Doi Nomazi motorizati

Creat de DoiNomazi, Februarie 28, 2016, 08:13:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: pelicanul din Iulie 07, 2016, 05:46:58 PM
@DoiNomazi


http://www.yachtsurvey.com/GasDiesel.htm


M-a facut curios aceasta comparatie intre motoarele diesel si cele cu benzina.
Dupa ce am fost curios, am devenit mirat :) . In special de comparatia de consum si costuri ( myth #3)

pelicanul

Citat din: Florio din Iulie 07, 2016, 07:15:34 PM
M-a facut curios aceasta comparatie intre motoarele diesel si cele cu benzina.
Dupa ce am fost curios, am devenit mirat :) . In special de comparatia de consum si costuri ( myth #3)
Comparatia benzina vs diesel cred ca e veche de cind s-au inventat cele doua motoare! Si inca nu e rezolvata! :)

La preturile actuale (combustibil, piese, manopera) si pentru masini identice dieselul se impune daca faci mai mult de 25 - 30.000 km/an sau daca ai nevoie de cuplu mare la turatii mici. Cam asa vorbeste lumea... :)

La barci "meseriasul" zice, undeva mai jos pe pagina respectiva: "I draw this line somewhat arbitrarily at around 16,000 lbs or 35 feet." Ceea ce mi se pare corect tinind cont de barcile si motoarele pe care le analizeaza. Niste "dihanii" care pe noi (nu numai in Romania, chiar si in Europa...) nu prea ne intereseaza.  Lasindu-l la o parte pe "Roosevelt" :) , si celelalte barci din pagina "A Few Favorites" sint foarte mari si au motoare imense dupa standardul european.



DoiNomazi

Daca ar trebui doar sa fii batran cu barba alba si un pic de burta ca sa ai asa o barca, as putea face un efort, dar tare ma tem ca voi sfarsi batran chel cu burta si tot fara barca... :)

https://www.youtube.com/watch?v=QD-ZOU8dBB0#t=39.815912549

Sunt simpatici mosuletii astia si este interesant at de fericit pare cuplul care doar ce a cumparat troaca...
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Vali

Despre Diesel Ducks am citit prima oara acum multi ani, cand am descoperit site-ul lui George Buelher, un designer orientat spre barci economice si simplu de construit. Chiar daca nu sunt monumente de performanta, barcile lui sunt apreciate pentru robustete si calitati nautice, atat velierele cat si motorizatele.

Caracteristica principala a barcilor lui este deplasamentul mare, ceea ce inseamna capacitate mare de incarcare, plus miscari "prietenoase" ale barcii pe mare rea. Diesel Ducks sunt cruiserele lui motorizate, adica iahturi tip trawler de deplasament, foarte economice, si sunt prezentate pe un site separat de site-ul principal al designerului. 
Astfel, site-ul principal e acesta: http://georgebuehler.com , iar site-ul separat e aici: http://dieselducks.com .

E interesant ca piata lui George Buehler e constituita in proportii apropiate din constructori amatori si profesionisti. Adica sunt destui cei care-si construiesc singuri barca dorita, dar sunt si multe barci construite custom de santiere specializate, de obicei unicate (de unde probabil si pretul ridicat al acestora, chiar si la sh).

Tin minte ca am citit mai demult pe un forum de afara cum a facut cineva o analiza de cost, comparand cruisingul pe velier cu cel pe un iaht motorizat tip trawler. Tot asa ca in comparatia de mai sus despre benzina versus diesel, a rezultat ca exista o dimensiune de la care e mai economic de navigat pe un trawler. Asta deoarece consumul mic de motorina in deplasament e inferior ca si cost vizavi de costurile de echipare si mentenanta a greementului si velaturii, raportat la aceeasi distanta parcursa de ambele tipuri de barci.

Singura problema ramane pretul mare al unui iaht tip trawler, dar in caz ca barcagiul in discutie e priceput si motivat, nu cred ca e o aventura chiar asa de grea constructia in regie proprie. Pentru mine de exemplu, constructia in regie proprie a fost singura alternativa de a avea in timp barcile pe care mi le-am dorit, si pot spune ca am invatat incredibil de multe din aceasta activitate. Am economisit bani, dar am investit timp, munca si perseverenta, obtinand de fiecare data un produs superior unuia disponibil pe piata, fiind totodata mandru de un lucru facut cu mana mea.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

DoiNomazi

Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

ionpescarul

Citat din: DoiNomazi din Iulie 07, 2016, 03:57:57 PM
:) Nu te abtzine... Daca asa iti vine... :) Raman la parerea ca un diesel duck e ceva mai mic decat oferta ta si nu mai incerc sa inteleg criteriul dupa care pe anumite meridiane pare atat de mare.

Din punctul meu de vedere, influentzat de ce am mai vazut prin diverse marine, un 41 sau 52 este ideal ca locuinta plutitoare pentru un cuplu dornic sa mai schimbe din cand in cand coordonatele geografice.

Nu-mi trebuie sa cumpar barca de weekend, sau concediu, vorba lui Alex, e mai practic s-o inchiriez la fatza locului, dar daca vreau sa petrec cativa ani pe apa 24/7/365, nu pot sa nu-mi doresc un anumit nivel de confort.

Nu vorbim de un concediu in insulele grecesti, nu vorbim de o traversare de palmares personal a Atlanticului, sau Pacificului, nu vorbim de vreun record in jurul lumii in cea mai mica ambarcatiune capabila sa faca asta, nu vorbim de ambarcatiuni tractabile pe sosea si plimbari de agrement, vorbim de o locuinta permanenta.

Respect optiunea fiecaruia, dar, fara a avea nevoie de un portavion, nevoile mele de confort intre pereti rigizi, pe apa sau pe uscat, nu incap intr-o cutie de conserve. Am nevoie sa imi dezmortesc picioarele, sa merg cu coloana vertebrala intinsa, nu sa ma cocoshez prin cotloane... :) Un dormitor cu un pat incapator si confortabil, un dus si o bucatarie utilata cu cele necesare, spatii ample de depozitare a echipamentelor, un pilot house unde pot sta ore si zile fara sa ma simt inghesuit si o punte unde pot sa fac cativa pasi, imi sunt necesare. Am dormit multe nopti in corturi, in scaunul nerabatat al masinii, pe banchete de tren, sau in gari, pot supravietui in multe situatii mai putin confortabile, am trait toata viata in apartament mic la bloc, n-am avut niciodata bucuria unei curti si, daca am noroc si nu dau coltzul intr-un accident sau mancat de vreun cancer nevazut, teoretic mai pot trai cel mult vreo 25-30 de ani. Si asta este cel mai optimist scenariu... :) De ce nu pot si eu sa-mi doresc un diesel duck ca locuintza pentru restul vietii? Cine stabileste ca e prea multa barca pentru mine?

Nu insist ca am dreptate si ca cei ce se bucura de o ambarcatiune mai mica nu sunt pe deplin indreptatiti sa se simta fericiti. Fiecare are dreptul sa-si doreasca si sa se bucure de ceea ce i se potriveste... :)

Meritati din plin ,,am stat 25 de ani la bloc ,stiu ce inseamna ,daca aveti putere faceti pasul cat mai repede ,nu veti regreta ,acum stau la casa de 23 de ani ,am avut vise sa locuiesc pe apa ,dar au ramas vise si asa vor ramane.Sa locuiesti pe un vas  e visul suprem ,uneori prin delta vad cate o draglina ,sau un ponton si stiu ca acolo locuieste cineva permanent ,eu il consider fericit.Dar ce vrei tu ? e visul suprem ,Practic in urmatori 10 ani poti locui in toata lumea ,nu mai stati ,faceti pasul.
Succes
A, apropo ,mult timp  am crezut ca voi nu sunteti reali ,depasiti visuri care eu nici nu mi le imaginez.
Multa placere sa aveti  in tot ce faceti.
Sanatate
Lasat blocul ,indiferent cum arata ,tot o cusca e.Multi nu au posibilitate sa faca mutarea,ii inteleg ,dar cine poate ? e pacat

DoiNomazi

#21
Citat din: ionpescarul din Iulie 08, 2016, 10:08:55 PM
Meritati din plin ,,am stat 25 de ani la bloc ,stiu ce inseamna ,daca aveti putere faceti pasul cat mai repede ,nu veti regreta ,acum stau la casa de 23 de ani ,am avut vise sa locuiesc pe apa ,dar au ramas vise si asa vor ramane.Sa locuiesti pe un vas  e visul suprem ,uneori prin delta vad cate o draglina ,sau un ponton si stiu ca acolo locuieste cineva permanent ,eu il consider fericit.Dar ce vrei tu ? e visul suprem ,Practic in urmatori 10 ani poti locui in toata lumea ,nu mai stati ,faceti pasul.
Succes
A, apropo ,mult timp  am crezut ca voi nu sunteti reali ,depasiti visuri care eu nici nu mi le imaginez.
Multa placere sa aveti  in tot ce faceti.
Sanatate
Lasat blocul ,indiferent cum arata ,tot o cusca e.Multi nu au posibilitate sa faca mutarea,ii inteleg ,dar cine poate ? e pacat


Evident ca asa este. Daca am avea banii necesari achizitionarii si exploatarii pe apa, am incepe demersurie de cumparare a unui Seahorse in seara asta. Problema, ca si in cazul multor altora, este ca banii nu ajung pentru schimbarea conditiilor de locuit de la blocul (care nici macar nu-mi place cum arata) pe o barca ca cea pe care ne-o dorim. Si dincolo de achizitie, cheltuielile de exploatare, chiar la ancora intr-un loc cu soare mult, sunt semnificative. La fel ca multi alti visatori incurabili, fara servicii nu putem exista. Tot ceea ce intreprindem este strans conditionat de venitul provenit din salarii. Fara servicii nu putem alimenta cu motorina si probabil ca nu putem bea decat apa colectata de la ploaie... :) Si nu vreau sa schimb foamea de libertate ce ma chinuie in apartament cu iluzia unei libertati in care de fapt sunt incatusat de imposibilitatea de a intretzine si de a misca barca. Desprinderea tuturor paramelor de "tzarm" intr-un moment nepotrivit poate transforma visul in cosmarul unei capcane. Exista prin marine si oameni disperati, abrutizati si fara perspective, care traiesc de pe o zi pe alta degradandu-se odata cu barca care nici nu mai poate parasi locul de ancorare. Si asta in cazul in care nu le-a luat-o banca. Am intalnit 3 astfel de cazuri in Florida asta iarna.

Nu lipsa curajului ne tzine pe loc si pana la urma lipsa fondurilor necesare, la fel ca pentru multi altii, va condamna visul sa ramana doar un vis... Cum e sa fie...
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

ionpescarul

Citat din: DoiNomazi din Iulie 08, 2016, 11:12:57 PM
Evident ca asa este. Daca am avea banii necesari achizitionarii si exploatarii pe apa, am incepe demersurie de cumparare a unui Seahorse in seara asta. Problema, ca si in cazul multor altora, este ca banii nu ajung pentru schimbarea conditiilor de locuit de la blocul (care nici macar nu-mi place cum arata) pe o barca ca cea pe care ne-o dorim. Si dincolo de achizitie, cheltuielile de exploatare, chiar la ancora intr-un loc cu soare mult, sunt semnificative. La fel ca multi alti visatori incurabili, fara servicii nu putem exista. Tot ceea ce intreprindem este strans conditionat de venitul provenit din salarii. Fara servicii nu putem alimenta cu motorina si probabil ca nu putem bea decat apa colectata de la ploaie... :) Si nu vreau sa schimb foamea de libertate ce ma chinuie in apartament cu iluzia unei libertati in care de fapt sunt incatusat de imposibilitatea de a intretzine si de a misca barca.

Nu lipsa curajului ne tzine pe loc si pana la urma lipsa fondurilor necesare, la fel ca pentru multi altii, va condamna visul sa ramana doar un vis... Cum e sa fie...

Nu stiu ce faceti sa supravietuiti si sa mai mergeti si  in expediti foarte costisitoare.Nici nu e de bun simt sa intreb.Eu cand stateam la bloc in tinerete ,cam de pe la 17 ani ,vara plecam de acasa la dunare ,din iunie pana in octombrie.M-am mutat la bloc ,pe la 16 ani ,pana atunci fusesem un manz zburdalnic care nu suferea capastrul si deodata hop am fost bagat in cusca.Setea de libertate se acumuleaza putin cate putin ,apoi explodeaza.Cand apar copii ne mai infranam. Dar dvs. nu sunteti singur ,cand tovarasa cu ,care imparti viata merge langa tine pana in panzele albe ? Ajungi departe,de fapt sa vazut.M-am aruncat in discutie fara sa va cunosc prea bine ,Sunt ani cand financiar ,avem putere mai mare,automat avem si planuri ,pe masura bugetului.Dar e si invers.E complexa treaba.Nevastamea pana sa se afle ca sistemul medical din Romania e varza ,vroia sa locuim aproape de un oras mai mare.Acu ar vrea sa locuim intr-o tara puternica cu un sistem medical ieftin si performant.Eu a-si vrea pe un ponton in delta.

DoiNomazi

Fara a intra in detalii, amandoi lucram "la birou" ore foarte multe pe pozitii cu salariu fix. Ne-am permis sa iesim pentru ca am pretuit libertatea acestor iesiri mai mult decat oricare posesiune materiala.

Cu tot respectul pentru cunostintele care schimba masinile la 2 ani, care au investit in case, terenuri, actiuni, etc., care tin pasul cu ultimul mieunat al modei vestimentare. noi am preferat sa investim ce avem in iesiri si echipamentul necesar... :)

Chiar daca nu putem decat visa barca domiciliu, suntem inca capabili sa ne urmam drumul nostru impreuna, bucurandu-ne unul de altul. Am trait suficient de mult sa ajung sa pretuiesc viata alaturi de cineva drag si potrivit

Pana acum, am avut noroc de o sanatate buna. Nu stiu cat voi putea sa mai trag de "masinarie" in afara confortului unui acoperis, dar deocamdata mai tine. Sper din tot sufletul sa nu ajung niciodata in ipostaza in care voi fi tintuit intre patru pereti de vreo boala sau infirmitate. Decat imobilizat la pat, mai bine ma duc dincolo de linia orizontului si nu ma mai intorc... :)

Mi-ar placea si mie pe pontonul ala. E mult mai aproape de suflet decat oricare bloc sau casa de la oras.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Florio

@ Ion Pescarul & 2Nomazi:
V-as spune ambilor, ca o observatie , dupa ce am cunoscut personal pe cei mai multi dintre colegii de forum, ca acestea sunt visele fiecaruia dintre noi. Nu conjugarea verbului "a avea" ci mai curand punem accentul pe "a trai" frumos.
Desigur, chiar daca multi dintre noi nu vor avea sansa asta, merita sa visam acel mal frumos de apa pe care ne vom stabili, sau acea barca ideala pe care vom trai :) . Visul asta e primul pas spre realizare. Am citit in Anglia, pe un ornament, niste cuvinte pe care le-am simtit ca scrise de mine: "Visele nu pot deveni realitate, daca n-ai nici unul" (Dreams never come true, if you don't have any).
 
   Eu unul planuiesc asemenea voua, calatorii, pe unde imi tuna si pe unde mi se pare mai salbatic, ori mai interesant. Ulterior, aceste planuri le duc la bun sfarsit si ma bucur sa traiesc aievea ceea ce insemna doar o inchipuire pe o harta.
Desigur, vad vacanta restului de viata, pe un tarm frumos, dar nu o viata exclusiv pe barca, ci una duala: o casuta minimala pe tarm si o barca zdravana, de traversade, pe cheu.

Deie-ne Domnul, tuturor, pe masura viselor ! :)

Vali

Cu ocazia asta sa-l reamintim si pe colegul Florin Draghici - Roz Avel, care traieste de o buna perioada de timp pe propriul iaht cu vele :). Cred ca titlul acestui topic ar trebui schimbat in "Liveaboard intre vis si realitate" :D.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau