Normalul anormal...

Creat de Spinoza, Iunie 14, 2015, 10:03:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Spinoza

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-grav-pe-lacul-snagov-cinci-persoane-au-fost-ranite-iar-una-este-disparuta-dupa-ce-doua-ambarcatiuni-s-au-ciocnit.html

Cat de normala este prezenta unor barci cu motoare de peste 250cp pe un lac de numai 16 km lungime?
Balatonul este de 100 (o suta!) de ori mai intins, dar n-ai sa vezi motor termic pe suprafata lui.
Cum de altii pot si vor, iar la noi, nu?!!!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

mariusm piesenoi111

Haideti sa va mai spun una.....Nu mai târziu de ieri la prânz scoteam barca din Snagov și niște puști corditi se dădeau cu niște skijet-uri de câte fo 200CP cu fo minim 70km/h :)
Dar nu asta e problema.....problema e ca atunci când scoteam barca ei luaseră o pauza și stăteau la umbra și fumau.
Dar fumau de se simțea de la 50 metri.
Va las pe voi sa ghiciți ce fumau.

ionpescarul

Nene,Romania nu e Ungaria ,cum nici Balaton nu e Snagov.Malurile Snagovului ar trebui comparate cu ceva zona de langa apa ,pă la Monaco sau Coasta de Azur.Daca cand eram copil ma duceam cu vaca lui mamaie ,cand venea seara mamaie aprindea lampa cu gaz,mancarea de baza era lapte fiert in tuciul de mămăliga (chiar era super) in toata copilaria am avut o singura jucarie ,o tin minte si acuma ,dupa aproape 40 de ani .AZI VREAU SA FIU ALTCINEVA ,azi vreau sa le arat celor de la Monaco ca sunt ca ei.Nu conteaza cum

A apropo ,pai chiar cei care ne conduc ,majoritatea au vile pe malul Snagovului si barci puternice ,Pai matale dai in clasa conducatoare bre ,cu propunerea asta ,unde te trezesti ,ia treci matale inapoi la lapte fiert in tuciul dă mamaliga,comunistule

gvincentiu

#3
Natura se straduie sa-si indrepte greșelile. Până când nu va fi vreun mânz afectat direct, tac-su nu va da nicio lege (sau in cazul Snagovului vreo hotărâre de CL) pentru linistea si civilizarea mirenilor.
Ganduri bune !

cristizz

Legi avem destule. Sunt ele respectare insa, sau aplicate corespunzator si egal tuturor?
Se zice ca nu pistolul omoara, ci omul care il manuieste.
Am citit demult intr-un roman ca Balcescu ar fi spus: "Eu lupt pentru o revolutie cu pana in mana, nu cu arma in mana".
Cred ca ecologia e una - deci si discutia despre motoarele mari pe lacuri - iar inconstienta celor care conduc ambarcatiuni (si nu numai) fara a respecta nici normele legale nici cele ale bunului simt, e altceva.

Fritz

#5
 Snagovul a devenit periculos de multa vreme... Beizadele care conduc ambarcatiuni de 500 de cp fara sa posede nici macar permis auto ...cocalari cu spritu-n nas...si pitipoance foarte blonde ...lasate sa conduca ...copii de 10 ani pe skyjet-uri de 225 de cai ...M-am intalnit ziua in amiaza mare cu aceste pericole ...si-am scapat ...ca mi-a ajutat Dumnezeu si instinctul ..primar. Sunt un supravietuitor ...innascut.
Uitati-va la acest filmulet... Testam o elice supracavitanta ..pe Snagov. Mergeam pe dreapta aproape de mal...La un moment dat am auzit zgomot..am redus si am tras dreapta ...spre papuris in ultimul moment,,,Din fata pe ,,contrasens" mi-a aparut un scuter ...in maxima viteza... L-am evitat la 1 metru. M-am luat dupa el...L-am ajuns dupa vreo 3..4 km ...pe la manastire ...Pe scuter era un copil...de 10 ani ...un pic obez... Mi-a spus si al cui e...Nu mai conteaza...Parintii sunt vinovati...Asa apar accidentele pe apa...
https://www.youtube.com/watch?v=AEQuGRVQlNw&feature=youtu.be

pelicanul

Celui care conducea salupa super puternica nu i-a pus nimeni fiola, in schimb se pare ca barca in care se aflau victimele nu avea nici o lumina, desi actiunea se petrecea noaptea...
Ceea ce m-a frapat a fost declaratia "custodelui lacului" ca accidentul s-a produs intr-o zona cu restrictie de 40 km/ora, "fiind zona protejata". Sper ca e o gluma sau o greseala de tipar...  :)
http://adevarul.ro/news/eveniment/fitemortale-lacul-snagov-mort-patru-raniti-bilantul-tragic-curse-salupa-1_557dae21cfbe376e35477787/index.html

Pe de alta parte, prostia proprietarilor de ski-jet loveste din nou:
http://adevarul.ro/locale/constanta/video-operatiune-scoatere-masini-4x4-apa-marii-fost-nevoie-15-oameni-tracteze-toyota-mal-1_557dc5a6cfbe376e3547df65/index.html
"Vintul puternic si valurile mari" = vint de 10 - 12 noduri si valuri de maxim 1/2 m. Daca nu erau astea, Toyota mergea prin mijloace proprii cel putin pina la Istanbul...  :)

Spinoza

Citat din: cristizz din Iunie 14, 2015, 01:36:41 PM
Cred ca ecologia e una - deci si discutia despre motoarele mari pe lacuri - iar inconstienta celor care conduc ambarcatiuni (si nu numai) fara a respecta nici normele legale nici cele ale bunului simt, e altceva.
Stimate domn, aici nu-i vorba de ecologie si tot ce tine de ea, ci de un minim bun-simt.
Nu stiu cat de bine cunoasteti Snagovul, insa din cei 16 km ai lacului, doar vreo 9, maxim 10 sunt luciu de apa ce pot fi parcursi cu motorul, ori ganditi-va ca la viteze mari iti ajung 5 minute de la un cap la altul.
In toamna trecuta mi-a fost dat sa vad o monstruozitate, o salupa cu doua motoare Mercury de 300 cp!
Snagovul este expresia ciocoismului perfect post-revolutionar. Malurile sunt acaparate de constructii, naiba stie cum, cu ce aprobari, dupa care legi. Chiar daca exista vreo regula care sa reglementeze navigatia pe lac, nimeni nu o respecta, nimeni nu controleaza si cel mai grav, nimeni nu o impune.
Treaba cu "arie protejata" e doar titlu fara acoperire.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Fritz

#8
 Ba circulatia pe lac e controlata ...Tot de ei.  Tot de acesti ciocoi fara scrupule... L-am depasit odata pe unul...cu un barcaz imens ... Eram cu baiatul meu in barca...Nu mergea foarte tare ...avea cam 50km/ora , dar facea valuri imense si am hotarat ca e mult mai bine sa-l depasesc decat sa merg in urma lui. Am mers in siajul lui am sarit valul din stanga si am iesit de sub prova lui ...Nu a putut sa se impace cu gandul ca o barcuta cu 25 de cai il poate depasi , mai ales ca pe langa orgoliu ... :o 8)  mai avea si o blonda langa el ...M-a alergat toata pista balizata de caiac...Nu puteam sa merg mai incet ca se urca pe mine ...Venea ca nebunul dupa mine ... Eram cu un copil in barca ..dar nu conta asta ...Melteanul cu herghelia de cai sub cur tinea neaparat sa dea peste mine...
Am virat brusc si am intrat prin nuferi sa scap de nemernic... M-am intors la ponton...Dupa o jumatate de ora a venit si Politia Lacului...care mi-au cerut acte ...( barca era inscrisa la Turnu Severin ) ...Ca motorul e cam galagios ..si daca am revizia tehnica ... Am fost sunat si de la Capitanie...a doua zi ... sa ma intrebe ...unde tin barca !!! Le-am zis ca e in Bucuresti...si ca am fost in weak-end pe Snagov.
  Deci a dat omul nostru suficiente telefoane ...sa ma convinga sa nu ma mai dau cu barca pe Snagov...

Fritz

 Noutati ...Snagov.
  0.85 alcoolemie Alexandru Popescu (cel care a produs accidentul)  ...iar conducatorul ambarcatiunii lovite ...ospatar la Dolce Vita  nu avea permis.

http://www.evz.ro/exclusiv-informatie-soc-fiul-magnatului-petrolului-care-a-condus-barca-mortii-pe-lacul-snagov-nu-poate-fi-cercetat-penal-pentru-consum-de-alcool.html#ziarecom

Fritz

 Am gasit un filmulet ...de acum 2 ani ...Ma plimbam cu Pilotina pe Sngov . In ziua aia de doua ori mi-a taiat calea o barca laguna ...Aceeasi ...plecata din acelasi loc... Ghiciti de unde...
L-am vazut pe individ cand a plecat de la ponton si am redus imediat . Nici nu s-a uitat ...Ne intalneam precis.
I-am zis sotiei ...asta ori e prost , ori e beat ...dar precis n-are permis.
 
https://www.youtube.com/watch?v=Or7qhboSAwM

asdepica

Anul trecut in martie m-a depasit pe Isac, in Delta, o ambarcatiune cu -tineti-va bine- 3 motoare de cate 225 CP. Am crezut ca nu vad bine, mai ales ca nu-mi inchipuiam rostul a 3 motoare, dar din pacate asa era. Vorba prietenului meu cu care eram: asta pana o scoate din apa, omoara o tona de puiet.

Fritz

 Si cand merge pe-un canal ...il seaca...momentan...de apa ..dar pentru cativa ani de fauna... Doamne fereste sa te intalnesti cu unul d'asta pe vreun canal ...sa-ti vina din fata ...ca-i pus-o...  :-X :-X Nici din spate nu e bine ...oricum ai calcula ...tot tu esti victima , iar melteanu' nici macar nu se va uita inapoi ...( de intors ...sa te salveze ..niciodata ) . Astia-s parvenitii apelor ...Impotenti ratati si frustrati ...la care cat mai multi cai ...inseamna un nivel superior...

mariusm piesenoi111

La ieșirea de acum 2 săptămânii pe Chilia am oprit pt a aștepta un prieten chiar înainte de punctul de control PF pe canal 36.....Legat barca regulamentar și coborât pt o dezmorțire scurta.
Nici nu am apucat sa intorc capul după ce am auzit un mare vuiet de ziceai ca decoleaza un MIG și am apucat sa văd cum barca mea dispare (de doua ori)sub apa aproape total.Trecuse un băiețaș cu o bărcuța aproape cât canalul de lata și inalta bine.Am aflat apoi ca avea 1300 CP.
O chema Alexandra și parcă M.
Noroc ca avea un prieten pompa de santina ca apa în barca mea era peste genunchi.
Sa fie în bafta lui!

pelicanul

Citat din: mariusm piesenoi111 din Iunie 17, 2015, 07:15:22 PM
La ieșirea de acum 2 săptămânii pe Chilia am oprit pt a aștepta un prieten chiar înainte de punctul de control PF pe canal 36.....Legat barca regulamentar și coborât pt o dezmorțire scurta.
Nici nu am apucat sa intorc capul după ce am auzit un mare vuiet de ziceai ca decoleaza un MIG și am apucat sa văd cum barca mea dispare (de doua ori)sub apa aproape total.Trecuse un băiețaș cu o bărcuța aproape cât canalul de lata și inalta bine.Am aflat apoi ca avea 1300 CP.
O chema Alexandra și parcă M.
Noroc ca avea un prieten pompa de santina ca apa în barca mea era peste genunchi.
Sa fie în bafta lui!
Alexandra si ... parca M? Nu se poate... :)