Canoe concurs

Creat de Bogdan ion, August 24, 2015, 07:48:45 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Bogdan ion

Salut, am un prieten care vrea sa isi faca o canoe de concurs, ceva in genul acesta http://www.savageriver.com/canoes/recreational/blackhawk .

Intrebarea mea este daca ma puteti ajuta cu un link pt a cumpara un plan, sau daca modific planul de forme a unei canoe clasice pot sa ajung la forma aceasta, imi permite stripul aceea curbura.

Am gasit un plan pt o canoe de concurs dar de o singura persoana, el cauta pt doua, ar vrea ca la anul sa participe cu ea la TID.

Multumesc.


gvincentiu

TID-ul nu e concurs, deci o astfel de canoe, e cam spartana pentru tura. Totusi daca vrei sa o construiesti, discutam.
Ganduri bune !

Bogdan ion

Asta i-am spus si eu, dar el nu si nu.
Da-mi o idee, te rog.

gvincentiu

Vezi Izvor 3 - ul meu de aici, de pe forum. Tehnica de constructor e la fel, diferă doar dimensiunile. In functie de suprafata canoei poti sa- ti faci si un calcul de greutate, costuri. Cauta o canoe similara, afla-i dimensiunile si vedem.
Ganduri bune !

Bogdan ion

Am gasit o poza cu dimensiuni


gvincentiu

Acum ca avem obiectul trecem la detalii:
1. 28 de cm la linia de plutire sunt infimi pentru o canoe. Pe Dunare ai valuri, ai barci si pasagere care fac valuri, ai vant care face valuri. Daca merg 2 persoane + bagaje intr-o tura inseamna 90x2+30kg (bagaj)=210 kg (minim) + 30kg canoia si accesoriile, ceea ce se traduce in 0,25 mc greutate volum de apa dezlocuit. Pescajul va fi de aproximativ 5-8 cm, deci bordul liber va ramane 20cm. Ai curaj sa pleci pe Dunare, sau pe orice lac cu 20 cm bord liber? Da, daca ai compartimente etanse ce asigura flotabilitate pozitiva in cazul inundarii complete  a barcii.
2. Din ce vrei sa o faci: fibra de carbon, kevlar, stratimat sau lemn? Primele doua sunt prohibitive ca pret si ca tehnologie de constructie, iar pentru primele trei iti trebuie si o matrita. Deci? Sa stiu sa trecem la calcule.
Ganduri bune !

Bogdan ion

Multumesc pentru ajutorul dat, o sa fie din strip de 6mm, tesatura de 160g si in interior si pe exterior.
O sa ii arat si lui calculele făcute de tine, poate se razgandeste si revine la modelul clasic.

gvincentiu

6mm am eu la barca (dupa slefuire) si mi se pare mult. Bordajul este beton (după ce am imbracat-o in fibra), nu flambeaza nici un mm. Preferabil sa-l faci de 5mm (se indoaie mai usor) si sa lucrezi ingrijit (adică toate coastele sa fie frumos aliniate) astfel incat sa nu ai de slefuit prea mult. Oricum va ajunge la peste 30 kg.
Si incearca sa o faci pe forme cu sipcile lipite cu aracet D3. Dureaza mai mult, dat scapi de toate găurelele de la cuie / capsator. Iar estetica .....
Ganduri bune !

Alex78

Salut.
Nu cred ca mai e de actualitate postarea dar in caz ca mai e uite aici plan pentru canoe de curse: http://www.bearmountainboats.com/collections/canoe-plans
Vezi modelul: C1 Marathon Racing Canoe 18'6"

Eu de la ei mi-am luat planurile pentru canoe acum ceva ani.

Bogdan ion

Multumesc, stiam modelul, el o vrea pt doi.