MANUAL marinarie

Creat de Thor, Ianuarie 05, 2015, 12:06:29 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Thor

Ma muncea un gand ca am mai pus odata adresa unde gasiti scanate toate cele trei volume ale Dl. Cpt. Locot. Mihai Bujenita si inca doua carti de marinarie. Mi-am adus aminte ca de aceea nu m-am indurat sa dau o gramada de bani pe ele. Le puteti descarca de aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,576.0.html

Cum se zice: asa incepe... roza. Bine ca a mai zvacnit un neuron. 



Wanderalbatros

Citat din: Thor din Ianuarie 05, 2015, 12:06:29 AM
Pentru ca este iarna si stau mai mult prin Bucuresti, am timp sa colind prin anticariate si sa bantui pe net, dupa carti.
Am gasit, recent, trei manuale de specialitate pentru liceele de marina:

- "Marinarie, matelotaj si regulamente" - Capitan de cursa lunga Stefan Ignat - Manual pentru licee cu profil de navigatie, anul I si II, specializarea Navigant - 1976;
- "Marinarie" - Capitan de rangul 1 Dumitru Munteanu - Manual pentru licee industriale cu profil de marina, clasele a IX-a si a X-a - 1978:
- "Marinarie" - Capitan de rangul 1 Dumitru Munteanu, Capitan de cursa lunga Petre Chitu, Capitan de cursa lunga Haralambie Stancu - Manual pentru licee industriale cu profil de marina clasa a IX-a - 1984.

Am scanat si va trimit primul manual: http://we.tl/nTBmUY8yPG . Daca va intereseaza si celelalte doua, le-as putea scana si sa vi le pun dar nu chiar repede.
Nu stiu de ce, eu credeam ca liceele de marina erau licee de baieti. Poate ca din cauza specializarii sau poate prin asimilare cu liceele militare (când faceam eu liceul, adica in secolul trecut - nu fiti rai, nu chiar la începutul secolului - liceele militare erau strict de baieti).  Spre surprinderea mea, dupa manualul din 1976, a invatat o eleva pe care, evident (!?) o chema MARIA si era in Anul II. Mai mult, intre filele manualului am gasit o "Fisa de Concurs" din care rezulta ca Maria a luat nota 8 la Concursul pentru treapta intai, sesiunea iulie 1977. 
Oare ce a facut Maria, cu Liceul de marina, in 38 de ani? Nu spun ca trebuia sa devina personal navigant dar de ce nu? Eu am facut Liceul energetic dar am ajuns economist, fara nici o legatura cu liceul. Dar Maria?

BUna ziua,
am si eu nevoie de aceste carti. Link-ul cu pricina nu mai merge.
Puteti sa le postati in alta parte sau sa le trimiteti prin email?
Multam fain,