan detaliat, sa comunici permanent cu brigada de barcagii, si sa te apuci din timp, poate chiar de acum, de treaba in vederea TID 2012.
Braconieru' te saluta si iti este oricand alaturi, da' anu' asta ma joc in primu' rand cu Legendaru ;) :P. Asa ca spor la padelat Razvane, si asteptam detalii despre pregatiri.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau