Ponton 7 metri

Creat de papureanuv, Februarie 24, 2015, 11:58:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu

Citat din: Fritz din Februarie 25, 2015, 12:06:23 PM
Dar ce-i cu ozn-ul ala de barcuta ? Nu ne zici si noua doua vorbe ? Ne lasi asa sa ne perpelim?  ::) :o :o
Chiar asa ozn-ul ...? L-ai confiscat de la area 51

darius

Ce pret au avut flotoarele? poti sa-mi sugerezi un furnizor .....un link?
sunt interesat in vederea construirii unui mic ponton de acostare
Multumesc
Darius


darius

M-am uitat pe pagina celor de la perebo.
ma interesa pretul unui modul flotor si ce ar presupune un ansamblu de acostare (4x4 m)


bica77

Am gasit pe probarca un ponton la 6 m , e al unui flăcău din călărași sory ca nu ma pricep să pun legatura cu anuntul.pentru cine e interesat, e la 1000 de eur

kimi

Pe Bicaz se vand pontoane gata facute , fara suprastructura , stiu ca avea cineva inclusiv actele pt. inmatriculare , la cca 4000 euro .
Mai greu e cu transportul . :))

felicimond

#37
Bun venit pe forum si felicitari pentru realizare!

Seamana extrem de tare cu un plan pe care mi l-am facut si eu. Cum nu am gasit firma din Germania (perebo) prin cautarile dupa niste flotoare, ma orientasem catre ceva asemanator, dar care necesita ceva efort pentru finisare: teava de PEHD produsa de Teraplast Bistrita. Diametrul maxim din productia lor este de 630 mm, lungimea maxima 12 m si o grosime a peretelui intre 22,8 si 50 mm. Pretul per metrul liniar cred ca era de vreo 100 euro+tva pentru teava de 24 mm grosime (informatia e din memorie, deci tratati cu rezerva). Pretul pare sa fie sub jumatate fata de Germania iar grosimea peretelui e de minim 3 ori mai mare (personal consider ca 8 mm e cam putin). Puncte negative sunt: lipsa prinderilor si a oricaror profile si necesitatea de a-i face o prova si o pupa. Nu e imposibil de facut asta, materialul putandu-se suda termic sau prin electrofuziune. Exista si fitinguri (reductii si dopuri) care pot juca rolul unor terminatii fara pretentii in hidrodinamica. Aici e un link la catalogul lor: http://www.plan.ro/documentatii/WaterKIT___Catalog_de_produse_WaterKIT_sistem_de_alimentare_apa_rece.pdf