Echipa Bucovina in tura de toamna in Delta Dunarii

Creat de byteworks, Octombrie 08, 2014, 05:47:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

La sfarsitul saptamanii trecute am fost si noi in tura de octombrie in Delta, in formatie de cinci persoane (doi cu permis de conducator de ambarcatiune) cu doua barci, Bouboulaki si Broscuta. Peste nopti am stat in corturi instant, si bineinteles in regim propriu de alimentatie.

Traseul a fost Tulcea - ceatal Sulina - canal Archipenco - canal Papadia Noua - canal Mitchina - lacul Fortuna - canal S24 - canal Sontea - lacul Baclanestii Mari - canalul Sontea - canalul Vacaru - lacul Vacaru - lacul Ligheanca - Mila 23 - Dunarea Veche - Crisan - canal Caraorman - canal Litcov - bratul Sfantu Gheorghe - Tulcea.
Singurele probleme au fost la capatul Archipenco, Papadia veche si Mitchina unde ne-am strecurat cu greu peste si pe langa obstacole in regim de aventura, cu impins, tras, ridicat, remorcat etc.

Am stat la o vorba in jurul focului de dimineata pe Litcov cu Ciby, Pupezica si ... Pilotul!

Lansarea la apa in Tulcea. De aici incepe jaful in Delta, scump datul la apa, scosul si parcarea.


Culori de toamna devreme.


La inceput de Archipenco.


Incepe distractia pe Papadia.


Pe Sontea in gura lacului Baclanestii Mari.


La odihna pe-nserat, Bouboulaki si Broscuta.


Pe Sontea.


Al doilea popas de seara pe marginea Sontei.


Bratul Sulina.


A treia inserare pe canalul Caraorman.



Podul plutitor de pe drumul rutier Crisan-Caraorman.


Inca mai sunt cativa pelicani pe Golovita Gorgova.


La Litcov 0, intrarea din bratul Sfantu Gheorghe.


Echipajul Broscutei, lansati pe Litcov - Broscuta cu 10 cai fuge cu cel putin 10 km/h mai tare decat Bouboulaki cu ai ei 20.


La vale pe Archipenco (alt set de poze).


Archipenco pe la mijloc.


La munca pe Papadia Noua.


Echipajul Bouboulaki.

Ciby

De ce Papadia Noua si nu Papadia Veche? Anul trecut s-a dragat pe ultimul.

Florio

Citat din: byteworks din Octombrie 08, 2014, 05:47:42 PM
La sfarsitul saptamanii trecute am fost si noi in tura de octombrie in Delta, in formatie de cinci persoane (doi cu permis de conducator de ambarcatiune) cu doua barci, Bouboulaki si Broscuta. Peste nopti am stat in corturi instant, si bineinteles in regim propriu de alimentatie.

Traseul a fost Tulcea - ceatal Sulina - canal Archipenco - canal Papadia Noua - canal Mitchina - lacul Fortuna - canal S24 - canal Sontea - lacul Baclanestii Mari - canalul Sontea - canalul Vacaru - lacul Vacaru - lacul Ligheanca - Mila 23 - Dunarea Veche - Crisan - canal Caraorman - canal Litcov - bratul Sfantu Gheorghe - Tulcea.
Singurele probleme au fost la capatul Archipenco, Papadia veche si Mitchina unde ne-am strecurat cu greu peste si pe langa obstacole in regim de aventura, cu impins, tras, ridicat, remorcat etc.

Am stat la o vorba in jurul focului de dimineata pe Litcov cu Ciby, Pupezica si ... Pilotul!


Ce plimbareti sunt bucovinenii ! :)
Ati avut noroc de vreme frumoasa, peisaje ca de vara, in plus lipsa ganganiilor.... ce sa mai vorbim, a fost momentul perfect.
Acum deja s-a lasat cu ploi si vreme mohorata.

M-au sagetat multe pareri de rau pentru anul acesta, ca aria plimbarilor mele a exclus delta in favoarea marii si a Dunarii. Tocmai acum cand atat de multi colegi de forum au migrat catre ea.

acig

FELICITARI BAIETI!!!
Superba tura,frumoase poze;
Probabil ca activitatile cu participanti numai dintr-o zona   vor deveni in curand o obisnuinta;
Deci,liber la multe  ture si aventuri cat mai frumoase!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

byteworks

Citat din: Ciby din Octombrie 08, 2014, 06:20:44 PM
De ce Papadia Noua si nu Papadia Veche? Anul trecut s-a dragat pe ultimul.

Pai Ciby nu am avut nici informatii despre Papadii nici un plan fix, am bagat doar pe principiul mergem inainte spre S24 incercand Papadiile de la est la vest caci totusi Mitchina era o incercare propusa, tinand minte in acelasi timp locurile de campare disponibile pe traseu, in caz ca trebuie sa ne intoarcem in timp util pana la inserare.

dany

Sa va fie de bine plimbarea!..Am observat intr-o poza ca nu ai strapazane sau furcheti la bobulaki ci numai o bucata de placaj stratificat gaurit si o funie.Ala e sistemul de prindere sau strapazanul este demontabil[sau furchetul?]

byteworks

Asa e Dany, strapazanul e amovibil caci altfel m-ar incurca la transport perforand prelata, si nici nu folosesc ramele decat foarte foarte rar. Daca intra fest sau e conic sau are orice alt sistem de fixare, pana de exemplu, nu e niciun incovenient.

dany

Metoda buna de retinut!Simpla si eficienta.Scuze de of-topic,dar prezenta interes  :)

Ciby

O scurta prezentare a intalnirii dintre Pupezica, Pilotul si eu, pe de o parte si Byteworks cu gashca de bucovineni, pe de alta parte, o gasiti aici http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=3966