BARCA ALUMINIU

Creat de Nakasone, Noiembrie 25, 2014, 05:18:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dflorin

Adi te rog ..,daca tot ai pomenit de unghiul de stelaj, am o poza mai mai sus cu niste cote, la oglinda...spune-mi si mie care ar fi unghiul. Multumesc anticipat.

bradutzu

nu e nevoie sa ma domnesti! ;D
chiar sunt curios cum se misca pentru ca la capitolul estetic stai bine!
spor la treaba in continuare ca la cum lucrezi poti avea un viitor frumos
Sa auzim numai de bine!

Fritz

#62
 Va glisa cu 8 cai.
Cred ca si cu doua persoane.  Unghiul de stelaj e de 10 grade .
113/2= 56.5
10/ 56.5=0.1769   tg 10 grade=0.1763   

Sau masurat pe poza ta ...tot 10 grade.  Am atasat...
La 15 grade ai fi avut cam 15 cm inaltimea triunghiului care acum e 10...raportat la aceeasi latime.
Asta e la oglinda ...La un metru mai in fata ar trebui sa fie la fel.  ;)

dflorin

#63
Multumesc Adi. Sa stii ca unghiul difera un pic spre centrul barcii prima traversa de la oglinda are inaltimea de 10 cm,a doua de 10, a treia de10,5,a patra de 11 si spatiul dintre ele este de 33cm.Spre fata ajunge undeva la 16cm dupa care scade. De asta e bine sa stii de la inceput care ar fi scopul barcii (unde o folosesti, de ce putere dispui si cam ce ai vrea de la barca.)cum ai spus si tu urmatoarea o sa fie si mai buna. I-mi plac barcile de glisaj si care sint folosite in scop utilitar in special astea de aluminiu. Ramin dator de cinste.Florin.

Fritz

 E bine spre jumatatea spate sa fie la aceeasi inaltime...si aceeasi latime...pe jumatatea spre pupa.
Daca ai 10, 10, 10,5 e ok.
Cel mai simplu si mai bine e sa fie la aceeasi inltime. Alegi 15 si faci traversele la fel.  Sau 12 ...
Spre prova inaltate progresiv , dar dupa jumatatea lungimii barcii.
Si poti face si intariturile longitudinale paralele...facute pe un abkant ...taiate la ghilotina.  Daca sunt paralele nu mai dragheaza ...Au modelat apa odata la intrare ...aluneca pana la iesire fara consum de energie in plus.
Merg pe aceeasi forma ..fara modificari ...adica frecare in plus.
Redanele longitudinale paralele si ele ...ca altfel dragheaza.

dflorin

#65
Stai ca nu am inteles,  pe linga radane trebuie si intarituri longitudinale sau astea le pun in interior?

Fritz

 Redanele longitudinale sunt pe afara ca niste trepte...si trebuie sa fie paralele.

dflorin

Am inteles acum .Trebuie numai radane pe exterior. Merci.

Fritz

 Cam asa arata redanele longitudinale si gurnele.
Ti-am desenat ...
Uite si o poza ..de acum 11 ani... Asa arata carena barcii  din avatar. O faceam prin 2003-2004.
Redanele longitudinale sunt paralele. Se mai vad acolo doua tunele...O sa-ti povestesc si despre ele...dar nu acum. Toate fac ca barca sa se dezlipeasca de apasi sa dragheze cat mai putin...

Uite si un filmulet...Barca de concurs Seaflyer ..cu motor Selva 25 ...Trece de 100 km/ora. Vezi unghi si redane...
https://www.youtube.com/watch?v=uPfyRsW48wY

sau
si Winrace sau Seaflyer cu motoare 9.9 cai. Clasa de copii. ..14 ani...Ajung la 65 km/ora.
https://www.youtube.com/watch?v=Bbw-8-nKHm0

dflorin

Vai de mine Adi dar cum indoi eu tabla aia sa arate asa? Cred ca merge sa aplic pe ea(sa sudez niste corniere cu laturile inegale)doar asa merge.

Fritz

 Da . corniere cu laturi inegale sudate dealungul paralel...si pierdute stre prova.
M-am gandit si eu la chestia asta.
Ca sa fac matrita ..tot table am indoit pe abkant...am turnat fibra de sticla ...si am curbat-o dupa aia ..cu taieturi ...lipituri...etc. Tabla daca ai indoit-o dealungul si ai format redanele ..nu mai poti s-o curbezi spre prova. Devine rigida longitudinal.

dflorin

Tu ai radanele mai dese la barca ta...este de inteles, este o barca exclusiv de viteza, dar pentru modelul meu de barca (adica barca utilitara) nu ar fi suficiente 4 radane ? Ca in prima poza?

Fritz

#72
Ba da . 2+2 sunt suficiente.
Nu stiu cu sudura ...ca deformeaza . Cred ca trebuie prinse doar din loc in loc...cordoane scurte. Se dilata tabla ..inegal dupa care se contracta si se onduleaza.
Ar fi buna ambutisare pt. redane. Un fel de semimatrita ...Cutit prismatic sus...si canal plin cu cauciuc jos...sau prin roluire. Dar e greu sa faci asta fara utilaje...

bradutzu

vreau si eu o barca care cu motorul meu de 106 kg si cu 500 kg in ea sa fuga cu 75 km/h la 4500 ture si eventual sa aiba 2 m latime si 5 lungime!
se poate asa ceva?
Asta este visul meu!
Am uitat ca trebuie sa stea 300 zile/an in apa si sa fie sigura pe Dunare cu tot ce inseamna asta!
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
se poate?
Sa auzim numai de bine!

Fritz

  Da Bradutule ...sigur ca va merge si cu 120 ...cu barca pe peridoc in spatele masinii !!! :o ;D ;D