Lichid pentru busolă

Creat de ghrt, Martie 24, 2015, 06:59:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ghrt

Salut!

Am nevoie să înlocuiesc lichidul din două busole. Una mică de scuba (Suunto SK-7) şi una mai mare de barcă (Plastimo Iris 100).

Cobaiul este cea mică. Am încercat cu glicerină diluată cu apă dar vâscozitatea este mult prea mare şi busola se roteşte cam greu, oricum mai greu decât cu lichidul original.

Pe net am citit de ceva lichid siliconic. Nu am găsit în RO, e oricum cam scump. Am citit şi de o parafină cu vâscozitate foarte mică, Isopar L. Din păcate costă vreo 200€ bidonul de 5L.

În plus trebuie avut grijă să nu afecteze vopseaua de pe card.

Ce experienţe aveţi? Cu lichid găsit în Ro, desigur.

NessyRO

Nu știu dacă te ajută prea tare dar substanța care se pune (punea ?) în busole se numește LIGROINĂ și este un amestec de glicerină și alcool. Poate se mai găsește pe la o unitate militară (aviație sigur) deoarece nu are termen de garanție și consumul este extrem de mic.
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

Florio

Da, era si o intrebare in chestionarele ANR despre ce lichid este in compas :). Cine ar fi crezut ca va folosi cuiva?
intr-adevar e un amestec de glicerina si alcool. Dar cine o sti proportiile ?

pelicanul

Da, glicerina boraxata + vodca  :) Am auzit cindva o poveste din folclorul Navromului cu un vapor care ajunsese pe undeva prin Marea Rosie si, chipurile din cauza caldurii :), avea probleme cu lichidul din compasul etalon. De fapt, erau doi timonieri care "gustau din compas" spre disperarea secundului care trebuia sa completeze mereu din bidonul de 10 litri pe care il avea sub cheie. :)

ghrt

Da, teoria este simplă: apă distilată, glicerină, alcool. Am testat glicerina boraxată diluată cu apă 50%, şi după aia am diluat de cred că mai rămăsese 10% glicerină. Vodcă n-am iar whiskey-ul este colorat. Problema este că amestecul este mult prea vâscos, poate la busole mari să nu se simtă.

Din ce am citit pe net acum se folosesc lichide cu o vâscozitate mult mai mică, ceea ce permite busolelor să se orienteze substanţial mai rapid. Ştiu bine cât m-am enervat cu Suunto pe sub apă în vizibilitate scăzută cu lichidul vechi; cu glicerina diluată zdravăn şi tot nu se apropie ca performanţe de cel vechi.

Ligroina pare a fi o benzină uşoară. Partea proastă e că s-ar putea să dizolve în timp vopseaua de pe card. Nu am găsit vâscozitatea ligroinei, dar din densitare pare destul de vâscoasă.

Din ce am mai cercetat, Plastimo Iris 100 a fost umplut la vremea lui cu Esso Bayol, cu o vâscozitate de 2 mm2/s. Actualul Isopar L are 1,65. Pentru comparaţie, glicerina 87% are 88,6.

Am încercat şi ulei pt masat copilul, e mai bun decât glicerina (pe care oricum o diluasem de era bună de îngheţat) dar e cam vâscos, cardul se roteşte relativ lent şi mai ales are inerţie mare de tot.

Mâine trec la gama de alcoolice (metanol), să vedem ce iese. Mi-e să nu dizolve vopseaua, din ce am vorbit cu chimista unele vopseluri le dizolvă.

Oricum am scris şi la o firmă autorizată de service, să văd la ce scor aş ieşi.

Intersect

Citat din: ghrt din Martie 24, 2015, 10:49:48 PM
Da, teoria este simplă: apă distilată, glicerină, alcool. Am testat glicerina boraxată diluată cu apă 50%, şi după aia am diluat de cred că mai rămăsese 10% glicerină. Vodcă n-am iar whiskey-ul este colorat. Problema este că amestecul este mult prea vâscos, poate la busole mari să nu se simtă.

Din ce am citit pe net acum se folosesc lichide cu o vâscozitate mult mai mică, ceea ce permite busolelor să se orienteze substanţial mai rapid. Ştiu bine cât m-am enervat cu Suunto pe sub apă în vizibilitate scăzută cu lichidul vechi; cu glicerina diluată zdravăn şi tot nu se apropie ca performanţe de cel vechi.

Ligroina pare a fi o benzină uşoară. Partea proastă e că s-ar putea să dizolve în timp vopseaua de pe card. Nu am găsit vâscozitatea ligroinei, dar din densitare pare destul de vâscoasă.

Din ce am mai cercetat, Plastimo Iris 100 a fost umplut la vremea lui cu Esso Bayol, cu o vâscozitate de 2 mm2/s. Actualul Isopar L are 1,65. Pentru comparaţie, glicerina 87% are 88,6.

Am încercat şi ulei pt masat copilul, e mai bun decât glicerina (pe care oricum o diluasem de era bună de îngheţat) dar e cam vâscos, cardul se roteşte relativ lent şi mai ales are inerţie mare de tot.

Mâine trec la gama de alcoolice (metanol), să vedem ce iese. Mi-e să nu dizolve vopseaua, din ce am vorbit cu chimista unele vopseluri le dizolvă.

Oricum am scris şi la o firmă autorizată de service, să văd la ce scor aş ieşi.

Salut eu sunt în șantier în Hamburg nu cred ca sa făcut inspecția la compasul magnetic.Mâine ma interesez și poate pot sa iau niște lichid.
Depinde dacă mai sunt baietii la bord, te anunț mâine.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Citat din: pelicanul din Martie 24, 2015, 09:42:13 PM
Da, glicerina boraxata + vodca  :) Am auzit cindva o poveste din folclorul Navromului cu un vapor care ajunsese pe undeva prin Marea Rosie si, chipurile din cauza caldurii :), avea probleme cu lichidul din compasul etalon. De fapt, erau doi timonieri care "gustau din compas" spre disperarea secundului care trebuia sa completeze mereu din bidonul de 10 litri pe care il avea sub cheie. :)
Nu este poveste sa întâmplat de multe ori sa rămână fără lichid în compas :)
Born to fish,forced to work!!!

ghrt

Citat din: Intersect din Martie 24, 2015, 11:08:47 PM
Mâine ma interesez și poate pot sa iau niște lichid.
Depinde dacă mai sunt baietii la bord, te anunț mâine.

Săru-mâna!  :)

Intersect

Salut.Nu i-am intalnit ieri pe baietii de la Sam Electronics dar azi cu siguranta dau de ei si revin cu un raspuns.
Ca intotdeauna cand nu aveam nevoie sa vorbesc cu ei ne intalneam peste tot,acum nu prea  :) .
Dar azi trebuie sa apara ca iesim in probe de mare.Revin cu un raspuns in cursul zilei de azi,sper sa fie pozitiv.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

  Salut nici astazi nu au aparut,nimeni nu stie cand trebuie sa se intoarca.Un lucru bun este ca sa amanat plecarea cu cateva ore.
Cand aflu ceva concret am sa scriu.
Born to fish,forced to work!!!

ghrt

Ok, când poţi. Eu am luat nişte etanol, mi s-a spus că e mult mai blând cu vopselele. După aia iau şi o sticlă de vodcă, aşa de marinar adevărat!

ghrt

Update: am lăsat busola cu etanol, pare OK. Se mişcă cum era iniţial. Rămâne să avertizez dacă atacă vopseaua, deşi nu cred.

Referitor la vodcă, mi s-a spus că etanolul e practic vodcă pură (sau vodca este etanol diluat cu apă) cu menţiunea că fiind un produs de laborator are nişte benzen în el ca să nu poată fi băut :-)))

pelicanul

Etanolul / vodca nu prea ataca vopseaua (decit de pe ficat :) ), dar cu benzenul ala s-ar putea sa nu se stie!

Ciby

Citat din: ghrt din Martie 26, 2015, 11:59:00 PM
Update: am lăsat busola cu etanol, pare OK. Se mişcă cum era iniţial. Rămâne să avertizez dacă atacă vopseaua, deşi nu cred.

Referitor la vodcă, mi s-a spus că etanolul e practic vodcă pură (sau vodca este etanol diluat cu apă) cu menţiunea că fiind un produs de laborator are nişte benzen în el ca să nu poată fi băut :-)))

Cel cu vodka poarta denumirea de "alcool etilic" si are provenienta din distilare de produse agricole, iar cel de uz industrial pe cea de "etanol" si este produs de sinteza, din ceva hidrocarburi, de unde si urmele de ciudatenii din el.
Chimia lor este aceeasi, iar diferenta cea mai mare dintre cele doua este ca dupa ingurgitare, primul creeaza stari euforice, pe cand al doilea, stari apatice!!   ;D
In busola se prefera din cel de-al doilea, din motive de "siguranta" a utilajului!!! ;)

teo pes

alcool + glicerina = etilglicol = lichid de racire motor = antigel
ma indoiesc ca ce beau baietii continea asa ceva ! daca alcoolul era metilic orbeau si legenda ar fi vorbit despre timonieri ..decedati!
daca continea alcool etilic + glicerina dupa ce se inbatau de la alcool se trezeau sigur kkti pe ei ! ;D ;D ;D ;D :D :D
Viata i grea !!  Dar trece !!