Ambarcatiune rigida, mica si rapida

Creat de darius, Ianuarie 18, 2015, 10:56:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Citat din: Fritz din Ianuarie 23, 2015, 08:10:29 PM
Deci ..hai la-so draqu...de polietilena. Ca-mi fac o barca din  pat-uri si tot ies deasupra.
   @Mihai99...Eu scriu cu stanga acum...Ca dreapta e in ghips...Chiar as vrea sa te intalnesc pe apa ...Cum vrei tu ... inot , vasle , cu motor ...fiecare cu ce are ...sa te aduc inapoi la fusul nostru orar. Chiar si la bere..spritzuri...si alte lichide volatile ...Ai uitat de unde-ai plecat. Ma pish pe ea de polietilena la 4000 de lire sterline . ma intelegi?   :(
Fac oricand o barca mai rapida dacat ce-am facut pana acum. E suficient ca stiu cum ... :o

Ahahahhaaaa   Super. Ne vedem in mod sigur ca m-am mutat mai aproape   :)  Sa traiesti  !   

Fritz

#46
 Vali ...muta-le unde vrei tu. Da-ma afara din forum...Vad ca deranjez. Nu pe tine... sper  ;)pe altii care-mi dau ,,smite ''...
Dar polietilena e pentru ligheane si butoaie. Cand se crapa ...ii dai foc.
Ce e facut cu mainile noastre ...iesit din creerul nostru e mult mai valoros decat o cada de baie chinezeasca cumparata la sfaturile unor nestiutori..care au vazut un film cu viteza marita de vreo 3-4 ori pe youtube. Facaturi de 2 lei...
@mihai99...barca aia e pe toata lungimea in apa la o viteza ..care ,,pare '' a fi 100 km/ora. FAKE!!! trebuia sa mai atinga apa cam 25 centimetri la pupa. Trebuia sa fie in aer.
Cumparam marfuri de calitate din ce in ce mai proasta...la bani din ce in ce mai multi. Am dreptate!
  De ce nu facem noi ceva mai bun? mai ietin? De ce punem botu ' la astfel de reclame de  kko? Suntem dezinformati? Avem internet...Sunt unii care castiga banii usor ...si cumpara toate gunoaiele de pe piata ...Nu promovati ceea ce nu cunoasteti. Nu dezinformati ...

Mihaif99

Citat din: Vali din Ianuarie 23, 2015, 08:31:03 PM
...... La care omul mi-a raspuns: "dac-ai vedea cum pun baietii caiacul pe vreun cataroi si se dau in balansoar, sau cum il taraie si-l busesc de toate betoanele, pietrele si fiarele la debarcadere etc, ai intelege ca polietilena e singurul material care rezista la tavaleala inchirierii".

Exact. Stai linistit Vali ca in discutiile cu Fritz am trecut de etapa  polemicilor fara sfarsit. Discutam prieteneste.  Stiu ca dupa meciurile recente pe forum suflii si in iaurt, dar acum chiar nu e cazul. 

Vali

Tocmai ca nu-mi fac vreo problema, fiindca mi-aduc aminte ca tot eu v-am impacat si "dincolo" :D. In primul rand amandoi imi sunteti prieteni buni, cum imi sunt si cei 2 care s-au certat in toamna si au renuntat sa mai scrie pe aici. Insa stiu sigur ca nu e cazul vostru ;).
Asa ca va spun inca o data si aici, mai mult lui Fritz: daca aveti chef sa injurati pe cineva, injurati-ma pe mine, ca nu ma supar :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#49
Uite ca mai mult s-au incurcat toate.

Asadar sa ne racorim.    :)    Pina la urma retin ca Fritz m-a invitat la el, unde vom continua discutia. Eu promit sa vin.
Care nu se tine de cuvant se face de ras !

Fritz

#50
Vali ...eu nu injur pe nimeni... ii demonstrez ca nu are dreptate ... nici teoretic ..nici practic. Si am cu ce !
Tu esti impaciuitor ca intotdeauna. ..dar de la Mihai aveam pretentii.
  E adevarat...am mai luat si eu pe cate unul la mishto...dar nu pe nestiutori... pe cate un arogant care a ,,poluat '' cate 3 forumuri in acelasi timp. Avem si acum...de pr ,,Rapitori '...pescuitul.ro , barcaholic si ..cap compas... Pun intrebari acolo si vin filozofi aici...  culmea!!! Ii dau unuia sfaturi pe ,,barcholic '' si vine aici filozof sa-mi dea lectii... nici macar n-a inteles ...Timp pierdut.  :'(


Am atasat o poza ...la 96 km/ora ...Uite cat ,,calca'' barca pe apa ...20 de cm !!! se vede spuma .  Restul e in aer.

@Mihai99   Vad ca ai postat in timp ce scriam eu. nu te-am invitat ..dar te invit acum.
la  Borcea. Am apa in fundul curtii ...  peste se mai prinde ...dar asa de-o tigaie sau un bors...Cu cazarea stau mai prost... poate renovez ceva pana in vara... mai pun vreo 2 poze...

Vali

Lasa Adi ca am patit si eu de o gramada de ori din-astea de care spui. De exemplu, a venit unul odata si cica "bai am facut un forum, nu le spui si tu la baieti sa vina pe forum, ca nu vine nimeni". Iar dupa 2 ani jumate ajunge sa-mi spuna "ba, eu sunt doctor in management, vezi ca acum iti dau la buci" :D.

Noul nostru coleg a spus ca e misto aici ca avem simtul umorului. Haideti sa nu-l dezamagim. Eu sunt intr-o dispozitie foarte misto, si in asemenea momente prefer sa ignor tot felul de controverse care apar. Chiar si acum ma distrez la maxim de "disputa" voastra :). Daca gresesc, injurati-ma, si iertati-ma daca nu va iau momentan in serios argumentele destul de convingatoare pe care le sustineti fiecare. Adica, la fel ca in bancul cu rabinul, fiecare aveti dreptate, dar ca si pe barcaholic, va certati de la lucruri diferite :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#52
Citat din: Fritz din Ianuarie 23, 2015, 09:22:21 PM
Vali ...eu nu injur pe nimeni... ii demonstrez ca nu are dreptate ... nici teoretic ..nici practic. Si am cu ce !
Tu esti impaciuitor ca intotdeauna. ..dar de la Mihai aveam pretentii.
  E adevarat...am mai luat si eu pe cate unul la mishto...dar nu pe nestiutori... pe cate un arogant care a ,,poluat '' cate 3 forumuri in acelasi timp. Avem si acum...de pr ,,Rapitori '...pescuitul.ro , barcaholic si ..cap compas... Pun intrebari acolo si vin filozofi aici...  culmea!!! Ii dau unuia sfaturi pe ,,barcholic '' si vine aici filozof sa-mi dea lectii... nici macar n-a inteles ...Timp pierdut.  :'(


Am atasat o poza ...la 96 km/ora ...Uite cat ,,calca'' barca pe apa ...20 de cm !!! se vede spuma .  Restul e in aer.

Stai linistit ca in materie de performanta iti dadeam dreptate. Scrisesem o postare care s-a pierdut comparam puterea la care obtii tu acea viteza.  Punctele astea au fost intelese de prima data. Nu te-am luat la misto.
Fritz, serios, nu ar strica sa fii un pic mai rezonabil. Sa nu mai sari sa judeci asa din prima. Serios... fara ofensa.

LE:  Am vazut ca ai reeditat.
Nu iti face probleme ca si cortul e bun  :)   In postarea pe care am pierdut-o faceam comparatia intre 75 CP la Pioneer vs 15 CP la barca ta. Ziceam ca principalul merit la Poly e rezistenta. Atat.

Ma irita neintelegerile astea mai ales cand toti suntem de aceeasi parere. BTW...  cuvantul "maiastre" nu a fost la misto chiar admir ceea ce faci. 


darius

Citat din: dany din Ianuarie 23, 2015, 03:50:21 PM
Am un feeling......Daca in viitorul apropiat o sa te instalezi la resedinta din inima deltei sa faci loc acolo si de vreo doua corturi ,sa-nadesti saptamanal cateva locuri de crap,sa-ncropesti si-un mic debarcader,sa...habar n-am ce .....sa te tii dupa!!!Mai am o idee..,dar sa vad cum evolueaza lucrurile caci nu stiu cum v-a fi de realizabila...

Da... este un proiect ce urmeaza sa-l pun in aplicare in urmatorii ani. Depind insa de realizarea catorva pasi sub aspectul profesional in care sunt implicat acum.
doresc sa fac, in acea zona a deltei, mai multe decat am subliniat anterior. zona  caraorman ofera foarte multe pentru pasionatii de pescuit, birdwatching, kinegetica etc.
sunt la curent cu deciziile luate in ultimii ani de ARBDD, ministerul mediului si alte "foruri".
o parte din aceste decizii sunt salutare (ex. interzicerea camparii). o parte servesc unor interese. in schimb,nu am sesizat nimic legat de poluare sau de metode de combatere a acesteia. ; sunt doar discutii legate de managementul deseurilor, promisiuni si nimic pus in practica.

activitatea asociatiei pe care vreau sa o infiintez va avea la baza voluntariatul si sprijinul financiar al catorva oameni potenti din Brasov, iubitori si cunoscatori ai Caraormanului, dispusi sa puna mana de la mana pentru realizarea unor proiecte.
Da, ma gandesc la mai mult de "doua locuri de cort", un mic debarcader. cu sprijinul autoritatilor imi doresc protejarea , dupa modelul Letea, a perimetrului Padurii Caraorman; ecologizarea zonelor canalului Mocanasca, Vatafu si Suez.; infiintarea zonei protejate Cuibida, dupa modelul Raducu. managementul eficient al fondului kinegetic; concesionarea unui teren destinat camparii corturilor la Bazinul Caraorman cu facilitati moderne nepoluante si multe altele
folosirea propulsoarelor electrice la barcile folosite de pescarii cazati in camping; Principiile de baza ce vor sta la baza activitatilor din zona se vor baza pe un model de "volutariat cu beneficii"; ex : o zi de activitate voluntara in campaniile asociatiei = 3 zile gratuite de campare+ ambarcatiune la dispozitie
pe termen lung crearea unui parc fotovoltaic (si aici se pot accesa fonduri UE) la vest de sat, care sa asigure necesarul de energie localitatii
In tot ceea ce vreau sa fac, vin in intampinarea iubitorilor de natura, a pasionatilor de pescuit etc.
nu vreau acum sa intru in prea multe detalii si-mi cer scuze Vali pentru offtopic
La momentul demararii acestui proiect numit Caraorman voi prezenta pe acest forum, cu permisinea dvs., toate detaliile.

darius

Nakasone

@darius :Suna mai mult decat frumos (si ...curajos) proiectul tau. Sper s-apucam inaugurarea.Pari un tip echilibrat,calculat si hotarat.Asteptam ,la momentul oportun, cum zici, detalii, dar mai mult astept demararea cat mai grabnic posibil a proiectului. Iti doresc, sincer, mult succes.
carpe diem

asdepica

Felicitari, Darius pentru initiativele tale privind Delta. Sper sa te "tina" si sa reusesti ce ti-ai propus. Personal, ma bag si eu sa sustin proiectele tale asa cum pot. Din pacate, fiind din Cluj, vizitele mele in Delta sunt cel mult 2 pe an. Una este sigur in septembrie, in fiecare an, doua saptamani. Cunosc destul de bine zona pe care ai prezentat-o, chiar daca zona unde merg eu de vreo 20 de ani este Crisan- canal Caraorman - Iacub - Lumina - Litcov - Cuibida, deci usor tangentiala fata de zona pe care ai prezentat-o tu.
On topic - si parerea mea este, ca vechi utilizator al lotcii de 17 crivace, ca motorul de 5 cai merge destul de bine pe lotca, iar de mia aia de euro sa-ti iei o barca pentru motorul de 15. O barca potrivita ar fi varianta scurta a barcii lui Vali - dar la aia are Vali la prenotari, ca nu stiu cand iti vine tie randul -, iar alta care mie personal imi place foarte mult si se preteaza la 15 cai este B5 -ul de la Cirus. Ti-as vinde Romcraftul meu de 5 m, dar la aia 15 cai te scoate din apa doar daca esti singur si nu prea ... mare.

Fritz

 Barca Cirus B5 nu e barca de glisare, NU gliseaza ...si merge jalnic cu motor de 15 cai. Merge la vasle...si motor mic ..in regim de deplasament.  Un motor de 5 cai ii e suficient... dar intre Cirus B5 si o lotca de 17 ...22 crivace ...tot lotca merge mai bine si la vasle , si la motor.
Asa merge cu 5 cai / 2 persoane :
https://www.youtube.com/watch?v=58Q487pmV2E

Si asa merge cu 15 cai /2 persoane:

https://www.youtube.com/watch?v=Exb1TjMi76I

Cu un motor de 15 cai si o barca buna te deplasezi lejer la 40 km/ora.

asdepica

Ai dreptate, Fritz, in legatura cu B5-ul. Mi-am dat cu parerea doar din poze. in schimb, am vazut filmuletul B5-ului cu 5 cai si vreau sa-ti spun ca mi se pare ca merge mai bine ca o lotca cu 5 cai. Cel putin mai bine decat lotca mea.

Mihaif99

Uite cum se misca Motocraft SL350 cu un motor de 6CP:
https://www.youtube.com/watch?v=yDtFMrBsEn4

Frumos! 
Stie cineva cate kg are SL350?

Nakasone

Pe site ,ei asa zic:
Lungime 3,53 mt
Latime 1,46 mt
Greutate 56 kg
Capacitate 3 pers / 240 kg
Motorizare maxima 10 cp
cizma scurta
carpe diem