solutie tehnica in discutie

Creat de dany, Mai 04, 2015, 08:23:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Va supun atentiei o problema de inginerie in constructie.
Am fost contactat de un client care vrea un sistem de acoperire piscina cu folie.M-am mai benoclat eu pe net si am vazut ca se folosesc cilindri din mat. usoare cu o manivela la un capat...s.a.m.d.Problema este ca piscina pt. care trebuie sa fac acoperirea are 14m latime.
M-am gandit la o teva zincata de 1 1/2 toli[mufate prin filet 6+6+2m].Din metru in metru ,pe teava bagate niste discuri din lemn fixate si ele facand corp comun cu teava,avand D ext. cat interiorul tevii de 200 pt. canalizare.Bagat acest ansamblu in teva de canalizare,astea sigilate bine ,fixate cu holsuruburi de discurile de lemn.La capete,facute capete de ax cu rulment.....etc
PROBLEMA:V-A REZISTA LA INCOVOIERE CILINDRUL CONCEPUT ?
Daca aveti sugestii sau pareri va ascult cu placere.Multumesc!!!!

dactari

ia in calcul si puterea vintului pt ca cea ce faci o sa functioneze ca o parasuta deschisa  si la o adiere nai serioasa nu vint iti zboara cu tot cu structura  orienteazate la cei cu solarii si poti hotari apoi ce solutie sa folosesti mi-am permis aceasta sugestie pt ca eu folosesc ceva apropiat sa idee

dany

#2
Dispozitivul v-a fi montat cat mai aproape de piscina,si folia v-a pluti pe apa pt, a evita racirea si evaporarea ei.E o piscina cu apa sarata.Cred acum,[dupa o noapte de odihna],ca cilindrul v-a trebui sa aiba diametrul mai  mare.Ma ingrijoreaza greutatea si felul cum voi reusi sa anulez fortele .Ma gandesc la niste tendoane de otel distribuite pe diametrul tevii la interior,ca niste prezoane lungi .Cred ca am sa fac o macheta mai intai.

ziuamarinei

http://www.agrokit.ro/sere-solarii-ieftine-coreea/echipamente-solarii-sere/Macara-manuala-aerisire-acoperis-AgroKit-Solarii

Uite ceva care te poate ajuta. O macara manuala, eu o folosesc la aerisirea solariilor, Functioneaza pe o lungime de 30 de metri fara probleme.
Daca vrei am sa revin si cu o poza.
Cred totusi ca pentru piscine sunt variante dedicate. Trebuie intrebati cei care fac sau vand piscine. La atata piscina , apa sarata cred ca implica si niste sisteme de filtrare si incalzire.

Rumpi

Nici vorba dany. Gandeste la greutatea foliei rulata pe teava. Daca e sa previi racirea trebe folie din spuma. Un sistem dintr-o bucata ar necesita ceva teava de minim 25cm diametru. plus sine laterale si troliu electric. Vezi piscinele olimpice, toate au acoperitori din bucati. 14-15m latime e limita la ce fac americanii si ei folosesc teava de inox de 10 toli. cat de lunga e piscina?

dany

Acum am venit de la locatie.Am sa-ncep cu sistemul pt. o piscina de 4m,lunga de 12.Asta ca ''incalzire''.Cea mare are forma de trapez :o,cu baza mare de 16m[nu 14] ,baza mica de 9,6m ,laturile de 15m.
Am imbulinat-o... :)

dany

Revin sa va spun ca folia pt. cea mare are 55 kg.Tinand cont de distributia greutatii pe lungimea asta n-ar fi un capat de tara...sau da..
Sa vad cum iese asta mica cu toate ca nu se compara fiind mare diferenta.

Rumpi

Da ai imbulinat-o pentru ca ai un client si prost si zgarcit. Sfatul meu e sa nu iei comanda pentru ca vei avea probleme, omu nu va fi multumit.
In primul rand folia de aprox. 200 gr/mp e prea subtire. Pentru prevenirea racirii se foloseste un burete ca ala de la izolier. In al doilea rand orice sistem reusesti tu sa faci va fi greu si inestetic. Presupun ca omu nu doreste sa aiba in timpul zilei un monstru din cornier si teava la capul piscinei. Mutatul sculei o sa fie distractie si pentru piscina mica, pentru aia mare imposibil.
Daca totusi iei comanda fa in felul urmator:
Pentru aia mica teava de aluminiu sau otel minim 100x5, mai bine mai mare. Ar trebui sa fie destul de rigida la 4m. La capete montezi cate o roata de masina. cand  vrea folia pe bazin fixeaza capatul (in care bagi o teava) si deruleaza cu mana impingand de roata. Necesita 2 oameni neaparat. Daca vrea sa deruleze singur sistemul e mai complicat. Va trebui sa montezi mosorul fix si sa traga folia cu un cablu peste bazin. Problema e bineinteles ca asta inseamna cadru la mosor, roti la cadru ca sa il poata muta si mecanism de blocare la roti ca sa  nu pice mosorul in apa. Pentru ca n-ai sine pe lateralul piscinei trebe troliu electric ca n-ai forta sa tragi folia prin apa cu mana.
De aia toate astea se fac la planificarea piscinei si se ingroapa in puturi dedicate. Pentru aia mare tai folia in fasii de 4m. Daca iei mai putin de 10 000  euro pe toata treaba spune-i sa mearga la o firma dedicata de acoperiri piscine.

felicimond

Salut Dany,
de ce incerci sa inventezi roata? Lucrarea nu are sanse sa iasa nici mai bine si nici mai ieftina decat folosind un sistem consacrat. Cel mai intelept, dupa parerea mea, este sa ii montezi omului un sistem dedicat. Te transformi intr-un dealer-montator, dar esti protejat din toate directiile. Castigul e totdeauna proportional cu riscul. Iti dau pe privat un numar de la cineva care se ocupa de asta. E un prieten si i-am explicat deja situatia. Iti va da un pret dupa ce ii dai toate detaliile pe care ti le cere si nu trebuie sa faci nimic mai departe cu el, dar tu o sa ai un reper financiar. Calculeaza apoi ce varianta constructiva vrei tu si fa o comparatie. Fa totdeauna raportul castig versus efort si siguranta si abia dupa aceea decizi. Numai bine!

dany

Multumesc Felicimond! Azi am terminat tubul de 4,20m cu teava de 1 1/4 la interior,rondele de lemn stratificat [5buc]impartite egal,bagate in teava de pvc de 150mm.La capete am sudat niste capete de ax cu cote de rulment si la una plus cota pt. manivela .L-am pus pe doua roti cu cauciuc plin si late pt. aderenta,acolo la piscina avand pardoseala cauciucata ceea ce e bine.Elasticitate are un pic dar la 12 m lungime a piscinei nu-mi fac probleme pt. greutatea foliei .Am sa fac poze la finish daca intereseaza pe cineva
Rumpi m-a sfatuit f. bine  pt. piscina mare.Voi face 3 tamburi identici in asa fel incat sa se incalece folia la capatul  cel mai lat macar 30-40 cm.Atunci vor avea aproape 6m fiecare si cred ca voi folosi teava mai groasa un pic.
Felicimond ai dreptate si apreciez faptul ca ai vorbit cu o  persoana ce se ocupa de asa ceva.M-ar ajuta sa vorbesc cu el.Sunt sigur ca persoana pt. care lucrez a apelat la serviciile unei astfel de firme dar nu a vrut sa dea banii care i-au cerut,fiind f.atent cu cheltuirea banilor[ca sa ma exprim elegant]
Multumesc tuturor celor care  m-au sfatuit !

felicimond

Niste poze nu pui si tu, sa vedem si noi lucrarea?

dany

Am vorbit aseara cu prietenul tau Marius si mi-a zis cum stau treburile.La el ,un sistem de acoperire piscina nu are mai mult de 6,5m .Foloseste folie cu bule si in cazul cand se suprapun, frecarea intre ele nu este preferabila.Aici la lucrarea asta folia este asemanatoare cu cea de sera,de care prop. dispune la un pret f. f. bun si-si permite s-o schimbe daca e cazul de cate ori este nevoie.Zilele astea si-a montat instalatie de incalzire solara si s-ar bucura sa nu piarda 2-3 grade din temperatura apei cu ajutorul foliei.Nu stiu in ce masura v-a reusi asta,dar eu clar  ca-i pot face cele trei role la aproximativ 6m.
Poze am sa fac in momentul cand am sa merg la locatie cu primul[asta de 4,2 m] si pe urma la celelalte trei.Am sa  pun doi tamburi la capatul de 16m[stanga+dreapta]si unul de partea cealata de 9,6m pe mijloc.Sunt curios cum o sa mearga derularea foliei...
Si totusi am sa-ncerc sa fac poze in momentul lucrului la tamburii de 6m ,poate v-a ajuta pe cineva vreodata.Nu vreau sa fiu interpretat gresit daca voi face asta.Multumiri ,Dragos!