Achizitie motor italia

Creat de dany, August 30, 2015, 06:37:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dany

Am un prieten ce pleaca in italia pt. un eveniment in familie.Mijloc de transport-duba capacitate 1 tona.Mai are de adus cate ceva de pe acolo.Are o barca de 3,15 de adus [cumparata deja cu un act de mana,fara notar] si ar vrea si un motor sa-si cumpere,de maxim 10 cp,2t.Cum sa procedeze,ca sa fie cu actele in regula?Multumesc!

didu

Salut, normal pentru barca ai nevoie de contract notarial / avocat sau factura si de negație portuară din zona unde a fost înmatriculata. Pentru motor dacă ii separat de barca ai nevoie de factura sau contract notar/avocat si de declarație de conformitate dar te-asi sfătui sa intri pe site la căpitanii si ai acolo toate actele necesare in funcție si de dimensiune ambarcațiune .. Putere motor

alin66

in italia orice act de mana insotit de copia actelor de identitate a partilor este valabil , problema apare daca vrei sa il inmatriculezi la noi !

dany

Este vorba de 10 cp,care montat pe o barca de 3,15 rezulta ca nu e nevoie de inmatriculare in romania,nu?Am citit pe aici ca au fost confiscate motoare la vama sau au avut probleme la controalele de prin delta.Pt. a evita astfel de probleme ma gandesc....Deci cumpara motorul de la italian,cerandu-i acestuia factura sau actul de provenienta[un alt act de vanzare-cumparare],merge la notar si gata...?Taxele notariale sunt mari,cica ...Depinde de ce ?Puterea motorului sau valoarea trecuta in acte,sau au grile fixe de calcul?Ma iertati ,dar tipul respectiv si nici eu nu le avem cu asa ceva si incercam sa evitam orice fel de probleme cu autoritatile...

Codrut

Salutare, amicul dumneavoastra trebuie sa ii ceara italianului  libretul motorului(Certificato d'uso del motore per imbarcazioni da diporto) si sa faca cu acesta un act de vanzare-cumparare sub semnatura privata si o copie dupa actul de identitate cum s-a zis si mai sus.Certificat de conformitate doar daca motorul este nou sau nu a fost omologat la ei. Contract notarial nu iti va face nimeni in Italia pe o barca si nici de negatie portuara din zona de unde a fost inmatriculata pentru ca in Italia doar barcile peste 10 metri se inmatriculeaza.

dany