Cumparare barca Italia

Creat de cristeache, Aprilie 15, 2015, 09:33:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristeache

Va salut dragi colegi,

Stie cineva ce acte trebuie sa-i cer unui italian de la care vreau sa cumpar o barca? Acum sunt in Italia si imi cam face cu ochiul o barca cabinata. A cumparat cineva vreo  barca din Italia de curand?

Multumesc,
Cristeache

P.S.
sper sa primesc raspuns in timp util, mai stau doar doua zile in Italia

Marius de la bacau

Faci un act de vânzare cumpărare  de mana  semnați și îi ceri o fotocopie  de pe cartea de identitate. Eu așa am făcut când am luat barca cu motor tot din italia.vezi sa aibă acte la motor dacă este cazul.Baftă

byteworks

Din cauza ca timpul e scurt si nu stiu amanunte mentionez doar pentru avertizare: daca se intentioneaza inmatricularea (barca peste 7 m si/sau motor peste 20 CP) actele mentionate de Marius nu sunt deloc suficiente.

Rog colegii sa vina cu amanunte, o lista cu actele necesare este aici.

AdrianZUZ

La barca SH aluminiu adusa recent am primit:

1. Ctr vanzare-cumparare
2. Copie CI vanzator
3. Declaratie / tipizat cu paragraful in care se mentioneaza ca barca nu se inmatriculeaza (nu a fost inmatriculata) in tara de origine (Italia)

La RIB nou - factura, declaratie de conformitate producator si omologarea de tip.


Marius de la bacau

Ai dreptate depinde de lungimea barci și de puterea motorului. Eu am cumpărat o barcă de 3,5 m cu motor de 6 cai.

Nakasone

Acum 5 luni am fost in aceeasi situatie si am facut actele indicate de AdrianZUZ ptr. o barca de al. 3,75 m + 1 motor.
carpe diem

cristeache

Va multumesc frumos.

@AdrianZUZ cum arata tipizatul acela cu declaratia si de unde il pot lua?

AdrianZUZ

Citat din: cristeache din Aprilie 17, 2015, 09:33:59 AM
Va multumesc frumos.

@AdrianZUZ cum arata tipizatul acela cu declaratia si de unde il pot lua?

Este o prostie (fara stampile sau semnaturi) in care se specifica actele normative care reglementeaza inmatricularea barcilor doar peste 10m, dotari minime ptr navigarie, acte necesare la bord ... daca iti trebuie fac un scan si ti-o trimit pe mail.

cristeache

Multumesc colegilor pentru ajutor. Mi-ati dat curaj si am venit acasa cu o amenda pentru lipsa  rovinietei de la sloveni dar si cu o pilotina Vega 500 Hurricane.
Prezentarile vor avea loc in delta.  :)

acig

Sa te bucuri de ea si sa ai numai croaziere placute!
Felicitari !!!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Marius de la bacau

Asta sa fie paguba,fie la ei acolo.....așteptăm  poze cu "plutitoarea "

Marius de la bacau

Si eu când am adus barca m-au oprit si nu aveam itp-ul valabil,au vrut sa-mi dea amenda 500€ dar le-am zis ca am doar 200 la mine ca sa ajung acasă.Am stat cu ei cam 1 ora și au văzut ca nu renunț au acceptat 100,asta sa întâmplat chiar la ultima benzinarie din Slovenia mai aveam cam 2 km și intram în Ungaria.tie ti-au dat 300 amenda?