aventura de neuitat

Creat de dany, Septembrie 19, 2014, 06:35:04 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dany

Cica e bine sa-ti fie frica ,caci in felul asta ne ascutim simturile,instinctul de conservare,bla  ,bla,...Nu am simtit-o nici o clipa cand am urcat in micutul avion de 350 kg ,pilotat de Mircea,un tip de isprava cunoscut prin intermediul lui Byteworks,caruia-i multumesc inca o data pe aceasta cale.Avionul parea de jucarie ,si eu m-am imprietenit cu el imediat,mangaindu-l gingas pe aripa,la fel de repede cum m-am imprietenit cu propietarul si pilotul lui deopotriva, printr-o strangere de mana.Am cerut imediat sa-mi comunice eventualele reguli pe care trebuie sa le respect ca pasager,grabit si nerabdator sa fiu in aer.Pus centura,castile ,si start spre marea aventura a unui copil de 47 de ani.Am asteptat sa decolam si pret de cateva secunde am tacut caci Mircea vorbea cu turnul de control,dand datele despre zbor si primind de la turn directia si viteza vantului si alte formalitati..habar n-am exact caci ochii mei inghiteau imaginile desfasurate sub mine,incecand sa ma orientez si sa caut repere cunoscute de mine .Ma uit la Mircea si-i multumesc  caci mi-a oferit prilejul sa zbor pt. prima data in viata,si ca mi-a facut un cadou deosebit ,acceptand sa ma ia la bordul avionului sau.Un mic moment de panica mi s-a parut ca a avut ,caci i-am sesizat o tresarire,o ingrijorare ,si m-am simtit privit iscoditor sa-mi inteleaga starea in care ma aflu,sa nu-mi fie rau sau mai stiu eu ce,sa intru in panica si sa fac pe nebunu' :)mai stiu eu,cum pot reactiona unii.....Eu eram in largul meu,i-mi venea sa ma ridic si scot capul prin .......[am un lapsus si nu ma pot opri din scris]si sa-ntind bratele sa ating cerul.....FANTASTIC .....uitasem care era scopul acestui zbor,ce ma interesa de fapt sa vad,caci cand m-a intrebat ce si cum vreau sa vad trecusem de mult de locurile cu pricina prilej cu care am facut cunostinta cu primul ''viraj la dreapta'',cu aripa de pe partea mea lasandu-se in jos,dar nu destul de mult,caci nu a facut manevra destul de strans cum a facut-o mai tarziu cand a vazut ca-mi place  si nu am nici o ''taina''.Am vazut ce ma interesa si anume niste locuri de pescuit ascunse de ochii celor multi ,dar mai multe din pacate nu va pot spune...A fost o misiune de ''spionaj'' incheiata cu succes despre care din motive de'' securitate''nu va pot spune mai multe.Am mai survolat orasul,mi-am vazut casa de aproape,lacurile de pe bistrita pana la limita nordica a orasului si-napoi spre locul de aterizare unde ma astepta un prieten ce ma adusese cu masina,ce era mai emotionat decat mine,caci era rosu la fata inca dupa minute bune de la aterizare,caci am ajutat sa bage frumusetea in hangar si sa-l acopere cu grija,dupa o toaletare a geamurilor facuta cu grija de Mircea.Ma uitam la el si la avion,si faceau un cuplu perfect...Sa fii sanatos Mircea si avionul ''sa te poarte'' intotdeauna  ca si acum!Multumesc MIRCEA!,multumesc COSMIN!

radu_d


Ciby

Se spune ca Dumnezeu l-a ridicat pe om (adica pe "el", pescarul) in doua picioare sa poata privi peste stuf si a gasi cele mai bune locuri de pescuit. Apoi "el" a spus: "Iti multumesc tie Doamne, dar da-mi si trup de lebada sa ajung la acele locuri!". Si Dumnezeu i-a dat o barca, pe care "el" a vandut-o, si pe banii carei si-a luat un catamaran micut, pe care l-a imbrobodit cu un guler din spuma si care l-a purtat prin locuri la care nici nu visa pana atunci!
Si cum sufletul "lui" tanjea la mai mult a vorbit din nou cu Dumnezeu: "Da-mi dragutule Doamne si o pereche de aripi, sa vad si sa gasesc pe apa cai nebanuite pe unde sa-mi plimb trupul de lebada si de unde sa pot scoate monstrii cei mari si hatri!"
Si Dumnezeu i-a impletit cararile cu cele ale lui Cosmin si ale lui Mircea!

Sa traiesti Dany si sa te bucuri de noile tale locuri de pescuit descoperite cu ajutorul prietenilor tai cu aripi!

dany

Mai CIBILICA,da' frumos le mai zici tu.....Se vede ca ai citit tot ce am postat pe acest forum drag,la fel cum fac si eu deopotriva ...dar se pare ca tu mai citesti si printre randuri ca nu degeaba esti considerat unul dintre ''taticii ''Deltei...poate cam mult spus,habar n-am si nici nu conteaza asta ...Abia astept sa te cunosc s-o fac pe anchetatorul cu tine si sa-ti smulg niste taine numai de tine stiute,in ceea ce priveste Delta ,desigur.Salutari sincere... ;)

Ciby

#4
Mai Dany, eu nu sunt tatic in delta, nu am cum. Am si eu lacune mari, dar pentru asta exista Google Earth. Daca vreau sa-mi planific o tura, o fac acolo prima data, iar in teren ma descurc la fata locului.
Cat despre urmarit postarile tale, le-am urmarit, prea puneai suflet in toate. Cum sa nu le urmaresti?
Si sa dea Domnul sa ne intalnim, ca tare as vrea!
Poate vorbesti tu sus, sa ne impleteasca si noua cararile, ca vad ca ai succes!
Asta cu avionul, le-a intrecut pe toate! Bravo tie! Imi doresc si eu o experienta cu un astfel de avion, presupun ca este marcanta. Boeing-urile si Mc Donnell Douglas-urile cu care am apucat sa zbor, sunt ca trenul, n-au nici-o chestie.

dany

Pe mine google earth nu m-a ajutat prea mult .Erau detalii ce nu puteam sa le vad decat din avion,clar.Adevarul e ca ideea mi-a venit asa din senin. Stiind ca byteworks are pasiunea zborului,am indraznit sa-l intreb,el a vorbit cu Mircea si gata,s-a rezolvat.A fost sa fie,am avut un noroc chior pot zice,pacat ca ....dar mai bine nu zic pacat ,caci nu se stie...Mi-ar place sa fac un salt cu parasuta,ce zice-ti de asta?!Oare ,''ticnelile''astea ale mele se vor indeplini toate?! :D....., n-as crede caci am prea multe ,mi-ar mai trebui o viata

ionitzady

Ba esti nebun?  :o ce ai facu ? ai zburat ?  bai baiatule ......    i-mi aduc aminte ca :
Acum ceva timp in urma la topicul unde mi-am prezentat barca a aparut Dany unde si-a prezentat si el barca si asa a inceput sa povestim si pe forum si la telefon  ;D si acum ce vad eu ? ca Dany a zburat cu avionul , si ce avion si a cui ...
  SUNT MANDRU CA TE-AM CUNOSCUT SI CA ESTI PRIETENUL MEU  :-[

Intersect

Bravoooooo Dani mai rar așa pescar.....
Born to fish,forced to work!!!