Basculare outboard

Creat de Pateras, Decembrie 05, 2014, 10:37:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Pateras

Am studiat cu atentie ce este pe sub menghina,si aveti dreptate,este o tija care are legatura cu forward,eu nu am stiut,dar nici nu am intrebat.Omul cat trieste invata.Nu am avut probleme nici daca am scos cuiul,asa k ,la prima iesire o sa pot testa si in alt pozitie trimul la motor,poate o sa fie mai bine...pana atunci toate cele bune tuturor,un an nou fericit,sanatate si un calduros La Multi Ani! Nu ezitati sa ma intrebati despre trim tabs si pescuit la crap,somn la clonc si flyfishing la clean... 8)

Pateras

Haideti k m-am uitat din nou la sistemul de basculare,cand bag in viteza este o tija care functioneaza,adica ar ridica clichetul de pe menghina,dar nu se intampla acest lucru.Intre tija actionata de eche si inca o tija cuplata cu clichetul de la menghina nu este nimic care sa le cupleze,mie mi se pare k fostul proprietar a facut o tija din electrod de inox,cuplata cu clichetul din plastic,daca actionez cu mana clichetul se ridica,daca actionez din esche nu se ridica clichetul,ceva este lipsa.Pe axul care este cuplat cu echea motorului se vede o striatiune,dar nu stiu cum vine cuplajul dintre cele doua tije.Rog ajutor,sfaturi...

Ciby

N-am retinut, ce motor este? Marca, model, an fabricatie?
Poate gasim o "explodata" sa vedem ce lipseste!

Pateras

Mariner 25 hp 2 timpi 1995.
Citat din: Ciby din Decembrie 12, 2014, 06:45:23 PM
N-am retinut, ce motor este? Marca, model, an fabricatie?
Poate gasim o "explodata" sa vedem ce lipseste!

Ciby


Pateras

partea de jos este ok,la mine nu face legatura cand dai de eche in forward,este o tija care se ridica,care in mod normal ar actiona clichetul,ptr.a putea ridica motorul.Pclapeta de jos este o tija care duce exact langa cealalta tija din motor,intre ele nu este nici o conexiune,acolo nu stiu ce lipseste.Ok,ms de ajutor.Pot merge si fara cui,cum am mers si pana acum.

Sosoktm

iata ca s-a gasit vinovatul. Inclin sa cred ca motorul tau a fost folosit inainte de pescari la plasa, pentru care un motor ce poate fi ridicat in mers si lasat la loc fara alte manevre la manete e un avantaj, cand treci peste diverse.

Pateras

Care pescari?,k e luat din Ploiesti!
Citat din: Sosoktm din Decembrie 15, 2014, 10:07:56 AM
iata ca s-a gasit vinovatul. Inclin sa cred ca motorul tau a fost folosit inainte de pescari la plasa, pentru care un motor ce poate fi ridicat in mers si lasat la loc fara alte manevre la manete e un avantaj, cand treci peste diverse.