Mail capcana

Creat de Vali, Iunie 27, 2015, 02:06:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Am primit un mail pretins de la Yahoo, cu continutul din atasament. Se cere accesarea unui link care da intr-o pagina falsa de Yahoo, si cere autentificarea. La o privire atenta, am vazut ca expeditorul e o casuta de mail din Singapore, asa ca am zis sa anunt colegii sa nu cada in capcana, daca primesc cumva asemenea mail:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

crysty

Ar trebui sa-ti scanezi calculatorul pentru ca accesarea acestor linkuri vine la pachet cu diferite mici programele ce ruleaza in background si fie iti trimit activitatea de pe calculator catre o adresa fara sa stii, fie cand accesezi conturi bancare si/sau plata online iti vor fi furate toate datele iar apoi conturile se golesc subit. Deci atentie!

Vali

La mine nu-i nici o problema, fiindca nu practic deloc plati online, asa ca pot sa-mi fure cel mult zaharul din ceai :).
Antivirusul n-a bazait cand am intrat pe link, dar i-am dat oricum un scan. Important e sa nu cada alti colegi in aceasta tentativa de furt de parola.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pava

 Atentie la antivirusi ! nu intodeauna ne putem baza pe ei . E bine sa mai scanam si cu programe de genul Malwarebyte ::)

Don Basilio

complementar incercati o scanare si cu Spy&Bot Search and Destroy, atentie la pasii Update si Imunization