barca laguna 480-modificare cu chile de ruliu

Creat de malasorte, Noiembrie 28, 2014, 12:10:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

malasorte

Vali nu cred ca trebuie sa stergi topicul pt ca deja sunt foarte multe info foarte bune pt noi toti.dar cred ca poti sa-l blochezi pt postari.oricum multumesc tuturor pt ideile constructive.sarbatori fericite tuturor si spor la treaba..

Fritz

#31
 uite ce as face eu la o laguna 480 de SPAT ca sa gliseze mai bine. As adauga doua aripioare piramidale ca sa maresc portanta la pupa ...sa maresc suprafata in lateral.
Doua piramide truinghiulare din poliuretan ( ca nu il ataca rasina si se poate imbraca in rasina.
Sau din placaj.
Poti lamina pe o foaie de geam o placa din fibra de sticla ...pe care o croiesti si-ti faci piramidele curbate un pic direct pe clinul barcii.
Sau polistiren extrudat. Exista o rasina poliesterica care nu topeste polistirenul.
Poti face ceva provizoriu ...lipit cu silicon ...faci poba si daca-ti place cum merge ..pastrezi ideea.
Uite o poza de laguna 480 ...Am schitat pe ea.

Pateras

Trim Tabs din tabla aluminiu sau inox,scapi de inhalare solventi,Vali are dreptate,nu ii place,le da jos si gata.

byteworks

Da' eu unde votez?

Trim tabs ajuta cu siguranta dar au si parti negative, produc o rezistenta la inaintare destul de serioasa (Fx=1/2*ro*Cx*S*v*v) si turbulente majore in siaj probabil si in proximitatea elicei.

Solutia data de Fritz este intotdeauna de preferat, nu are decat un singur defect, necesita munca mai multa :)

malasorte

Fritz sa stii ca pe aceasta idee am deschis acest topic.daca citesti mai sus am si motivat de ce doresc sa le construiesc.multumesc pt idee si desen.ai cumva cunostinta de astfel de modificari facute la laguna 4.80 si cum se comporta dupa.oricum o sa revin cu poze si pareri la primavara dupa ce ma apuc de treaba.

Fritz

#35
Laguna 480 iese in glisare cu un motor suficient de puternic si trim un pic negativ. Adica un motor de 15-20 de cai si motorul un pic sub barca .
Constructorul SPAT ...ca mai sunt si altii care fabrica aceasta barca cu aceeasi denumire , la barca Laguna 610 a adaugat exact aceleasi ,,piramide " laterale. Vali a scris despre asta . Este cea mai buna solutie pt. imbunatatirea glisarii la o barca de acest tip. Uite o poza ... laguna 610 cu acea mica piramida atasata lateral ..am schitat cu albastru . Nu strica estetica barcii...nu dragheaza prea tare la mers in deplasament (la vasle sau cu motor de 2-4 cai) ...si nu e nici prea greu de realizat.  :)
Sarbatori fericite ..si tie si lui @Pateras...si tuturor pasionatilor de barci..apa , pescuit  :) ..Fir intins, ape limpezi . Noi sa fim sanatosi  ;D sa ne intepam si peste 50 de ani !!! :o ;D

Pateras

Asa mi-au dat sfaturi si mie,trim tabs,lucreaza pune barca plan,bun,le-am facut(nu am vazut pe acest forum,nici pe altul, trim tabs home made) am dat barca la apa ,am rezolvat cu apuparea barcii,bun,acum nu mai sant bune.Eu nu stiu sa lucrez cu fibra,am dat nu stiu cate telefoane ,pe la o gramada de firme,la spat galati,la brasov,....mi-au zis niste preturi ptr.chile de ruliu de te lua toate caldurile,am mai luat si in calcul ingreunarea barcii...asa am decis sa fac acele aripi,pe care chiar tu le-ai postat pe prima pagina(sant facute de mine),si iti spun k isi fac treaba perfect(chiar daca mai mari lucratori in fibra de sticla sant total in opozitie).Am vandut barca din alte motive,am vrut o barca mult mai usoara si sprintena,sa o pot lasa la apa usor si pe barajele montane pe langa care locuiesc.Tu trebuie sa faci cum crezi k este mai usor ptr.tine,nu vreau o recunoastere speciala,cumva sa brevetez ,improvizatia cu acele arcuri de scuter,vreau k lumea sa deschida ochii,se poate domnilor,se poate si cu tabla.Va doresc vant din pupa,si lansete cocosate!....
Citat din: malasorte din Decembrie 21, 2014, 02:45:03 PM
Fritz sa stii ca pe aceasta idee am deschis acest topic.daca citesti mai sus am si motivat de ce doresc sa le construiesc.multumesc pt idee si desen.ai cumva cunostinta de astfel de modificari facute la laguna 4.80 si cum se comporta dupa.oricum o sa revin cu poze si pareri la primavara dupa ce ma apuc de treaba.

malasorte

Multumesc de sfat Pateras!o sa vad ce o sa iasa si cu siguranta o sa-mi scriu parerea pe acest topic.o sa incerc cu aripioarele.parerea mea ca nu sunt asa costisitoare.rezultatul sper sa fie bun:)

adrian1123

Am turnat eu o laguna facuta in matrita modifica ta ca si in desenul lui fritz si are un conportament mult mai bun,eu in nebunia mea am modificato de tot i am pus fund dublu ,a trbuit sa o inalt,i am pus comenzi la distanta,parbriz,etc.A iesit o struto-camila care merge cu doua pesoane cu motor de 15 cai in 2t cu 35-40 la deal (dunare).Motorul are si hidrofoil si din cauza asta si a greutatii din fata nu pot merge decat cu trimul la jumate altfel o pun in "bot".