evgeny gozdev

Creat de rexsailor, Aprilie 19, 2011, 08:34:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

rexsailor

evgeny gozdev,
de meserie mecanic pe vapor, aflat in constructia barcii said pe care o construia in balconul garsonierei sale, si pentru care prelucrase materialele in bucataria locuintei, pleaca pe baza unui contract de sponsorizare pe 3 ani ,cu yachtul lena de 5,5 m din marea caspica via volga si marea de azov, intr-o calatorie care a inceput in  7 iulie 1992 si care avea sa dureze 4 ani si doua saptamani...de remacat ca face aceasta calatorie cam pe vremea decebalului nostru, intr-un cadru economic si financiar similar cu cel de la noi...si partea nasoala, rapit fiind de piratii somalezi la intorcerea prin suez, i se lasa viata la un vot de 8 la 6 intre pirati, in schimb este lasat doar cu cele mai proaste vele, cele mai proaste haine( un rand) , cu 40 de litri de apa si ceva orez...supravietuieste pana in primul port cu orez muiat in apa si cei 40 litri de apa...
intors acasa , se plictiseste repede de canapea si televizor, isi termina constructia de pe balcon, si hotarat sa plece din nou, face o prima calatorie de 1000 mile peste caspica, barca se dovedeste ok in ciuda dimensiunilor mini, asa ca dupa plecare, la 3 luni vede gibraltarul...viteza barcii said era de 2 noduri...in timpul traversarii pacificului expira pasaportul, motiv pentru care nu primeste viza de australia in portul darwin...intoarcerea prin africa de sud unde avea deja o viza....
ajuns acasa, construieste barca getan 2 cu care pleaca a 3-a oara, insa ca urmare a unor furtuni pe mediterana, barca este avariata, evgeny in final este gasit fara viata pe o plaja din italia unde marea aruncase si resturi din barca...


si un ps: din pacate forumul nu vrea mai mult de 4 poze la un post...probabil se va rezolva  pe parcurs...
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

Florio

#1
Poza cu velierul atasat de balcon e mortala ! :) Ca si morga impenetrabila a navigatorului :)
Din pacate celelalte doua poze nu le pot vedea, aparand o eroare care spune ca nu am acces la ele.

rexsailor

#2
am intervenit la poze pe motiv ca imaginea cu camionul era prea mica si probabil ai incercat pe timpul cand faceam resize....sper ca acum e ok, la mine merge si de pe alt calc.....
si am sa mai pun si aici ceva poze....
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

florin13nicanor

Este incredibil ce a reusit sa faca Evgeny. Din cate stiu eu ( traduceri aproximative din limba rusa) inainte de a disparea in Mediterana a fost sfatuit de ceva cunoscuti in legatura cu vremea rea ce avea sa vina. Le-ar fi raspuns ca visul vietii lui a fost sa navigheze in jurul lumii , iar el a facut-o deja de doua ori si .....de aici au inceput speculatiile cum ca ar fi mers la moarte sigura , el stiind asta. Daca gresesc corectati-ma, pentru ca e un subiect tare interesant. Un lucru e cert , intrebat de un reporter daca nu e o nebunie sa pleci pe oceane cu o asemenea barcuta Evgeny a raspuns (aproximativ) : nebunie e sa traiesti in Rusia ca si pensionar la bloc! Pentru mine acest om a dovedit ca imposibilul nu exista.

florin13nicanor


stavride

@Florio ... Barcon nu balcon. Nu ca tine - sub balcon. Ia exemplu de la oamenii astia :).
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Capitanul Nemo

In opinia mea, actiunile lui Gvojdev sunt gesturi de disperare, ce ar trebui sa ne puna pe ganduri...

In ziua de astazi, 99,9% dintre cei care se invart in zona iahtingului, al velismului in general, te sfatuiesc sa nu incerci sa nu iesi din port daca nu ai o barca si un inventar ce cuprinde ultimele gadgeturi electronice de navigatie si comunicatii, cele mai tari vinciuri, autopilot, generator eolian, panouri solare cu o putere similara unui reactor nuclear, Internet, PACTOR, desalinizator, forward looking sounder, laptopuri, frigider de sute de L, si alte asemenea minunatii, toate neaparat shiny si in tipla. Sa fereasca sfantul sa soptesti ca vrei sa treci o balta mai mare fara asa ceva, automat ti se va scrie necrologul.

Problema este ca toate acestea, care nu neg, sporesc mult confortul psihic si fizic la bord, sunt inaccesibile probabil tot la 99,9 % dintre pasionati.

Probabil, venerabilul pensionar rus, a asteptat in van ca visul lui sa devina realitate, iar in amurgul vietii si-a zis ca din moment ce si-a irosit viata, obsedat de oceane, insule si vahine, nu are nimic de pierdut. Iata ceva la care merita sa meditam...
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

rexsailor

extras dintr-un articol aparut in presa vremii....


Russian Evgeny Gvozdev sails around world 2 times in home-made boats, that cost him less than $200 – and endless hours- to build.
The third time, he was found off the coast of italy two weeks after pieces of his third boat showed up.
He was 75. And he decided not to call for help. Maybe he wanted to die at sea.
But the most inspiring thing is that he is one of the very few people left that believe in 100-percent complete responcibility for our destiny.How many people say, I would sail the world if only I had money.
This guy made his boat by hanging it off the side of his apartment's balcony.
Everything is possible.
And what is the worst that can happen- you're gonna die
.
But then at least you lived.
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )