Participarea mea la TID 2011 ( Ingolstadt-Sf Gheorghe)

Creat de Delafluviu Guzi, Aprilie 17, 2011, 11:24:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 24 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ciby

Citat din: Florio din Mai 05, 2011, 11:13:38 PM
Hai sa actualizam lista:

1- Florio
2- X_petrolist
3- Solpet
4- buccaneer a.k.a. Relu (delivery Miecuri 27Aprilie cu expresul de New Jersey)
5 - bogdanbuciu - das kapra und drei kinder kapren
6-HetrucG
7 - zaad
8. Thor
9. hoinar
10. Lipan
11. Gigi Tolan
12. Byteworks
13. Vincentiu
14.Mihai
15.Vali
16.Iliviu
17.Guzi


Trece-ma si pe mine, am reusit intr-un tarziu!  :-[
Citat din: Florio din Mai 06, 2011, 05:20:44 PM
In conditiile astea de criza, destul de dure, oricine a participat este un mare entuziast. Indiferent de suma donata.

Florine, fiecare din cei de mai sus si-ar dori sa fie alaturi de Guzi de la Ingolstadt la Sf. Gheorghe, sa traiasca o aventura pe care, din diferite motive, poate nici in vis nu si-ar permite-o. Imi place sa cred ca acesta este spiritul barcagiilor, sa se ajute atunci cand este nevoie, pe apa sau pe uscat si sa fie uniti.
Probabil ca tu vei tine legatura cu el tot timpul si daca va fi nevoie il vom ajuta, cumva. Cat despre revansa, sunt atatea pagini pe acest forum pe care trebuie sa le umple incat nu-mi mai vine sa-l invidiez.  ;D

Florio

1- Florio
2- X_petrolist
3- Solpet
4- buccaneer a.k.a. Relu (delivery Miecuri 27Aprilie cu expresul de New Jersey)
5 - bogdanbuciu - das kapra und drei kinder kapren
6-HetrucG
7 - zaad
8. Thor
9. hoinar
10. Lipan
11. Gigi Tolan
12. Byteworks
13. Vincentiu
14.Mihai
15.Vali
16.Iliviu
17.Guzi
18.Ciby
19.Stavride

Florio

Acum am avut placerea sa discut la telefon cu un entuziast al miscarii pe apa, dl. Teodor Frolu, care alaturi de dl. Ivan Patzaichin, sustine miscarea numita " Rowmania " . M-am bucurat sa vad ca acesti oameni doresc sa promoveze din simpla pasiune, tot ce tine de ambarcatiunile cu vasle, de sportul si de agrementul practicat cu acestea.
In scopul asta, vor sa sprijine demersul nostru cu privire la fondul pentru TID, dar nu numai atat, ci si sa miste din inertia autoritatilor (locale sau centrale :) ) , sa faca mai lesne cunoscute (printr-un un radio, un TV ) iesirile, turele noastre in natura.
 Anul acesta se pare ca vom avea surpriza ca participantii la TID sa nu treaca neobservati prin Tulcea, ci sa se organizeze un "eveniment" care sa arate si altor romani ce inseamna Turneul International Dunarea. :)
Este bine ca oamenii cu aceeasi pasiune strang randurile. Totodata si "Tabara de creatie" din Jurilovca poate deveni mai cunoscuta, prin aceste demersuri care au acelasi scop final.

Vali

Hei gaşcă  :), având în vedere că ne găsim in formulă lărgită la tabără in uichendu ăsta, eu zic că ar trebui să vedem cum stăm cu organizarea vizavi de Guzi. Mai ales că formula spre Ingolstadt s-a lărgit prin participarea Legendarului, poate gasim probleme rezolvabile o singură dată pentru 2 căciuli  :P. Mai e o lună şi amicul nostru filosof+ziditor îşi va lua direcţia pe Dunăre alături de atâtea personaje similare lui, aşa că aşteptăm veşti  :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Baieti, astazi m-am intalnit cu Guzi, nu pentru a gusta Otonelul (care a fost chiar mai bun decat data trecuta :) ), ci pentru a face o vizita la banca.
   Demult trebuia trecut Guzi ca titular al contului, si astazi s-a intamplat sa avem timp pentru asta.
V-am [povestit mai devreme ca politica bancii nu permite sa se schimbe titularul, ci doar sa fie trecut un imputernicit cu drepturi depline. Adica as fi ramas eu titular si Guzi imputernicit.
  Ce naiba, zic eu, dar nu il putem face pe Guzi titular al acestui fond, ca doar pentru el este ?!?!

Si s-a gasit metoda, simpla, eficienta: i s-a facut un cont direct, personal, si banii au fost transferati acolo :)
Joi dupa ora 14 isi va ridica si cardul, asa ca lucrurile s-au aranjat.
Soldul astazi, la ora 14, a fost de 3954,62 lei .


hoinar

No buuun acum cum face sa reusim sa il trimitem?
Mai incercam o tura?
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Ciby

Posibil un reload!
Daca nu se rezolva cumva in timp util, dati un semn si in masura posibilitatilor poate mai plusam. Dupa posibilitati!

Florio

Citat din: Ciby din Mai 31, 2011, 10:32:25 AM
Posibil un reload!
Daca nu se rezolva cumva in timp util, dati un semn si in masura posibilitatilor poate mai plusam. Dupa posibilitati!

Mai vorbim cu prieteni, mai incercam sa apelam la o institutie, un club, o asociatie....

iliviu

Am zis ca incerc sa obtin o mica sponsorizare de la un constructor de barci (Fair Play) din Giurgiu. Ei bine, am incercat sa obtin macar 100 euro, dar fara succes. In plus, am observat o oarecare reticenta a domnilor "batroni" pentru sponsorizari; sau poate nu sunt eu un bun negociator  ???

In concluzie, numai cu un efort suplimentar din partea noastra am putea sa finalizam ce s-a inceput. Pentru asta e nevoie sa stim cati bani mai trebuie si pana cand.
Schulze Surfrider 15-115hp

gvincentiu

Il asteptam si pe Guzi_de_la_Ingolstadt sa ne spuna ce il doare...  ;D
Ganduri bune !

Vali

@iliviu: exact de asta m-am lovit si eu de cele mai multe ori cand am incercat asa ceva. Tocmai de aceea am considerat ca trebuie sa ne descurcam pe cont propriu, pentru a nu mai fi nevoie sa fim tratati ca niste cersetori de tot felul de "intreprinzatori". Cred in continuare ca vom rezolva problema doar intre noi. In acelasi timp cred ca nu trebuie sa luam ad-literam tot ce spun nemtii vizavi de cheltuieli, dovada ca sunt baieti care au participat la TID cheltuind mult mai putin decat estimarile nemtilor, fara sa-si refuze ceva.
@Vince: si eu il astept pe cumatrul guzgan sa ne mai spuna in ce stadiu este :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Delafluviu Guzi

-Ahoe, tuturor !
Dupa cum a spus Florio,ne-am intalnit luni la ING ...ahhh  ;D  acum realizez (cred) ca valabil e noul cont, deschis direct pe numele meu. Maine am sa public aici numarul de cont.
Tot maine (vineri 3 iunie)am programat o intalnire cu "Legendarul"... Despre transportul nostru de la Bucuresti la Ingolstadt, cu  innoptare in Austria ( Ada-Kaleh stie detaliile), au fost stabilite prin comun acord, inca de acum cateva saptamani.Asta inseamna ca vom diviza cheltuielile aferenta transportului, si toata lumea va fi fericita !  :P
....Sederea mea prin Bucuresti se apropie de final. Intr-o saptamana si ceva termin tot ce am avut de executat, dar n-as putea preciza exect cam cand o sa ajung la Galati, ca sa ma apuc sa fac cele cateva adaptari-modificari pe care am nevoie sa le execut, la caiacul meu ( e vorba de capacele compartimentelor pentru bagaje, sa le fac sa etanseze bine).
Deci la ora asta sunt adunati in cont 1000 Euro. Am sa mai incerc si eu cateva vorbe ici si colo ,pt sponsorizare.La o adica ma pun in miscare si cu banii astia daca ma bazez ca pe durata expeditiei v-or mai intra ceva lovele in contul pe care o sa-l public maine,dupa cum am spus.

Delafluviu Guzi

#87
AVERTIZEZ IN DREPTUL ACESTUI POST FAPTUL CA NU MAI POT PARTICIPA LA TID-2011
Noul cont curent in lei, deschis pe numele meu, Vasile Guzganu este :
RO 94 INGB 0000 9999 0249 6484 ( scris legat)  
Sucursala ING Bank Bucuresti, 5554 Oltenitei.

Mentionez cu riscul de a deveni pisalog, ca, contul deschis de Florio pentru acest demers nu mai este valabil, iar suma 3954,62 lei (plus cei 200 lei depusi intr-o pusculita) a fost transferata integral in contul mai sus afisat, si rog Adminul sa il stearga sau sa-l modifice de la postarea aferenta.

Indata ce voi avea noutati, am sa va tin la curent.
Multumesc si de aceasta data, pentru ce ati facut si faceti pentru mine. ;)

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

x_petrolist

Salut. Pentru completarea finantarii eu propun urmatoarele:

1 - Sa trimitem o scrisoare la CLC Boats care sa includa toate detaliile achizitiei de planuri, constructie, teste, etc. Si in mod normal, sa le cerem sa ajute la sponsorizarea acestui proiect. Cu voia lui Guzi, putem oferi si publicarea jurnalului de bord pe site-ul lor pe linga alte conditii de reclama pe care le-ar putea pune ei.

2 - Organizarea in urmatoarele weekenduri pe Herastrau si in Galati a unor activitati de initiere in folosirea caiacului de catre publicul larg. Asta ar insemna ca posesorii de caiace sa fie dispusi sa lase trecatorii, contra unei sume modice, sa le incerce (bineinteles insotiti de 1-2 voluntari si cu echipamentul de siguranta adecvat). Nu ar strica sa tiparim si o brosura care sa explice oamenilor scopul pentru care se aduna acesti bani.